Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpital Jana Bożego: Na badania genetyczne nie trzeba już będzie jeździć aż do Łodzi

Dorota Krupińska
Jacek Babicz/archiwum
Poradnia genetyczna, remont oddziałów - Szpital Jana Bożego złożył wniosek o dofinansowanie projektu do Ministerstwa Zdrowia. - W jego ramach planowane jest dostosowanie szpitala pod względem technicznym i sprzętowym oraz kompetencyjnym do świadczenia wysokospecjalistycznej opieki perinatalnej oraz profilaktyki raka szyjki macicy - mówi Marzena Kowalczyk, dyrektor szpitala im. Jana Bożego w Lublinie.

Wniosek otrzymał pozytywną ocenę formalną. Jeżeli szpital uzyska dofinansowanie, to inwestycja ruszy najprawdopodobniej w przyszłym roku.

W ramach projektu placówka planuje otworzyć poradnię genetyczną, która będzie działać w Wojewódzkiej Przychodni Ginekologiczno-Położniczej przy ul. Lubartowskiej. W tej chwili trwa generalny remont budynku. Powstaną tam nowe gabinety i pracownie. Zakupiony będzie specjalistyczny sprzęt oraz zatrudnieni lekarze specjaliści, genetycy. - W XXI wieku badania genetyczne powinny być standardem - mówi dyrektor Kowalczyk. Szpital w tej chwili odsyła pacjentów na badania genetyczne do pracowni w Łodzi.

W poradni wykonywana będzie genetyczna diagnostyka prenatalna, badania cytogenetyczne oraz molekularne, niezbędne w rozpoznawaniu chorób i zespołów genetycznych płodu. Badania cytogenetyczne dotyczą nieprawidłowości w chromosomach, ich liczbie i strukturze. Przykładem choroby chromosomowej jest np. zespół Downa. Badania molekularne dotyczą natomiast zmian DNA płodu. - Badania genetyczne pozwalają sprawdzić jak rozwija się płód - mówi jeden z lubelskich lekarzy genetyków (nie ujawnia nazwiska). - Są wady, które w życiu płodowym można leczyć, np. wady serca czy przepuklinę oponowo-rdzeniową - tłumaczy. Specjalista podkreśla, że dzięki tego typu badaniom rodzice mogą także upewnić się, że ich dziecko jest zdrowe i przez to będą spokojni całą ciążę.

To nie wszystkie planowane inwestycje szpitala. W ramach projektu jest również modernizacja Oddziału Położniczego z Oddziałem Patologii Ciąży oraz Oddziału Noworodków i Wcześniaków. Szpital zamierza kupić specjalistyczny sprzęt medyczny. Możliwe będzie również wykonanie przesiewowych i diagnostycznych badań noworodków oraz szczepień ochronnych zapobiegających rakowi szyjki macicy. Projekt skierowany jest do mieszkańców województwa lubelskiego, a przede wszystkim do kobiet i mężczyzn w wieku rozrodczym, noworodków urodzonych i leczonych w szpitalu.

Wartość projektu to ponad 10 mln złotych. Pieniądze pochodzą m.in. z Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz budżetu państwa. Wkład własny szpitala to ponad 2 mln. Pieniądze na ten cel zabezpieczył Samorząd Województwa Lubelskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski