Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W niedzielę obchody rocznicy Lubelskiego Lipca. Na razie w Świdniku

Aleksandra Dunajska
W niedzielę obchody rocznicy Lubelskiego Lipca. Na razie w Świdniku
W niedzielę obchody rocznicy Lubelskiego Lipca. Na razie w Świdniku Jacek Babicz/Archiwum
NSZZ "Solidarność" przy AgustaWestland w niedzielę uczci wydarzenia Lubelskiego Lipca - strajków, które doprowadziły do powstania "S".

Uroczystości rozpoczną się w niedzielę o godz. 10.30 mszą św. w kościele NMP Matki Kościoła w Świdniku. W południe na zwiedzanie rocznicowej ekspozycji w "Strefie Historii" zaprasza Miejski Ośrodek Kultury (ul. Wyszyńskiego 17). Obchody organizuje Komisja Międzyzakładowa NSZZ "S" przy WSK Świdnik AgustaWestland.

Główne uroczystości przygotowywane przez regionalne władze "S" są planowane w przyszłą niedzielę 13 lipca. O godz. 10.30 przewidziano złożenie kwiatów pod pomnikiem Wdzięczności przy Drodze Męczenników Majdanka. Godzinę później rozpocznie się msza św. w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski na Tatarach w Lublinie. Po mszy organizatorzy zapraszają na okolicznościowe spotkanie w sali parafialnej. Natomiast uroczystości rocznicowe na kolei odbędą się 20 lipca.

Lubelskie strajki rozpoczęły się 8 lipca 1980 roku w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego PZL-Świdnik. Bezpośrednią przyczyną była podwyżka cen żywności. O godz. 9.30 pracę przerwało 80 pracowników Wydziału Obróbki Mechanicznej W-320. Za Świdnikiem poszły kolejne zakłady - w sumie w dniach od 8 do 25 lipca 1980 roku zastrajkowało ich ponad 150.

W lipcu 1980 r. na Lubelszczyźnie protestujący robotnicy po raz pierwszy pozostali w swoich zakładach, utworzyli komitety strajkowe, wysunęli postulaty i negocjowali ich realizację z władzami. Obok żądań socjalnych, pojawiły się także polityczne: zaprzestania represji wobec uczestników protestów, wolności słowa oraz demokratycznych wyborów do rad zakładowych.
Skala i forma strajków była całkowitym zaskoczeniem dla komunistycznych władz. Po raz pierwszy w historii zostały zmuszone do zawarcia porozumienia z protestującymi. Doświadczenia lubelskich strajków zostały wykorzystane w sierpniu 1980 r. podczas strajków na Wybrzeżu, w wyniku których narodziła się NSZZ "Solidarność".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski