Rekrutacja na studia 2014: Jakie kierunki będą oblegane?

Rekrutacja na studia 2014: Jakie kierunki będą oblegane?

Ilona Leć

Kurier Lubelski

Kurier Lubelski

Uczelnie co roku otwierają nowe kierunki studiów, którymi  kuszą maturzystów. To właśnie nowości cieszą się największym zainteresowaniem

Uczelnie co roku otwierają nowe kierunki studiów, którymi kuszą maturzystów. To właśnie nowości cieszą się największym zainteresowaniem ©123rf

Trwa nabór na studia. Która uczelnia przyciągnie więcej osób? Sprawdziliśmy też nowości, jakie czekają na żaków w Lublinie.
Uczelnie co roku otwierają nowe kierunki studiów, którymi  kuszą maturzystów. To właśnie nowości cieszą się największym zainteresowaniem

Uczelnie co roku otwierają nowe kierunki studiów, którymi kuszą maturzystów. To właśnie nowości cieszą się największym zainteresowaniem ©123rf

O wyborze konkretnego kierunku studiów decyduje wiele czynników. Maturzyści biorą pod uwagę prestiż danej uczelni, jej pozycję w ogólnopolskich rankingach i odległość danego ośrodka akademickiego od miejsca zamieszkania. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego w Lublinie wynika, że w naszym mieście studiują najczęściej żacy z województw: lubelskiego, podkarpackiego oraz mazowieckiego.

Młodzi ludzie najchętniej wybierają kierunki: ekonomiczne i administracyjne, humanistyczne, społeczne, pedagogiczne i medyczne.
Co ich zachęca do studiowania w Lublinie? Na pewno bogata oferta uczelni i nowości, które co roku pojawiają się w ich ofercie. Najwięcej nowości przygotowały w tym roku Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej oraz Katolicki Uniwersytet Lubelski. Maturzyści już mogą rejestrować się na wybrane kierunki studiów.

Na tym etapie rekrutacji szkoły wyższe niechętnie podają szczegółowe wyniki trwającego naboru. Jak zapewniają, by niczego nie sugerować kandydatom i pozwolić im na samodzielne i obiektywne wybranie interesującego ich kierunku.

- Liczbę chętnych w tegorocznym naborze na studia podamy do publicznej wiadomości dopiero po zamknięciu pierwszej tury rekrutacji, czyli w lipcu - wyjaśnia Aneta Adamska z biura prasowego UMCS. Wśród najbardziej obleganych kierunków na tej uczelni są w tej chwili m.in. bezpieczeństwo wewnętrzne, prawo, psychologia, filologia angielska oraz finanse i rachunkowość. W ubiegłym roku najwięcej osób aplikowało natomiast na bezpieczeństwo narodowe (12 os./miejsce), logistykę (ponad 10 os./miejsce), prawo (6 os./miejsce) oraz finanse i rachunkowość (6 os./miejsce).

Na KUL największym zainteresowaniem kandydatów cieszą się m.in. prawo, filologia angielska i psychologia. W trakcie ubiegłorocznej rekrutacji o przyjęcie na tę uczelnię ubiegało się w sumie prawie osiem tysięcy osób.

- Najpopularniejszymi kierunkami były: sinologia, bezpieczeństwo narodowe oraz od lat cieszące się dużym zainteresowaniem - filologia angielska, psychologia i prawo - wylicza Katarzyna Bojko z biura prasowego KUL.

Na topie lekarz i inżynier
Na przyszłych studentów czeka Uniwersytet Medyczny. Nie jest zaskoczeniem, że jak co roku, prym na tej uczelni wiedzie oczywiście kierunek lekarski.

- To on zazwyczaj przyciąga najwięcej kandydatów. Dużą popularnością cieszy się też stomatologia oraz trochę mniejszą - farmacja. Szczegółowe wyniki naboru podamy w przyszłym tygodniu - zapowiada Krystyna Walkowska z biura rekrutacji UM. W ubiegłym roku na kierunek lekarski na UM zgłosiło się ponad 3 800 os. (14,25 os./miejsce) a na lekarsko-dentystyczny ponad 2 200 os. (27,76 os./miejsce).

Nowy kierunek, który w październiku rusza na Politechnice Lubelskiej, już zaczyna przodować w rekrutacji. Mowa o inżynierii odnawialnych źródeł energii, którą może studiować w sumie 30 osób. Absolwenci inżynierii będą mogli pracować m.in. w instytucjach administrujących i monitorujących prace takich obiektów jak np.: farmy fotowoltaiczne i wiatrowe, systemy kolektorów słonecznych, biogazownie i wytwórnie biopaliw.

- Na tym etapie naboru na topie są m.in. architektura (1,8 os./miejsce), inżynieria odnawialnych źródeł energii (1,2 os./miejsce), inżynieria biomedyczna (1,2 os./miejsce), budownictwo (1 os./miejsce) oraz mechatronika (0,9 os./miejsce) i informatyka (0,9 os./miejsce) - wylicza dr Paweł Komada z biura rekrutacji PL.

Ostatnia szansa na kurs rysunku
Kandydaci, którzy ubiegają się o przyjęcie na architekturę krajobrazu na Uniwersytecie Przyrodniczym mogą wziąć udział w darmowym kursie rysunku. Na maturzystów czekają jeszcze ostatnie dwa zajęcia (13 i 17 czerwca). W ich trakcie kandydaci dowiedzą się np., jak poprawnie odwzorować proporcje i skale danego obiektu oraz perspektywę.

W tym momencie wśród najpopularniejszych kierunków studiów na UP znalazły się: behawiorystyka zwierząt, weterynaria, geodezja i kartografia, hipologia i jeździectwo, gospodarka przestrzenna. W ubiegłym roku największym zainteresowaniem na tej uczelni cieszyły się: geodezja i kartografia (11 os./miejsce) i weterynaria (ponad 10 os./miejsce).

Zniżki i nagrody dla kandydatów
Każdemu, kto do 15 lipca zapisze się na studia do Wyższej Szkoły Społeczno-Przyrodniczej, opłata rekrutacyjna zostanie wliczona w czesne, po podjęciu studiów. Dodatkowo osoby, które będą ubiegały się o przyjęcie na studia stacjonarne I stopnia na kierunku turystyka i rekreacja, zostają zwolnione z opłaty czesnego za pierwszy semestr. To jednak nie koniec bonusów. Przyszli studenci kosmetologii wezmą udział w losowaniu atrakcyjnych nagród.

W ofercie WSSP znajdziemy studia licencjackie i magisterskie a wśród nich dostępne również w języku angielskim: fizjoterapię, wychowanie fizyczne, kosmetologię, turystykę i rekreację, a także filologię angielską, iberyjską i zdrowie publiczne.

Pierwszy semestr za darmo mogą wygrać też nowi żacy Wyższej Szkoły Nauk Społecznych. Jak to zrobić? Wystarczy, że średnia z matury danego kandydata będzie najwyższa na kierunku, jaki wybierze. Wówczas zdobędzie nagrodę. Dodatkowo, każda osoba, która złoży dokumenty do 31 lipca zostanie zwolniona z opłaty rekrutacyjnej.

Zdolnych maturzystów doceni też Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji. Spośród kandydatów przyjętych na pierwszy rok studiów w WSEI, po dwie osoby, na każdym kierunku, z najlepszymi wynikami egzaminu dojrzałości poświadczonymi świadectwem, uzyskają zwolnienie z czesnego w II semestrze roku akademickiego 2014/2015 po pozytywnym zaliczeniu I semestru studiów.

Dziennie studiujesz - dwa razy zyskujesz. Taką wyjątkową promocją kusi studentów Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji. Wystarczy złożyć dokumenty na wybrany kierunek na rok akademicki 2014/2015 do 27 czerwca, by skorzystać ze zniżki w czesnym w II semestrze studiów: 10 proc. zniżki w przypadku semestralnego wariantu płatności i 50 proc. zniżki na ostatnią ratę w przypadku miesięcznego wariantu płatności. Poza tym, osoby, które zapiszą się na drugi kierunek studiów zapłacą za niego tylko połowę ceny. Na WSPA kandydaci mają do wyboru studia licencjackie, inżynierskie i magisterskie. Wśród nich znajdziemy, m.in. administrację, socjologię, informatykę, gospodarkę przestrzenną i transport.

Szczegóły promocji na stronach internetowych uczelni.

Nowości 2014/2015

UMCS
Science and technology, bałkanistyka, e-edytorstwo i techniki redakcyjne, informatologia stosowana, technologie cyfrowe w animacji kultury, animacja kultury, kierunek prawno-biznesowy, produkcja medialna, fizyka techniczna.

Uniwersytet Przyrodniczy
Inżynieria przemysłu spożywczego, żywienie człowieka i dietetyka, transport w inżynierii produkcji.

KUL
Administrowanie ochroną zdrowia, analityka społeczna i internetowa, gerontologia społeczna, kognitywistyka (w językach polskim i angielskim), stosunki międzynarodowe, zarządzanie dokumentacją i archiwistyka, prawo w biznesie, zarządzanie.

Politechnika Lubelska
Inżynieria odnawialnych źródeł energii.

Komentarze (19)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
nauka

nauka (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Dużo więcej mniej, niż moim koleżankom kosmetologia, dało kilka zawodowych szkoleń w Beauty Lux. To ja mam pracę w zawodzie, to ja doskonale radzę sobie w temacie i fajnie zarabiam. A pozostali? Te...rozwiń całość

Dużo więcej mniej, niż moim koleżankom kosmetologia, dało kilka zawodowych szkoleń w Beauty Lux. To ja mam pracę w zawodzie, to ja doskonale radzę sobie w temacie i fajnie zarabiam. A pozostali? Te koleżanki pracują w sklepie. Studia miały sens - ale wiele lat temu. zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Studia praktyczne

nina (gość)

Zgłoś naruszenie treści

studia z przyszłością to te które zapewnia pracę. ja skończyłam pedagogikę na wyższej szkole bezpieczeńśtwa, jako, że było tam dużo praktyki nie miała problemów ze znalezieniem pracy. polecam

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Warszawa

Rafalka (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Ja będę studiowała w Warszawie kosmetologię na PWSBiA, to jest przyszłościowy kierunek :)

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
wsb

klara20 (gość)

Zgłoś naruszenie treści

ja planuje studia w Poznaniu na WSB konkretnie finanse i rachunkowość mi chodzą po głowie :)


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
WSB

oewsb (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Dzień dobry,

To świetny, przyszłościowy kierunek. Nasza świetnie wykwalifikowana kadra zadba o Twój start po studiach :) Z ramienia Online Eksperta WSB chciałam jeszcze tylko przypomnieć o...rozwiń całość

Dzień dobry,

To świetny, przyszłościowy kierunek. Nasza świetnie wykwalifikowana kadra zadba o Twój start po studiach :) Z ramienia Online Eksperta WSB chciałam jeszcze tylko przypomnieć o
promocji - do 30 czerwca taniej o 1000 zł, a do 15 lipca wpisowe = 0 zł :) Więcej informacji oczywiście na naszej stronie www.

Zniżka obowiązuje na KAŻDY kierunek w KAŻDEJ placówce. Zapraszamy! :)

Pozdrawiam serdecznie i zachęcam do zadawania mi pytań
Renata Mazur, Online Ekspert WSB studia I stopniazwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
studia

malinenka (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Nie każdy chce wyjechać za granicę.Ja na przykład nie chciałabym zostawiać swojej rodziny i znajomych. W dużych miastach wcale nie jest tak trudno z pracą, tak więc można pracować i jednocześnie...rozwiń całość

Nie każdy chce wyjechać za granicę.Ja na przykład nie chciałabym zostawiać swojej rodziny i znajomych. W dużych miastach wcale nie jest tak trudno z pracą, tak więc można pracować i jednocześnie studiować. Ja od października na przykład wybieram się na studia zaoczne do Poznania (konkretnie na WSNHiD na informatykę o specjalizacji sieci komputerowe - głównie z zainteresowań) i chciałabym znaleźć jednocześnie pracę (przeglądałam już oferty i nie jest tak źle).
zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
do przyszłych studentów

mądry (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

Drodzy przyszli studenci- zamiast tracić 5 lat życia i zdobyć "wymarzony" tytuł mgr lub mgr inż. proponuję wyjechać za granicę na te 5 lat - dorobić się, wrocić, kupić mieszkanie/dom ZA WŁASNE...rozwiń całość

Drodzy przyszli studenci- zamiast tracić 5 lat życia i zdobyć "wymarzony" tytuł mgr lub mgr inż. proponuję wyjechać za granicę na te 5 lat - dorobić się, wrocić, kupić mieszkanie/dom ZA WŁASNE PIENIĄDZE a nie na kredyt, znaleźć zwykłą niewymagającą pracę i żyć spokojnie!
Skonczycie studia i stwierdzicie, że tytuł nic nie znaczy - liczy się DOŚWIADCZENIE. A tego nie zdobędziecie.
Polska to ciemnogród. Ludzie najwięcej wiedzą po studiach - ale szans na zatrudnienie bez doświadczenia -praktycznie zero - chyba, że będziecie dokładać do interesu i wiecznie działać jako "praktykant/asystent/stażysta" - co również niewiele znaczy.
Wyjeżdżajcie póki możecie bo obudzicie się z ręką w nocniku po 5 latach!zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
dobre

superrolnik (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3

już widzę, jak wrócą tu z ciężką gotówką, nakupią apartamentów i znajdą niewymagającą pracę.
a zarobki pozwolą im utrzymać ten apartament 35mkw w wysokościowcu na starej Kalinie.
nikt tu nie...rozwiń całość

już widzę, jak wrócą tu z ciężką gotówką, nakupią apartamentów i znajdą niewymagającą pracę.
a zarobki pozwolą im utrzymać ten apartament 35mkw w wysokościowcu na starej Kalinie.
nikt tu nie wróci...
chyba, że z wnukami pokazywać jak to się żyło za czasów zielonej wyspy tfuska i komornika!zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
ib

klasia (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

jeszcze takie parcie na tą inżynierie biomedyczną jest ? przecież to żal w czystej postaci, nie dość , że pracy w Polsce po tym nie ma, to jeszcze na tej arcyzabawnej politechnice ten kierunek...rozwiń całość

jeszcze takie parcie na tą inżynierie biomedyczną jest ? przecież to żal w czystej postaci, nie dość , że pracy w Polsce po tym nie ma, to jeszcze na tej arcyzabawnej politechnice ten kierunek prowadzony jest w sposób żenujący przez ludzi, którzy może w "swoich" dziedzinach mają obeznanie ale niestety w aspektach medyczno-inżynieryjnych żadnego .... zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
lipa!!!!!

kas3 (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

bezpieczenstwo, prawo,administracja, psychologia i pedagogiczne zapewniaja 100 proc bezrobocie a chetnych tylubo nie mają gdzie iść/ bo jakies formulki mozna wykuc na pałę a matme czy chemie trza...rozwiń całość

bezpieczenstwo, prawo,administracja, psychologia i pedagogiczne zapewniaja 100 proc bezrobocie a chetnych tylubo nie mają gdzie iść/ bo jakies formulki mozna wykuc na pałę a matme czy chemie trza zrozumiec i pojąć; plus dla filologii angielskiej bo przynajmniej anglista bedzie siedział na kasie np. w uk a prawnik niestety biedrona w Polscezwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
nie_szczekac

lojer (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

najwięcej szczekają pieski, które zawsze marzyły o prawie, ale nigdy nie mogli spełnić ambicji rodziców i się nie mogli dostać. teraz w komentarzach można dać upust frustracji. ja jestem...rozwiń całość

najwięcej szczekają pieski, które zawsze marzyły o prawie, ale nigdy nie mogli spełnić ambicji rodziców i się nie mogli dostać. teraz w komentarzach można dać upust frustracji. ja jestem absolwentem umcs po aplikacji i mam bardzo fajną pracę w zawodzie, nie narzekam na zarobki, jestem zadowolony. bardzo dużo moich znajomych podobnie. ale ból d*** zazdrośników-europeistów będzie i tak.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
chyba ból dupci

dostal_sie (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

oj czuję ból dupci. a może paniusi nie udało się dostać na to prawo? czy nie jest tak czasem? i zostały naczynka w UK :-)

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
re:

ja (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

oj zgadzam się Kolego :) ludzie czepili sie tej anglistyki i tego prawa a potem problem bo ilu anglistow i prawników kraj moze wyżywić? No, chyba że PSL przygarnie wszystkie strapione dusze, ale...rozwiń całość

oj zgadzam się Kolego :) ludzie czepili sie tej anglistyki i tego prawa a potem problem bo ilu anglistow i prawników kraj moze wyżywić? No, chyba że PSL przygarnie wszystkie strapione dusze, ale wtedy inni muszą drżeć o swoje stoleczki..zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
potrzebne dodatkowe kierunki fakultatywne

superrolnik (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4

Arcy-tektuta - zabudowa przedmieść budynkami z kartonowych pudeł po sprzęcie AGD;
Speleologia miejska - buszowanie po kanałach i śmietnikach w celu rekultywacji dóbr wstępnie zużytych;
Inżynieria...rozwiń całość

Arcy-tektuta - zabudowa przedmieść budynkami z kartonowych pudeł po sprzęcie AGD;
Speleologia miejska - buszowanie po kanałach i śmietnikach w celu rekultywacji dóbr wstępnie zużytych;
Inżynieria żywienia wysypiskowego - naukowe laboratorium jedzenia odnawialnego w Jawidzu;
Międzynarodowe stosunki płciowe - na wypadek wizyty gości z zagranicy;
Geriatro-utylizacja - zagospodarowanie absolwentów uniwersytetów III wieku
zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Po co dobrze zdawać maturę i pchać się na studia skoro potem i tak bezrobocie albo kasa w Biedronie.

Absolwent (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

...

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

O tym się mówi

Wideo