Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W szpitalu kolejowym w Lublinie ma powstać Centrum Pulmonologii

Dorota Krupińska
Choroby płuc i gruźlica to poważny problem zdrowotny mieszkańców Lubelszczyzny od wielu lat
Choroby płuc i gruźlica to poważny problem zdrowotny mieszkańców Lubelszczyzny od wielu lat Jacek Babicz
Ponad sto łóżek dla chorych, nowoczesne oddziały. Takie są plany budowy Centrum Pulmonologii szpitala kolejowego w Lublinie.

W szpitalu kolejowym, po połączeniu ze szpitalem Jana Bożego, ma powstać nowoczesna placówka zapewniająca kompleksową diagnostykę i leczenie chorób płuc i gruźlicy. - W ubiegłym roku złożyliśmy do Urzędu Marszałkowskiego tzw.fiszkę projektu - mówi Kamila Ćwik, rzeczniczka szpitala kolejowego w Lublinie. - Została zaakceptowana przez Zarząd Województwa Lubelskiego. Jeżeli wszystko przebiegnie zgodnie z planem, to powstanie nowoczesne Centrum Pulmonologii, jakiego jeszcze we wschodniej Polsce nie było - dodaje.

Inicjatorzy budowy tej placówki tłumaczą, że ostre i przewlekłe choroby dróg oddechowych, alergie, nowotwory i ciągle obecna groźna gruźlica tworzą od wielu lat zagrożenie dla zdrowia mieszkańców regionu. - Choroby płuc to przyczyna największej liczby hospitalizacji, nadumieralności kobiet i mężczyzn, to utrapienie pacjentów, to problem absencji chorobowej i ogromne koszty NFZ -mówi Tomasz Pękalski, członek Zarządu Województwa Lubelskiego.

Jeśli chodzi o współczynnik tzw. zapadalności na gruźlicę od kilku lat zajmujemy niechlubne czołowe miejsca w kraju. Wedle danych Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc, w 2013 roku współczynnik ten wyniósł na Lubelszczyźnie 27,4, a w skali kraju 18,8. Daje nam to pierwsze miejsce. Wielkość ta oznacza ilość zachorowań na 100 tysięcy mieszkańców.

Rocznie lekarze z województwa rejestrują około 700 nowych przypadków gruźlicy. - Na tę skalę zachorowań wpływają m.in. złe warunki socjalno-bytowe, brak profilaktyki, duża liczba źródeł zakażenia czy prze-rwanie leczenia przez chorego - mówi Maria Jasionowicz, lek. med. kierownik Wojewódzkiej Przychodni Chorób Płuc i Gruźlicy w Lublinie.

Do lekarzy zgłasza się również wielu chorych z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc, astmą, z ciężkimi zapaleniami płuc, zatorowością płucną. Lekarze zauważają, że nie troszczymy się o swoje zdrowie i zgłaszamy się do specjalisty często zbyt późno.

W centrum pulmonologicznym będzie mogło się leczyć około 100 pacjentów. W planach jest utworzenie Oddziału Pul-monologiczno-Internistycznego, z pododdziałem alergologicznym, onkologicznym, intensywnego nadzoru pulmonologicznego, a także Oddziału Pulmonologiczno-Rehabilitacyjnego, Leczenia Gruźlicy i Oddziału Torakochirurgii.

Projekt znalazł się na tzw. liście przedsięwzięć piorytetowych dla realizacji strategii rozwoju województwa lubelskiego na lata 2014-2020. Negocjacje z Komisją Europejską w tej sprawie odbędą się najprawdopodobniej jesienią. W Regionalnym Programie Operacyjnym na realizację tego projektu zarezerwowano 30 mln zł. Budowę centrum przewidziano na lata 2015-2020.

Dane z Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc

W 2013 r. mieliśmy pierwsze miejsce pod względem zapadalności na gruźlicę. Współczynnik dla woj. lubelskiego to 27,4, dla kraju to 18,8(współczynnik to ilość zachorowań na 100 tys. mieszkańców).

W 2012 roku mieliśmy pierwsze miejsce pod względem zapadalności na gruźlicę. Współczynnik dla Lubelszczyzny wyniósł 30,2. Ogólny współczynnik dla Polski to 19,6.

W 2013 r. mieliśmy najwyższy współczynnik osób, które są zakaźne dla otoczenia. Wyniósł on 15,6, ogólny dla kraju to 12,1 1.

Na gruźlicę w Polsce w 2012 r. umarło 630 osób, na Lubelszczyźnie 31 osób. Daje nam to 5. miejsce w skali kraju, razem z woj. opolskim i podkarpackim.

W 2010 r. najwięcej osób hospitalizowanych z powodu chorób dolnych dróg oddechowych odnotowano w woj. lubelskim - według Krajowego Indeksu Sprawności Ochrony Zdrowia.

W Polsce na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP) choruje co 10 osoba powyżej 30. roku życia. Umiera na nią rocznie około 15 tys. osób. Według WHO, ta choroba jest na 4. miejscu wśród przyczyn zgonów na świecie.

W 2013 r. szpital kolejowy w programie profilaktyki raka płuc przebadał 225 osób. Zmiany w płucach wykryto u 77 osób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski