Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pod podłogą chełmskiej bazyliki odkryto stare krypty

Katarzyna Sobczuk naszemiasto.pl
Pracami w Bazylice NNMP w Chełmie kierują profesor Andrzej Buko z PAN oraz prof. Mykola Bevz ze Lwowa
Pracami w Bazylice NNMP w Chełmie kierują profesor Andrzej Buko z PAN oraz prof. Mykola Bevz ze Lwowa Katarzyna sobczuk
Pod podłogą bazyliki, zbudowanej w miejscu cerkwi pochodzącej najprawdopodobniej z XIII wieku, odkryto krypty, a w nich szczątki duchownego. Jego szaty doskonale się zachowały. Pochówek odkryto zaledwie kilka metrów pod podłogą bazyliki. Archeolodzy z Polski i Ukrainy są przekonani, że to może być ważne odkrycie nie tylko dla historii Chełma, ale i Europy.

Już od dłuższego czasu informujemy o wykopaliskach prowadzonych na terenie Chełmskiej Górki. Archeolodzy natrafili tam na dobrze zachowane mury rezydencji, w której, według historyków, przebywał książę Daniel z dynastii Rurykowiczów - król Rusi w latach 1253-1264.

Od ubiegłego roku archeolodzy prowadzą prace w bazylice. To wtedy odkryli płytę epitafijną Teodora Seliwanowa pochodzącą z 1523 roku. Po zabezpieczeniu zabytku naukowcy odnaleźli wejście do krypty. - Odkryliśmy w tym miejscu jeden pochówek księdza, prawdopodobnie pochodzący z XVI wieku. O tym, że jest to duchowny, świadczą czapka, szata i oczko z pierścienia - wyjaśnia dr Beata Borowska z Katedry Antropologii z Łodzi. Nie wiadomo jeszcze, czy znalezione szczątki należą do Teodora Seliwanowa z Chełma. Być może uda się to ustalić podczas dalszych badań.

Archeolodzy chronią znalezisko przed postronnymi oczami. Udało nam się jednak dowiedzieć, że szaty księdza mogą być bardzo cenne.

- Tkaniny, jakie znaleźliśmy w grobowcu, są bardzo rzadkie i trafią do konserwacji do Torunia - wyjaśnia Stanisław Gołub, archeolog pracujący przy wykopaliskach. - Obecnie jesteśmy na etapie wyciągania kości. Wszystko zostanie dokładnie zmierzone i opisane i później szkielet wróci tutaj i zostanie pochowany.

Odkrycie w krypcie zelektryzowało szczególnie ukraińskich archeologów. - To dla nas ważne odkrycie, bo nasz naród dość słabo zna swoją historię i ma mało zachowanych szczątków wielkich ludzi. Miejsca ich pochówku na Ukrainie zostały rozgrabione - mówi dr Jurij Łukomski ze Lwowa.

Więcej informacji z Chełma i okolic znajdziesz na: chelm.naszemiasto.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski