Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bez paszportu w obcym kraju. Co zrobić gdy zgubimy paszport lub nam go ukradną? [PORADNIK]

Magdalena Fraj
Utrata dokumentów to nie koniec świata, ale jednak potrafi zepsuć zagraniczne wakacje, o których marzyliśmy przez cały rok. Jeśli odpowiednio się zabezpieczymy, to zmartwienie będzie mniejsze
Utrata dokumentów to nie koniec świata, ale jednak potrafi zepsuć zagraniczne wakacje, o których marzyliśmy przez cały rok. Jeśli odpowiednio się zabezpieczymy, to zmartwienie będzie mniejsze 123RF
Lepiej być mądrym przed szkodą i jeszcze przed wyjazdem na wakacje zminimalizować skutki ewentualnej kradzieży dokumentów i pieniędzy.

Codziennie na Termini, największym dworcu kolejowym w Rzymie policja zatrzymuje dziesiątki kieszonkowców. Według policyjnych danych, przytoczonych przez dziennik "Il Messaggero" 40 procent z nich ma mniej niż 14 lat, a więc nie można ich aresztować. Kolejnym miejscem dużego ryzyka są m.in. okolice Koloseum i stacje metra. Ale Rzym to tylko przykład. Niemal każde z europejskich miast ma miejsca, w których turyści, także z naszego regionu, tracą pieniądze i dokumenty na wakacjach.

Jedną z ofiar kradzieży dokumentów i pieniędzy w ostatnim tygodniu była nasza dziennikarka. Twierdzi, że poradniki: jak zachować się w takiej sytuacji, bardzo odbiegają od rzeczywistości. Oto jej relacja oraz praktyczne rady.

- Paszport zawsze zostawiałam w sejfie hotelowym, bo już raz za granicą miałam przygodę z kradzieżą dokumentów i wiem, że nie należy wszystkich trzymać w jednym miejscu - opowiada dziennikarka . - Jednak kiedy zniknął mój portfel z dowodem osobistym, policjant nie zrozumiał powagi sytuacji i jedynie w ramach pocieszenia zapewnił mnie, że to nie przez moją nierozwagę, tylko przez ,,godne pozazdroszczenia" umiejętności rzymskich złodziei. Sam dodał, że w tym roku został okradziony, a raportu z kradzieży nie sporządzi, bo gdyby miał sporządzać takie raporty dla każdego, to nie miałby czasu na żadne inne zadania. Odprawiona z kwitkiem zadzwoniłam do ambasady, ale okazało się, że skoro nie skradziono mi paszportu, nie pozostaje mi nic innego, jak tylko zapomnieć o przykrej sytuacji i cieszyć się resztą wakacji. Ale dla mnie Koloseum nie wyglądało już tak wspaniale jak wcześniej, a jedyne czego chciałam, to wrócić do domu - dodaje nasza koleżanka.

Sebastian Imiołczyk z Komendy Miejskiej Policji w Katowicach radzi, by podczas zagranicznych wojaży mieć przy sobie minimalną ilość dokumentów. Nie powinno się ich chować w zewnętrznych kieszeniach ani w plecakach.

- Zaleca się rozdzielanie dokumentów, nie trzyma się zwłaszcza paszportu oraz dowodu osobistego w tym samym miejscu. Przy wysiadaniu z auta lepiej zabrać ze sobą portfel oraz dokumenty - dodaje.

Natychmiast po zorientowaniu się o kradzieży należy powiadomić lokalną policję.

Następnym krokiem jest kontakt się z najbliższą polską placówką dyplomatyczną lub konsularną. Konsul może wydać paszport tymczasowy na powrót do miejsca pobytu stałego. Możliwe jest to po uprzednim potwierdzeniu tożsamości.

Aby otrzymać paszport tymczasowy, niezbędny jest wypełniony wniosek wraz z jedną kolorową fotografią, o którą również warto zadbać przed wyjazdem.

Należy także zawiadomić organ paszportowy, który wydał paszport lub organ właściwy ze względu na miejsce pobytu - wprowadzona zostanie wtedy informacja, że dokument utracił swoją ważność. W sytuacji, gdy zaginiony paszport się odnajdzie, osoba, której został on wydany, jest zobowiązana do jego zwrotu - bez względu na to, czy nowy paszport został już wydany, czy też nie.

- Bardzo ważne jest też zastrzeżenie dokumentów w banku - mówi nam mł. asp. Sebastian Imiołczyk i dodaje, że nie chodzi tylko o karty kredytowe, ale o dokumenty tożsamości. Wtedy złodziej nie wykorzysta naszych danych do celów przestępczych.

- Członkostwo w Schengen pozwala nam na podróżowanie bez paszportu - przypomina nasza dziennikarka. - Warto jednak zabrać go ze sobą - gdy został mi skradziony dowód osobisty, ciągle miałam ze sobą paszport, który pozwolił na powrót do domu.

Stosowanie się do powyższych zasad nie uchroni nikogo przed kradzieżą, ale pozwoli łatwiej przejść te trudne chwile zwłaszcza w obcym kraju. "Jeśli złodziej chce cię okraść, to i tak to zrobi" - powiedział życzliwy carabiniere i poradził, by zjeść gelato na pocieszenie.

To warto wiedzieć

Po stracie dokumentów

  • Niezwłocznie należy udać się na najbliższy posterunek Policji - wydany zostanie protokół zgłoszenia kradzieży, który przez najbliższy czas zastąpi paszport. I nawet jeśli policjant będzie się upierał, że jest nam to niepotrzebne, musimy zrobić wszystko, by taki dokument dostać.
  • Następnym krokiem jest zastrzeżenie dokumentów tożsamości w banku. Po stracie kart płatniczych trudno znaleźć numery alarmowe, dlatego warto je zapisać przed wyjazdem w komórce i notesie.
  • Kolejnym etapem jest wizyta w najbliższej placówce konsularnej, by zdobyć nowe dokumenty. Należy zabrać ze sobą protokół z posterunku policji. Tymczasowy paszport np. we Włoszech kosztuje 40 euro. W szczególnie uzasadnionych przypadkach może być udzielana pomoc finansowa na powrót do kraju.
  • Dobrze jest przed wyjazdem zanotować adresy i telefony polskich placówek, które pomogą nam w sytuacji kryzysowej. Jeśli jesteśmy w kraju, w którym nie ma polskiego urzędu, można zwrócić się o wydanie tymczasowego dokumentu do konsula innego Państwa Członkowskiego UE.
  • Dobrze jest mieć przy sobie wcześniej zrobione kserokopie paszportu, które oczywiście powinno się trzymać w innym bezpiecznym miejscu. (MF)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!