Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Książki, które Kurier poleca do czytania na lato

LUB
Lato jeszcze się nie skończyło, a stos lektur na wakacje jest u nas niewyczerpany. oto co dziś polecamy Waszej uwadze. Czytajcie i wybierajcie. Życzymy wielu mocnych wrażeń podczas lektury.

Elżbieta Cherezińska "Niewidzialna korona", Zysk i S-ka, 39,90 zł
Ciąg dalszy sensacyjno-szpiegowskiej opowieści o walce o władzę w średniowieczu. Czytelnicy Cherezińskiej czekali na tę książkę z niecierpliwością, a - przyznaję - czyta się ją, jak powieść przygodową. Przemysł II został zamordowany na zlecenie. Na Królestwo Polskie najeżdżają margrabiowie brandenburscy, a z południa atakuje książę głogowski. Książę Władysław, późniejszy Łokietek, ledwo zdążył objąć tron w Poznaniu, a już przegrał swą wojnę, militarnie i politycznie. Musi uciekać z kraju. Kto zasiądzie na tronie? Co z królestwem, które straciło władcę?

Christina Baker Kline "Sieroce pociągi", Wydawnictwo Czarna Owca, 29,99 zł
Molly Ayer zostaje przyłapana na kradzieży książki z biblioteki. Staje przed wyborem: kilka miesięcy w poprawczaku lub praca społeczna, czyli uporządkowanie strychu leciwej wdowy. Dziewczyna wybiera drugą opcję i trafia do domu Vivian Daly. A historia Vivian jest bardzo interesująca. Na początku XX wieku, tysiące samotnych dzieci wywożono "sierocymi pociągami" z głodującego Nowego Jorku na farmy Środkowego Zachodu USA. Vivian była jednym z nich. Teraz ona i Molly, pomimo różnicy wieku, zaprzyjaźniają się i zbliżają do siebie.

Adam Bujak "Tysiącletni Kraków", Biały Kruk
Nie ma większego fotografika, specjalisty od Krakowa niż Adam Bujak. Swe rodzinne miasto fotografuje od ponad pół wieku. Wydał o starej stolicy Polski kilkanaście albumów; przyszedł czas na nowy. Bo też i miasto znowu sporo się zmieniło, wypiękniało. W nowym albumie jest i katedra, i najśliczniejsze kościoły, i zamek wawelski, pałace oraz stare kamienice, teatry oraz muzea, pomniki - długo by wymieniać. A wszystko to o różnych porach roku. Niezwykłe widoki uzupełnia tekst innego wielkiego miłośnika podwawelskiego grodu, wybitnego historyka sztuki Krzysztofa Czyżewskiego.

Andrzej Borowiec "Chłopak z Warszawy", Rebis, 49,90 zł
Jesienią 1944 Andrzej Borowiec trafił do niemieckiego obozu jenieckiego. Trzy tygodnie wcześniej został dwukrotnie ranny, ale ocalał z Powstania Warszawskiego. Miał szczęście. Przez dwa miesiące brał udział w krwawych walkach ulicznych. Był w Batalionie "Zośka", przeżył koszmar kanałów. Wspomnienia Andrzeja Borowca nie ograniczają się wyłącznie do okresu Powstania Warszawskiego. Opisuje także swoje barwne dzieciństwo, pierwsze dni wojny w oblężonym Lwowie, wstąpienie do konspiracji, wreszcie krótki powojenny epizod tajnego emisariusza.

John W. O'Malley "Trydent. Co się zdarzyło podczas soboru", WAM, 47,20 zł
Książka opowiada o jednym z kluczowych wydarzeń w dziejach Kościoła katolickiego. Ukazuje wpływ postanowień soboru na życie Kościoła i na dzieje europejskiej nowożytności. To solidne opracowanie historyczne i przystępna analiza doktryny katolickiej i ówczesnych kontrowersji teologicznych. Autor to jezuita, profesor uniwersytetu Georgetown, wykładowca wielu uniwersytetów w Ameryce Północnej i w Europie, historyk Kościoła, specjalizujący się zwłaszcza w historii kultury religijnej Europy doby wczesnej nowoczesności.

Yvette Manessis Corporon "Szept cyprysów", Rebis, 34,90 zł
Malownicza grecka wyspa. Daphne, córka greckich imigrantów mieszkających w Nowym Jorku, po tragicznej śmierci męża zostaje sama z córeczką oraz stertą rachunków do zapłacenia. Inwestuje wszystko w otwarcie własnej, greckiej restauracji. Dostaje także drugą szansę w życiu osobistym - zaręcza się z bogatym i przystojnym bankierem. Przeszłość i teraźniejszość ściśle się przeplatają w tej nastrojowej, pełnej ciepła historii o kobiecie uwięzionej między światem tradycji a wymaganiami, jakie stawia przed nią kariera zawodowa i związek z nowym mężczyzną.

Rene Goscinny, Jean-Jacques Sempe "Nieznane przygody Mikołajka", Znak Emotikon, 34,90 zł
Tym razem opowiadania o paczce kumpli Mikołajka pojawiły się niespodziewanie, odnalezione w szufladzie Goscinny'ego. Te nieznane przygody Sempé zilustrował kolorowymi rysunkami, dzięki czemu historie nabierają prawdziwych rumieńców. Najsłynniejszy francuski uczeń ma dwie cechy - nigdy się nie zmienia i nigdy się nie starzeje. A pomysłów na przygody nigdy mu nie brakuje. Co obejrzą w telewizji u Kleofasa? Czy uda im się otworzyć własny cyrk? Przekonajcie się sami, bo Mikołajek długo nie usiedzi w jednym miejscu!

Łukasz Stec "Psychoanioł w Dublinie", Wydawnictwo Akurat, 32,90 zł
Łukasz Stec stworzył zabawną opowieść o życiu młodych ludzi w Dublinie. Jej bohaterami są Polacy, Czesi, Meksykanie, Turcy, Irlandczycy, ale także postaci z zaświatów i pewien lubujący się w filozofii kot - wszyscy tak samo bezradni wobec figli, jakie płata im rzeczywistość. Trzydziestoletni Wowa budzi się z kompletną pustką w głowie. Nie pamięta niczego, co wydarzyło się w minionym tygodniu. Zauważa Indianina z ogromnymi skrzydłami na plecach. Jest on psychoaniołem, czyli aniołem ateistów, wierzących jedynie w moc psychiki.

Diego Galdino "Pierwsza kawa o poranku", Rebis, 34,90 zł
Urokliwa kafejka w Rzymie. Życie toczy się swoim rytmem aż do dnia, w którym do baru wkracza zielonooka, piegowata piękność i prosi po francusku o filiżankę czarnej herbaty z dodatkiem róży... Ta lekka i bardzo włoska historia romantyczna, pełna nieporozumień, kradzionych pocałunków i długich spacerów, ma jeszcze jednego, wyjątkowego bohatera: najbardziej magiczne miasto świata. Jej autor, podobnie jak bohater powieści, mieszka w Rzymie i codziennie wstaje o piątej rano, by otworzyć swój bar w centrum miasta i serwować najbardziej wymyślne rodzaje kawy.

Michael Palin "Brazylia", Insignis, 39,99 zł
Brazylia - nowe potencjalne supermocarstwo, tygiel kultur, religii i ras, kraina nieprzebranych bogactw, która ma do zaoferowania dużo więcej niż słońce, ocean i sambę. Leśne głusze, gdzie nie stanęła jeszcze ludzka stopa, tętniące życiem metropolie zamieszkiwane przez skrajnie ubogich i nieprzyzwoicie zamożnych. Brazylia to kraj szokujących kontrastów. Michael Palin ogląda ją od środka, pływa łodzią po rzece Xingu, lata hydroplanem nad ogromnymi połaciami lasu deszczowego, daje się porwać wielokulturowej atmosferze Rio i pieszo dociera do plemion ukrytych w dżungli.

Beata i Eugeniusz Dębscy "Dwudziesta trzecia", Rebis, 29,90 zł
Zwolniony za domniemaną korupcję ekspolicjant Tomasz Winkler prowadzi jałowy żywot, zarabiając na oszczędną egzystencję jako instruktor surwiwalu czy pracownik ośrodka dla trudnej młodzieży. Sytuacja ulega raptownej zmianie, kiedy znajduje go dobrze prosperujący biznesmen i proponuje spore pieniądze za rozwikłanie zagadki śmierci jego żony. Rozpoczyna się prywatne śledztwo. Monotonne i rutynowe życie Tomasza zamienia się w pełną emocji pogoń za zbrodniarzem. Gdy już prawie dociera do celu, okazuje się, że...

Maria Nurowska "Miłość rano, miłość wieczorem", WAB, 34,99 zł
Maria Nurowska ostatnio bardzo mnie zaskakuje tematyką swoich powieści. Tak było w przypadku niedawno wydanej książki "Sergiusz, Czesław, Jadwiga", teraz znów pisze o miłości i historii zamkniętej w sensacyjnej fabule. Jerzy zostaje rozdzielony z żoną tuż po zakończeniu drugiej wojny światowej. Po latach spotyka ukochaną i dowiaduje się, że jest ojcem. Tymczasem córka Anna, za utrzymywanie kontaktów z terrorystyczną Frakcją Czerwonej Armii, trafia do niemieckiego więzienia. Jerzy wraz z powstańczymi kolegami postanawia ją odbić.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Książki, które Kurier poleca do czytania na lato - Kurier Lubelski

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski