Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ojcowski Park Narodowy: Poznaj Ojców na dwóch kółkach

Tomasz Szymczyk
Zamek w Pieskowej Skale to jeden z symboli Ojcowskiego Parku Narodowego. Aktualnie jest zamknięty, a w środku trwa remont
Zamek w Pieskowej Skale to jeden z symboli Ojcowskiego Parku Narodowego. Aktualnie jest zamknięty, a w środku trwa remont Damian Uszko
Najmniejszy w kraju Ojcowski Park Narodowy to miejsce niezwykle urokliwe i warte odwiedzenia. Dziś polecamy to miejsce miłośnikom turystyki rowerowej, ale dojechać można tu i samochodem.

Ojcowski Park Narodowy to najmniejszy z 23 parków narodowych w naszym kraju. Jest jednak miejscem pełym uroku. Malownicze ostańce skalne, zamki w Pieskowej Skale i Ojcowie oraz liczne trasy piesze i rowerowe przyciągają turystów zarówno ze Śląska i Zagłębia, jak i z Krakowa.

Dojazd samochodem ze strony aglomeracji jest niezwykle prosty. Należy wyjechać na tzw. trasę olkuską i tuż za Olkuszem skręcić na prowadzącą w kierunku Skały drogę wojewódzką nr 773. Po minięciu Kosmolowa i uważanej za jedną z najdłuższych wsi w Polsce Sułoszowej zobaczymy zbudowany nad sporej wielkości urwiskiem znany z "Janosika" oraz "Stawki większej niż życie" zamek w Pies-kowej Skale. To znak, że zaczyna się Ojcowski Park Narodowy.

My proponujemy dziś zwiedzenie tego terenu na dwóch kółkach. Jeśli nie macie dość wprawy, by zajechać do Ojcowa o własnych siłach, polecamy pociąg. Wsiadając do poczciwej jednostki (jeżdżą tu Przewozy Regionalne, a nie Koleje Śląskie) w kierunku Sędziszowa musicie się liczyć z jazdą fragmentami 10 km/h, ale pedałować zaczniecie dopiero w Olkuszu. Uwaga! Ze względu na prace torowe w Sosnowcu do końca wakacji na jednym z odcinków trasy kursują nie pociągi, lecz autobusy.
W Olkuszu należy kierować się do skrzyżowania z nową obwodnicą w kierunku Wolbromia, a stamtąd przez Olewin dojechać do wspomianej już DW 773. Dzięki temu ominąć można obciążoną zwykle ruchem "krajówkę".

Jeśli nie macie przy rowerze łańcucha, nie zobaczycie dziedzińca remontowanego aktualnie renesansowego zamku w Pieskowej Skale. Przy bramie stoi bowiem portier, który nie pozwala wprowadzić tam pojazdu... Pamiątkowe zdjęcie z rowerem bez przeszkód można sobie za to zrobić przy położonej niemalże tuż obok słynnej Maczudze Herkulesa.

Dalej kierować powinniśmy się w dalszym ciągu DW 773 wzdłuż Prądnika, by po minięciu kilku młynów skręcić do Ojcowa. Tu ruch jest już mniejszy, można się więc delektować widokami. Po kilku zakrętach po lewej stronie zobaczymy słynną Kaplicę na Wodzie. Nawiązujący do stylu zakopiańskiego obiekt powstał w 1901 roku. Kaplicę pw. św. Józefa Robotnika wybudowano na drewnianych palach, chcąc ominąć carski zakaz budowy.

Tuż obok kaplicy na wzniesieniu znajdują się ruiny ojcowskiego zamku. Zbudował go Kazimierz Wielki, nazwawszy go pierwotnie "Oczecz u skały" na cześć swego ojca Władysława Łokietka, który według przekazów ukrywał się w pobliskich jaskiniach. Jedna z nich nosi nawet nazwę "Grota Łokietka". Z samego zamku zostało niewiele, jednak warto wspiąć się na górę, by spojrzeć na Ojców z nieco innej perspektywy.

W Ojcowskim Parku Narodowym turystów można spotkać również przy Bramie Krakowskiej oraz położonym nieopodal... Źródełku Miłości.

Z Ojcowa rowerzyści powinni kierować się czarnym szlakiem rowerowym w kierunku Murowni. Tam po przekroczeniu DK 94 przez Bębło i Starą Wieś znajdziecie się w niezwykle urokliwej Dolnie Będkowskiej. Jej dnem wzdłuż potoku Będkówka biegną droga i szlak rowerowy, stąd już niedaleko do stacji kolejowej w Rudawie, gdzie zatrzymują się pociągi relacji Kraków- Katowice, którymi można wrócić do domu.

W Ojcowie warto zrobić również przystanek na posiłek. Jeśli nie chcecie brać prowiantu z domu, tamtejsze lokale powinny zaspokoić wasz głód.


*Trąba powietrzna spustoszyła Pszczynę! ZDJĘCIA + WIDEO
*Mundial 2014: Brazylia - Niemcy 1:7 [MEMY + OPINIE] Brazylia upokorzona, drwiny w internecie
*Katastrofa samolotu pod Częstochową: ZDJĘCIA, PRZYCZYNY, OPINIE ŚWIADKÓW
*Gdzie na basen? Zobacz kryte baseny w woj. śląskim [LISTA BASENÓW]
*Jakie będzie lato? Zobacz prognozę pogody na lipiec 2014 i zaplanuj urlop

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!