Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych: Popularne są klasy o profilu ścisłym

Ilona Leć
Rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych: Popularne są klasy o profilu ścisłym
Rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych: Popularne są klasy o profilu ścisłym Jacek Babicz/Archiwum
W czwartek lubelskie szkoły ponadgimnazjalne wywieszą listy uczniów przyjętych na nowy rok. Największe wzięcie mają licea ogólnokształcące. O jedno miejsce w klasie walczy nawet sześć osób.

Już w czwartek absolwenci gimnazjów dowiedzą się, czy udało im się dostać do wymarzonej szkoły. Wiele zależy od tego, jak spisali się na kwietniowych egzaminach. Postanowiliśmy sprawdzić, które placówki cieszą się największym zainteresowaniem kandydatów oraz jakie klasy są najbardziej oblegane.

- Chęć nauki w naszej szkole zadeklarowały 774 osoby. Miejsc mamy niestety tylko 256. Ogółem do każdej z klas mamy bardzo wielu chętnych - uprzedza Renata Królikowska, wicedyrektor II LO.

W "Zamoju" najbardziej popularne klasy to m.in. matematyczno-informatyczno-fizyczna (318 osób/48 miejsc), matematyczno-geograficzna z WOS-em (299 os./32 miejsca), biologiczno-chemiczna (329 os./32 miejsca) oraz matema-tyczno-geograficzna z językiem angielskim (354 os./32 miejsca).

Na brak zainteresowania nie może narzekać również V LO.

- W tym momencie mamy o 150 osób więcej niż miejsc (szkoła przyjmie ok. 270 osób - przyp. red.). Najbardziej oblegane są klasy biologiczno-chemiczne oraz matematyczno-informatyczne - wylicza Zbigniew Jakuszko, dyrektor V LO.

Z uzyskanych we wtorek informacji wynika, że najwięcej kandydatów chciałoby się dostać do klasy biologiczno-chemicznej z językiem angielskim i niemieckim, którą uruchomi III LO im. Unii Lubelskiej. O 64 miejsca stara się tam 407 osób (ponad 6 osób na miejsce).

Coraz bardziej popularne są klasy o profilu ścisłym, z biologią i matematyką

Ciekawą ofertą kusi uczniów również VIII LO. Do klasy mundurowej z elementami pożarnictwa i ratownictwa zgłosiło się 108 osób (32 miejsca), do humanistycznej z edukacją filmową 106 osób (32 miejsca), do biologicznej z kosmetologią (120 os./32 miejsca), a do psychologiczno-dziennikarskiej 172 osoby (64 miejsca).

W Zespole Szkół Elektronicznych największym wzięciem cieszy się technikum.
- W trzech klasach o profilu technik elektronik chce się uczyć 320 osób (96 miejsc). Mniej popularne są natomiast klasy sportowe w X LO - przyznaje Elżbieta Hanc, dyrektor ZSE. O przyjęcie do klasy szybowcowej w ZSE ubiega się 37 osób (25 miejsc), a do lekko-atletycznej 35 osób (25 miejsc).

W gronie szkół, które w Lublinie wybrało najwięcej kandydatów, znalazły się m.in.: I LO (577 osób), III LO (810 osób), IV LO (749 osób) oraz V LO (1223 osoby).

Na chętnych nadal czeka Zespół Szkół Odzieżowo-Włókienniczych. Placówka nie wypełniła jeszcze limitów.
- W Technikum Usługowo-Gospodarczym prowadzimy nabór do klasy o profilu technik usług fryzjerskich. Możliwe, że stworzymy też klasę dwuzawodową i połączymy w niej technika technologii odzieży i technika fototechnika - przyznaje Halina Rybczyńska, dyrektor ZSOW.

Po ogłoszeniu list przyjętych uczniowie będą mogli składać swoje dokumenty. Jeżeli w wybranych placówkach zostaną jeszcze wolne miejsca, szkoły przeprowadzą rekrutację uzupełniającą od 7 do 9 lipca.

Harmonogram naboru do szkół znajdą Państwo na stronie Kuratorium Oświaty www. kuratorium.lublin.pl.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski