Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Brama Rybna woła o szybki ratunek. Do jej remontu jednak daleko

Małgorzata Szlachetka
Jedna z wizytówek Starego Miasta straszy popękanymi murami i walącym się balkonem. Remont blokują kwestie własnościowe.

Nikt nie jest w stanie powiedzieć, kiedy Brama Rybna doczeka się remontu. Najpierw sąd musi ustalić, kto jest właścicielem nieruchomości. Sprawa toczy się od sześciu lat. Stronami w postępowaniu są współwłaściciele kamienicy Rynek 5 (jest ich kilkunastu) oraz Urząd Miasta Lublin.

Ratusz stawia sprawę jasno.

- Czekamy na wyrok sądu, bo dyscyplina finansów publicznych nie pozwala nam inwestować w nieruchomość, która nie jest naszą własnością - podkreśla Arkadiusz Nahuluk, dyrektor Wydziału Gospodarowania Mieniem Urzędu Miasta Lublin.

Jednocześnie prowadzona jest sprawa podziału udziałów w kamienicy Rynek 5. Jest to istotne, ponieważ do mieszkań znajdujących się w Bramie Rybnej można wejść tylko przez klatkę schodową wymienionej wcześniej kamienicy.

- Zależy nam, aby decyzja w sprawie Bramy Rybnej zapadła jak najszybciej, bo to nam blokuje remont całej kamienicy. Niestety, mamy świadomość tego, jak długo w Polsce trwają postępowania sądowe - deklaruje jeden ze współwłaścicieli kamienicy Rynek 5. To oni skierowali sprawę do sądu.

- Przez lata żyliśmy w przekonaniu, że to my jesteśmy właścicielami Bramy Rybnej, a potem dostaliśmy od ratusza pismo, według którego jest inaczej. Spotkanie sprzed dwóch lat, z udziałem zastępcy prezydenta Lublina Siemińskiego, nie przyniosło żadnej decyzji ze strony urzędników - dodaje inny ze współwłaścicieli kamienicy przy Rynku 5.

Brama Rybna jest częścią Rynku, wokół którego stoją najcenniejsze i najstarsze kamienice Starego Miasta. Co ciekawe, sama brama nie została wpisana indywidualnie do rejestru zabytków. Jest za to chroniona w ramach zabytkowego zespołu Starego Miasta. - Na pewno jest to istotny element krajobrazu Starego Miasta. Brama w obecnej formie powstała w 1954 roku, w czasie remontu Lublina prowadzonego z okazji X-lecia PRL - wyjaśnia Hubert Mącik, miejski konserwator zabytków, któremu nieruchomość obecnie podlega. I dodaje: - Poprzedni wygląd Bramy Rybnej znamy dzięki XIX-wiecznej ikonografii. Tamten budynek został rozebrany w drugiej połowie tego właśnie stulecia.

Tymczasem obecnie Brama Rybna mocno kontrastuje z sąsiednimi, wyremontowanymi kamienicami na Rynku. Najgorsze wrażenie robi podparty belkami, żeby się nie zawalił, balkon od strony ulicy Rybnej.

- Podstemplowany balkon wygląda tragicznie, podobnie jak elewacja. Już zupełnie niewidoczne jest malowidło przedstawiające rybaka z siecią, które powstało w 1954 roku - mówi Dariusz Kopciowski, zastępca wojewódzkiego konserwatora zabytków.

- To, że Brama Rybna wymaga remontu, jest oczywiste - zgadza się Hubert Mącik, miejski konserwator zabytków.

To nie jedyny problem związany ze stanem kamienic na Starym Mieście. Nieremontowane domy wyglądają jeszcze żałośniej, jeśli sąsiadują z pięknie odnowionymi kamienicami. Powody takich zaniedbań są dwa: albo właściciele nie mogą się ze sobą dogadać, albo nie mają milionów na generalny remont.

- Tylko na Starym Mieście jest kilkanaście takich wymagających pilnego remontu kamienic - dodaje Kopciowski. Do końca roku zostanie np. ogłoszony przetarg na należące do miasta kamienice Archidiakońska 3 i Olejna 12.

- Sprzedajemy, bo nie mamy pieniędzy na remonty - przyznaje dyrektor Nahuluk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski