Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rekrutacja na studia 2014: Jakie kierunki będą oblegane?

Ilona Leć
Uczelnie co roku otwierają nowe kierunki studiów, którymi  kuszą maturzystów. To właśnie nowości cieszą się największym zainteresowaniem
Uczelnie co roku otwierają nowe kierunki studiów, którymi kuszą maturzystów. To właśnie nowości cieszą się największym zainteresowaniem 123rf
Trwa nabór na studia. Która uczelnia przyciągnie więcej osób? Sprawdziliśmy też nowości, jakie czekają na żaków w Lublinie.

O wyborze konkretnego kierunku studiów decyduje wiele czynników. Maturzyści biorą pod uwagę prestiż danej uczelni, jej pozycję w ogólnopolskich rankingach i odległość danego ośrodka akademickiego od miejsca zamieszkania. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego w Lublinie wynika, że w naszym mieście studiują najczęściej żacy z województw: lubelskiego, podkarpackiego oraz mazowieckiego.

Młodzi ludzie najchętniej wybierają kierunki: ekonomiczne i administracyjne, humanistyczne, społeczne, pedagogiczne i medyczne. Co ich zachęca do studiowania w Lublinie? Na pewno bogata oferta uczelni i nowości, które co roku pojawiają się w ich ofercie. Najwięcej nowości przygotowały w tym roku Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej oraz Katolicki Uniwersytet Lubelski. Maturzyści już mogą rejestrować się na wybrane kierunki studiów.

Na tym etapie rekrutacji szkoły wyższe niechętnie podają szczegółowe wyniki trwającego naboru. Jak zapewniają, by niczego nie sugerować kandydatom i pozwolić im na samodzielne i obiektywne wybranie interesującego ich kierunku.

- Liczbę chętnych w tegorocznym naborze na studia podamy do publicznej wiadomości dopiero po zamknięciu pierwszej tury rekrutacji, czyli w lipcu - wyjaśnia Aneta Adamska z biura prasowego UMCS. Wśród najbardziej obleganych kierunków na tej uczelni są w tej chwili m.in. bezpieczeństwo wewnętrzne, prawo, psychologia, filologia angielska oraz finanse i rachunkowość. W ubiegłym roku najwięcej osób aplikowało natomiast na bezpieczeństwo narodowe (12 os./miejsce), logistykę (ponad 10 os./miejsce), prawo (6 os./miejsce) oraz finanse i rachunkowość (6 os./miejsce).

Na KUL największym zainteresowaniem kandydatów cieszą się m.in. prawo, filologia angielska i psychologia. W trakcie ubiegłorocznej rekrutacji o przyjęcie na tę uczelnię ubiegało się w sumie prawie osiem tysięcy osób.

- Najpopularniejszymi kierunkami były: sinologia, bezpieczeństwo narodowe oraz od lat cieszące się dużym zainteresowaniem - filologia angielska, psychologia i prawo - wylicza Katarzyna Bojko z biura prasowego KUL.

Na topie lekarz i inżynier
Na przyszłych studentów czeka Uniwersytet Medyczny. Nie jest zaskoczeniem, że jak co roku, prym na tej uczelni wiedzie oczywiście kierunek lekarski.

- To on zazwyczaj przyciąga najwięcej kandydatów. Dużą popularnością cieszy się też stomatologia oraz trochę mniejszą - farmacja. Szczegółowe wyniki naboru podamy w przyszłym tygodniu - zapowiada Krystyna Walkowska z biura rekrutacji UM. W ubiegłym roku na kierunek lekarski na UM zgłosiło się ponad 3 800 os. (14,25 os./miejsce) a na lekarsko-dentystyczny ponad 2 200 os. (27,76 os./miejsce).

Nowy kierunek, który w październiku rusza na Politechnice Lubelskiej, już zaczyna przodować w rekrutacji. Mowa o inżynierii odnawialnych źródeł energii, którą może studiować w sumie 30 osób. Absolwenci inżynierii będą mogli pracować m.in. w instytucjach administrujących i monitorujących prace takich obiektów jak np.: farmy fotowoltaiczne i wiatrowe, systemy kolektorów słonecznych, biogazownie i wytwórnie biopaliw.

- Na tym etapie naboru na topie są m.in. architektura (1,8 os./miejsce), inżynieria odnawialnych źródeł energii (1,2 os./miejsce), inżynieria biomedyczna (1,2 os./miejsce), budownictwo (1 os./miejsce) oraz mechatronika (0,9 os./miejsce) i informatyka (0,9 os./miejsce) - wylicza dr Paweł Komada z biura rekrutacji PL.

Ostatnia szansa na kurs rysunku
Kandydaci, którzy ubiegają się o przyjęcie na architekturę krajobrazu na Uniwersytecie Przyrodniczym mogą wziąć udział w darmowym kursie rysunku. Na maturzystów czekają jeszcze ostatnie dwa zajęcia (13 i 17 czerwca). W ich trakcie kandydaci dowiedzą się np., jak poprawnie odwzorować proporcje i skale danego obiektu oraz perspektywę.

W tym momencie wśród najpopularniejszych kierunków studiów na UP znalazły się: behawiorystyka zwierząt, weterynaria, geodezja i kartografia, hipologia i jeździectwo, gospodarka przestrzenna. W ubiegłym roku największym zainteresowaniem na tej uczelni cieszyły się: geodezja i kartografia (11 os./miejsce) i weterynaria (ponad 10 os./miejsce).

Zniżki i nagrody dla kandydatów
Każdemu, kto do 15 lipca zapisze się na studia do Wyższej Szkoły Społeczno-Przyrodniczej, opłata rekrutacyjna zostanie wliczona w czesne, po podjęciu studiów. Dodatkowo osoby, które będą ubiegały się o przyjęcie na studia stacjonarne I stopnia na kierunku turystyka i rekreacja, zostają zwolnione z opłaty czesnego za pierwszy semestr. To jednak nie koniec bonusów. Przyszli studenci kosmetologii wezmą udział w losowaniu atrakcyjnych nagród.

W ofercie WSSP znajdziemy studia licencjackie i magisterskie a wśród nich dostępne również w języku angielskim: fizjoterapię, wychowanie fizyczne, kosmetologię, turystykę i rekreację, a także filologię angielską, iberyjską i zdrowie publiczne.

Pierwszy semestr za darmo mogą wygrać też nowi żacy Wyższej Szkoły Nauk Społecznych. Jak to zrobić? Wystarczy, że średnia z matury danego kandydata będzie najwyższa na kierunku, jaki wybierze. Wówczas zdobędzie nagrodę. Dodatkowo, każda osoba, która złoży dokumenty do 31 lipca zostanie zwolniona z opłaty rekrutacyjnej.

Zdolnych maturzystów doceni też Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji. Spośród kandydatów przyjętych na pierwszy rok studiów w WSEI, po dwie osoby, na każdym kierunku, z najlepszymi wynikami egzaminu dojrzałości poświadczonymi świadectwem, uzyskają zwolnienie z czesnego w II semestrze roku akademickiego 2014/2015 po pozytywnym zaliczeniu I semestru studiów.

Dziennie studiujesz - dwa razy zyskujesz. Taką wyjątkową promocją kusi studentów Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji. Wystarczy złożyć dokumenty na wybrany kierunek na rok akademicki 2014/2015 do 27 czerwca, by skorzystać ze zniżki w czesnym w II semestrze studiów: 10 proc. zniżki w przypadku semestralnego wariantu płatności i 50 proc. zniżki na ostatnią ratę w przypadku miesięcznego wariantu płatności. Poza tym, osoby, które zapiszą się na drugi kierunek studiów zapłacą za niego tylko połowę ceny. Na WSPA kandydaci mają do wyboru studia licencjackie, inżynierskie i magisterskie. Wśród nich znajdziemy, m.in. administrację, socjologię, informatykę, gospodarkę przestrzenną i transport.

Szczegóły promocji na stronach internetowych uczelni.

Nowości 2014/2015

UMCS
Science and technology, bałkanistyka, e-edytorstwo i techniki redakcyjne, informatologia stosowana, technologie cyfrowe w animacji kultury, animacja kultury, kierunek prawno-biznesowy, produkcja medialna, fizyka techniczna.

Uniwersytet Przyrodniczy
Inżynieria przemysłu spożywczego, żywienie człowieka i dietetyka, transport w inżynierii produkcji.

KUL
Administrowanie ochroną zdrowia, analityka społeczna i internetowa, gerontologia społeczna, kognitywistyka (w językach polskim i angielskim), stosunki międzynarodowe, zarządzanie dokumentacją i archiwistyka, prawo w biznesie, zarządzanie.

Politechnika Lubelska
Inżynieria odnawialnych źródeł energii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Rekrutacja na studia 2014: Jakie kierunki będą oblegane? - Kurier Lubelski

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski