Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Udziec starowiejski, jagnię pieczone i salceson bełżycki smakami Lubelszczyzny [ZDJĘCIA]

ask
Smaki Lubelszczyzny w lubelskim Skansenie
Smaki Lubelszczyzny w lubelskim Skansenie ask
Udziec starowiejski Tomasza Mazurkiewicza ze Starej Wsi, jagnię pieczone z Zezulina Wiesława Wójcika z Zezulina Pierwszego oraz salceson bełżycki Zakładu Wędlin Tradycyjnych „Kamińscy” z Bełżyc to zwycięzcy w kategorii "produkty" XIV edycji konkursu Nasze Kulinarne Dziedzictwo - smaki regionów.

Finał kulinarnych zmagań rozegrał się w niedzielę w lubelskim Skansenie. Do walki o tytuł najlepszego produktu Lubelszczyzny stawało 140 ciast, mięs, dżemów i nalewek.

Walka była zaciekła. Ostatecznie jury uznało za najlepszy udziec starowiejski Tomasza Mazurkiewicza ze Starej Wsi, jagnię pieczone z Zezulina Wiesława Wójcika z Zezulina Pierwszego, salceson bełżycki Zakładu Wędlin Tradycyjnych „Kamińscy” z Bełżyc, masło extra Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Opolu Lubelskim, miód z plastra Zofii Janik z Pszczelej Woli, konfiturę z owoców róży Jolanty Mazurkiewicz ze Starej Wsi, chleb żytni tradycyjny Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” z Baranowa, makowiec Czesławy Szczepańskiej z Jaszczowa, soczek gruszkowy Janiny Bańki z Kraśnika, bukiet nalewek leśno-ogrodowo-łąkowych Jolanty Gawryluk z Koła Aktywnych Kobiet w Łobaczewie Małym oraz pierogi darzbór Krystyny Kot ze Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Woli Skromowskiej.

- Jury przyznało także kilka wyróżnień, otrzymały je: wątrobianka krzczonowska Janusza Cioczka z Zakładu Przetwórstwa Wyrobów Tradycyjnych w Krzczonowie, pieczeń kozia Krystyny Dybek z Towarzystwa Popularyzacji Piękna Polesia w Kołaczach, ser twarogowy krajanka Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Bychawie, miód gryczany Witolda Nydzy z Lublina, piernik starowiejski piekarnia „Emark” Grażyny Wiurkiewicz-Juryckiej, Marek Juryckiego ze Starej Wsi Pierwszej, katarzynki Hanny Dziadosz z Olszanki i dołhobrodzkie szyłow-kuty Marii Kujawy z Dołhobrodów - wylicza Tomasz Makowski z Departamentu Rolnictwa i Środowiska Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie.

Do tytułu „Pereł”, najbardziej prestiżowych nagród przyznawanych polskich produktom tradycyjnym, nominowane zostały: pasztet z gęsiej wątróbki-luksusowy Ewy Drozd z firmy „Kedam” z Glinnego Stoku, masło extra z Bychawy oraz masło extra osełka z Bychawy bychawskiej Okręgowej Spółdzielnia Mleczarska, miód fasolowy Michała Kozińskiego z Gospodarstwa Pasiecznego „Darz Bór” z Krynicy, zestaw nalewek ziołowych Gminnego Koła Aktywnych Kobiet w Fajsławicach oraz pierogi z soczewicy i płucek wieprzowych autorstwa Marianny Płachty z Kośmina.

- Nagroda specjalna marszałka Sławomira Sosnowskiego trafiła do Tomasza Machonia z Cukierni Staropolskiej w Lublinie za pralinę z Lublina, natomiast nagrodę Sławomira Struskiego, dyrektora Departamentu Rolnictwa i Środowiska UMWL, otrzymała Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” w Wisznicach za kiełbasę swojską wędzoną z Wisznic - mówi Makowski.

Podczas finału kulinarnych zmagań w kategorii „gastronomia” jednogłośnie uhonorowano pierwszym miejscem zupę jarzynową z jagnięciny oraz jagnię pieczone faszerowane kaszą przygotowane przez restaurację „NATO” ze Starej Wsi. Na drugiej pozycji znalazły się gołąbki z kaszą i leśnymi grzybami oraz szyjki drobiowe nadziewane na pęczaku z młodą marchewką Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Krasnymstawie, a na trzeciej jabłczanka z suszonych jabłek i karkówka po fajsławicku Gminnego Koło Aktywnych Kobiet w Fajsławicach. Wyróżnienie przyznano zupie z łobody oraz kaszy jaglanej z kartoflami autorstwa Beaty Niedźwiadek i Renaty Ciepielowskiej ze Stowarzyszenia Kobiet „Rogowianki” z Rogowa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski