Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Malowanie fasad kamienic, czyli jak szykowano się na 22 lipca

Małgorzata Szlachetka
- Fotografia powstała  już po zakończeniu pochodu. Siedziałem na ławce przy "baobabie" - wspomina jej autor Jerzy Marcinek. Zdjęcie zrobił 22 lipca 1981 roku.
- Fotografia powstała już po zakończeniu pochodu. Siedziałem na ławce przy "baobabie" - wspomina jej autor Jerzy Marcinek. Zdjęcie zrobił 22 lipca 1981 roku. Jerzy Marcinek/Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN w Lublinie
- O święcie 1 maja mówiło się , że to imieniny systemu komunistycznego, 22 lipca zaś, że urodziny PRL - podkreśla Katarzyna Zawadka z IPN .

22 lipca 1944 roku został ogłoszony manifest PKWN. Jako miejsce jego podpisania podano Chełm. - W rzeczywistości decyzje zapadły wcześniej w Moskwie - prostuje Katarzyna Zawadka z lubelskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

22 lipca w PRL obchodzone było Narodowe Święto Odrodzenia Polski. W 1952 roku, właśnie tego dnia, ogłoszono konstytucję PRL zmieniającą nazwę państwa z Rzeczypospolitej Polskiej na Polską Rzeczpospolitą Ludową. - W latach 50. w dniu 22 lipca w miastach odbywały się pochody. Frekwencję na nich władze zapewniały sobie w prosty sposób. Pracownicy zakładów mieli obowiązek wziąć udział w pochodzie - opowiada Katarzyna Zawadka.

Trybuny zazwyczaj ustawiano na Krakowskim Przedmieściu, po stronie Poczty Głównej. Lublin z największą pompą obchodził święto 22 lipca w 1954 roku. Tego dnia zostały zorganizowane oficjalne obchody 10-lecia PRL, przygotowania do tego wydarzenia trwały wiele miesięcy. Generalny remont przeszły kamienice na Starym Mieście, w dużej mierze dopiero w 1954 roku podnoszącym się z wojennych zniszczeń. Największy nacisk budowniczy położyli na wygląd fasad budynków, po to, żeby dobrze na ich tle wyglądały oficjalne delegacje, na czele z samym Bierutem.Na rocznicę powstania PRL powstał także plac Zebrań Ludowych (obecnie Zamkowy) i rząd kamienic przy nim. W ostatniej chwili dosadzane były duże sadzonki drzew.

- W latach 70. atmosfera pochodów nieco się zmieniła, stała się bardziej festynowo-piknikowa. Organizowane były na przykład historyczne widowiska i turnieje sportowe - dodaje Katarzyna Zawadka z z lubelskiego IPN.

Władze komunistyczne chętnie oddawały w okolicach 22 lipca różne inwestycje. Tak było z naszym Zalewem Zemborzyckim, który był otwierany pod szyldem 30-lecia PRL w dniu 16 lipca 1974 roku. Tego samego dnia oddawana był pierwszy odcinek lubelskiej trasy W-Z. Przed 22 lipca komuniści ogłaszali także amnestie dla więźniów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski