Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabiorą ludziom ławeczki, które ci postawili sobie na cmentarzu przy ul. Białej

Małgorzata Szlachetka
Na cmentarzu komunalnym przy ulicy Białej w Lublinie stoi obecnie przy grobach około 150 ławek. Wkrótce to się zmieni.
Na cmentarzu komunalnym przy ulicy Białej w Lublinie stoi obecnie przy grobach około 150 ławek. Wkrótce to się zmieni. Małgorzata Genca
Wydział Gospodarki Komunalnej nakazał usunięcie większości ławek z cmentarza komunalnego przy ulicy Białej. Lublinianie protestują.

Niewielkie drewniane ławki stoją tuż przy grobach, czasami na dole jest skrzynka na przybory do czyszczenia płyty. Lublinianie stawiają ławki własnym sumptem, dlatego każda jest inna. W tej chwili jest ich na cmentarzu przy ul. Białej około 150.

- Właśnie dostaliśmy pismo, z którego wynika, że mamy usunąć ławkę do 8 sierpnia. Skrzywdzi się w ten sposób starszych, schorowanych ludzi, którzy odwiedzają groby bliskich. Gdzie mają usiąść? Na sąsiednim pomniku? - denerwuje się pani Elżbieta z Lublina. - Kiedy zapytałam w zarządzie cmentarza, czy będzie można jakoś zalegalizować naszą ławeczkę, to usłyszałam, że takiej możliwości nie ma, a to dla mnie jest już kompletny absurd.

Sprawdziliśmy. Ratusz rzeczywiście chce usunąć ławki z administrowanej przez siebie części nekropolii przy ulicy Lipowej. Jeśli właściciele grobów nie zrobią tego we własnym zakresie do 8 sierpnia, to administrator zabierze ławki w ciągu kolejnych dziesięciu dni.

- Taki termin wyznaczył Wydział Gospodarki Komunalnej UM Lublin. Stosujemy się do decyzji, która ma wynikać z zaleceń konserwatora zabytków - tłumaczy Błażej Rakowski z Kom-Eko, administrator cmentarza. - Jak to jest oceniane? Docierały do mnie krytyczne głosy - przyznaje.

Ławeczki przez jakiś czas mają być magazynowane, na wypadek, gdyby któryś z właścicieli chciał je odebrać.

Poprosiliśmy o wyjaśnienia w tej sprawie konserwatora zabytków.
- Napisaliśmy, że ławek nie powinno być, ale na części wojskowej cmentarza, tak, aby pozostały tam regularne kwatery. W przypadku części cywilnej decyzja należy już do administratora. Może na przykład postawić jednolite ławki - stwierdził z kolei Dariusz Kopciowski, zastępca wojewódzkiego konserwatora zabytków w Lublinie.

"Teren historycznego cmentarza wojskowego jest miejscem, gdzie hołd zmarłym oddaje się na stojąco. Dodatkowym argumentem jest zachowanie estetyki porządku i bezpieczeństwa komunikacji pomiędzy nagrobkami" - czytamy w stanowisku Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie.

- Ostateczna decyzja rzeczywiście należała do Wydziału Gospodarki Komunalnej - przyznaje Beata Krzyżanowska, rzeczniczka prezydenta Lublina. I dodaje: - Postawimy nowe ławki. Uzgodnimy ich położenie z konserwatorem. Na razie jest dziesięć takich lokalizacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski