Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

70. rocznica likwidacji Litzmannstadt Getto. Pierwsze wydarzenia już w ten weekend [PROGRAM]

Joanna Kocemba
Grzegorz Gałasiński
Choć główne obchody 70. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto rozpoczynają się dopiero od 28 sierpnia, już od piątku trwają imprezy im towarzyszące. W ten weekend, zwiedzić można m.in. poświęconą rocznicy wystawę, wziąć udział w spacerze, obejrzeć filmy i wysłuchać koncertu.

Litzmannstadt Getto istniało w okupowanej przez nazistów Łodzi w latach 1940-1944. Należało do największych w kraju i jako jedyne przetrwało aż do sierpnia 1944 roku. Historycy podają, że przeszło przez nie nawet 200 tysięcy osób. Po dziś dzień nad jego historią toczą się debaty, a liczne postaci organizujące życie w getcie uznaje się za kontrowersyjne.

Piątkowym wernisażem wystawy "Uratowane od zniszczenia - albumy z łódzkiego getta" Łódź rozpoczęła obchody 70. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto. Udostępnione zostały do tej pory nie pokazywane fotografie, dokumenty, kartonowe plansze, barwne rysunki, wykresy i napisy ocalałe z getta. Część z nich, mimo upływu wielu lat, wciąż jest w dobrym stanie. Inne, zwłaszcza te usilnie ukrywane przed okupantem, często zakopywane, noszą ślady zawilgocenia i zalania, przestały być czytelne. Wartość informacyjna została im przywrócona dzięki szeregowi wieloletnich prac. Zwieńczeniem działań konserwatorów z łódzkiego Archiwum Państwowego będzie digitalizacja materiałów. Wystawę oglądać można w Galerii 87 Urzędu Miasta Łodzi przy ul. Piotrkowskiej 87.

W sobotę (23 sierpnia) od godz. 16 w siedzibie organizatora obchodów - Centrum Dialogu im. Marka Edelmana na ul. Wojska Polskiego 83, odbędzie się prezentacja książki Macieja Świerkockiego i Mariusza Sołtysika "Naród zatracenia". Pięknie wydana, bogato ilustrowana powieść została przygotowana specjalnie na tegoroczne obchody likwidacji getta.

W tym samym miejscu godzinę później odbędzie się pierwsza projekcja z cyklu "Piekło na Ziemi Obiecanej" - pokazany zostanie film w reż. Piotra Weycherta i Piotra Perza z 2014 roku "Oddajcie mi swoje dzieci". W ramach cyklu zaprezentowane zostaną 23 filmy o łódzkim getcie. Produkcje pochodzić będą z różnych krajów i lat (od 1961 do 2014 roku). Wiele pokazów okraszonych zostanie prelekcjami, dyskusjami i spotkaniami z twórcami prezentowanych obrazów. Kuratorem projektu jest Tomasz Majewski.

Wieczorem obchody likwidacji getta przeniosą się do Teatru Nowego. O godz. 21.30 dyrektor placówki - Zdzisław Jaskuła przeczyta fragmenty głóśnej powieści Leslie Epsteina "Król żydowski".

W niedzielę w godz. 10-12 odbędzie się spacer po cmentarzu żydowskim połączony ze zwiedzaniem wystawy "Getto. Terra Incognita. Sztuka walcząca Ariego Ben Menachema i Mendla Grosmana" w Domu Przedpogrzebowym. Początek spaceru na ul. Brackiej 40.

Po południu (o godz. 17) kolejna projekcja z cyklu "Piekło na Ziemi Obiecanej". W siedzibie Centrum Dialogu będzie można obejrzeć "Opowieść o Chaimie Rumkowskim i łódzkich Żydach", a następnie "Obóz cygański w Łodzi".

O godz. 18 w Monopolis na ul. Wydawniczej 4 odbędzie się wernisaż wystawy przygotowywanej we współpracy z łódzką ASP - "Getto XXI". Zaprezentowane zostaną prace w różny sposób podejmujące temat współczesnej gettoizacji. Historia Litzmannstadt Getto oraz sytuacja dzisiejszej Łodzi stały się punktem wyjścia i kontekstem dla powstania wystawy.

O godz. 19 w tym samym miejscu rozpocznie się koncert Gaby Kulki "Rywa". Piosenki, które zaśpiewa artystka inspirowane są tekstami tworzącej w jidysz poetki Rywy Kwiatkowskiej.

Obchody likwidacji getta trwać będą do końca sierpnia.

ZOBACZ CAŁY PROGRAM OBCHODÓW ROCZNICY LIKWIDACJI LITZMANNSTADT GETTO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki