Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zielona Góra większa niż Poznań. Może też przyłączymy jakąś gminę?

Monika Kaczyńska
Obecnie Poznań jest siódmym pod względem powierzchni miastem w Polsce. Od stycznia będzie ósmym
Obecnie Poznań jest siódmym pod względem powierzchni miastem w Polsce. Od stycznia będzie ósmym Andrzej Szozda/archiwum
Od 1 stycznia 2015 roku, po przyłączeniu ościennych gmin Zielona Góra będzie większa od Poznania, a nasze miasto pod względem obszaru trafi z siódmego miejsca w kraju na ósme. Na kolejną zmianę się nie zanosi, bo nic nie wskazuje na to, by do Poznania miała zostać przyłączona którakolwiek z ościennych gmin. Podpoznańskim gminom nie spieszy się wcale do przyłączenia.

- Nasze miasto otacza 17 gmin - zwraca uwagę Jędrzej Solarski, dyrektor Wydziału Organizacyjnego Urzędu Miasta. - Taka operacja wymagałaby woli obu stron - zarówno władz Poznania, jak i samorządu gminy. Rozwiązujemy tę kwestię inaczej: z jednej strony podejmując działania w ramach metropolii, z drugiej - rolę integrującą spełnia powiat poznański.

Czy jesteś prawdziwym poznaniakiem? Rozwiąż quiz i się przekonaj!

Nie zmieniający się od dziesięcioleci obszar to cecha charakterystyczna nie tylko Poznania.

- Duże miasta się cisną. I pod względem terytorialnym, i demograficznym - przyznaje prof. Ryszard Cichocki, socjolog, dyrektor poznańskiego Centrum Badania Jakości Życia. - Wśród gmin przylegających do naszego miasta istnieje silny opór przeciwko przyłączeniu. Dlaczego? Bo nic na tym nie zyskają. Są silne gospodarczo, mają sporo pieniędzy z podatków, a korzyści płynące z bliskości dużego miasta takie jak drogi, coraz lepszą komunikację w ramach aglomeracji, czy dostęp do szkół średnich, których same nie muszą utrzymywać, bo robi to Poznań, mają za darmo - podkreśla socjolog.

Zobacz: Jezioro Kierskie umiera! Czy zdążymy je uratować?

W gminach, które od 1 stycznia zostaną przyłączone do Zielonej Góry sytuacja jest z gruntu inna. W większości - stosunkowo słabe gospodarczo zyskają na przyłączeniu. Ich mieszkańcy już cieszą się na przykład z programów wsparcia dla rodzin i seniorów dofinansowywanych przez zielonogórski samorząd. Mogą też liczyć, że dzięki włączeniu do Zielonej Góry z wyższym dochodem na głowę mieszkańca doczekają się większych inwestycji.

Mieszkańcy gmin z okolic Poznania na przyłączeniu w najlepszym razie zyskaliby raczej niewiele.

- W pewnym momencie rozrost terytorialny będzie koniecznością - zwraca uwagę prof. Ryszard Cichocki. - Na świecie liczące się metropolie liczą po 6-7 mln mieszkańców. Takie powinny powstać i w Polsce. Możliwe, że włączanie do największych miast kolejnych obszarów nastąpi na skutek decyzji politycznej.

Czy jesteś prawdziwym poznaniakiem? Rozwiąż quiz i się przekonaj!

Zdaniem socjologa, jednak nie powierzchnia ma kluczowe znaczenie.
- Zdecydowanie większą rolę odgrywa poziom dochodów czy jakość życia w najważniejszych sferach - podkreśla prof. Cichocki

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski