Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Atrakcje turystyczne Lubelszczyzny: Na dwóch kółkach, na nogach i w kajaku

Dorota Krupińska
Roztocze
Roztocze Archiwum
Ponad 3 tys. kilometrów znakowanych tras, 17 parków krajobrazowych, 87 rezerwatów przyrody. Lubelszczyzna ma wszystko, byś mógł aktywnie wypocząć.

Bagna, torfowiska, wieże widokowe, bezkresne pola, ostępy leśne, rzeki, zapomniane, ukryte cmentarze - Lubelszczyzna zachwyca o każdej porze roku, nie tylko latem. Jesień, gdy upał już nie męczy, to doskonały czas, by w weekendy wybrać się na wycieczki i nacieszyć oczy jesiennymi krajobrazami i urodą małych miasteczek. Wędrować po szlakach i ścieżkach spacerowych m.in. po Polesiu, Roztoczu, Lasach Janowskich czy malowniczym Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim. W sumie ponad 3000 km tras. Miłośnicy dwóch kółek również nie będą zawiedzeni. Czekają na nich szlaki rowerowe o różnej długości i stopniu trudności. Na amatorów kajaków czekają spływy po popularnych rzekach jak Bystrzyca, Wieprz, małopolski przełom Wisły, Tanew, ale i po mniejszych rzekach można pływać, jak Bukowa przecinająca Lasy Janowskie, Krzczna, Chodelka. Lubelszczyzna to także nieskażona przyroda chroniona w parkach narodowych i 17 parkach krajobrazowych. Mamy 87 rezerwatów przyrody, 23 obszary specjalnej ochrony ptaków. Zachwyt budzi nie tylko przyroda, również miasteczka pełne zabytków: Łęczna z trzema rynkami i z synagogą z XVII wieku. Włodawa z cerkwią z XIX wieku i barokową synagogą. Warto zobaczyć cerkiewki w Dratowie, Sosnowicy, Holi. Przedstawiamy propozycje wycieczek. Możliwości jest o wiele więcej.

Rowerem przed siebie
Z Lublina można szlakiem rowerowym dojechać na przykład do malowniczego Kazimierza nad Wisłą (długość trasy 67 km). Start tuż przy Muzeum Wsi Lubelskiej, później szlak wiedzie przez Dąbrowicę, Motycz, Miłocin, Wojciechów, gdzie znajduje się Muzeum Kowalstwa, przez uzdrowisko Nałęczów, Wąwolnicę (w której warto zwiedzić sanktuarium Matki Boskiej Kębelskiej), Rąblów do Kazimierza.

Ciekawą propozycją wycieczki na dwóch kółkach jest wyprawa doliną Kosarzewki o długości 28 km. Kosarzewka to prawy dopływ Bystrzycy, wypływa u stóp Bożego Daru. Szlak zaczyna się w Osmolicach, wiedzie m.in. przez Bychawę, Kosarzew, kończy się w Krzczonowie. Rowerem pojeździmy również przez Lasy Kozłowieckie, gdzie czeka na nas 25 km leśnych dróg. Miłośnicy historii mogą wybrać się na Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie. Tam pojadą 53-kilometrową trasą śladami Wschodniosłowiańskiej Tradycji Cerkiewnej. Przebiega m.in. przez Puchaczów, Kaniwolę, Sosnowicę do wsi Horostyta. Na szlaku podziwiamy kilka zabytkowych cerkwi , cmentarze prawosławne, skansen w Holi.

Miłośnicy Polesia polecą ścieżkę Mietiułkę, która prowadzi przez Poleski Park Narodowy. Trasa ma ok. 21 kilometrów, początek we wsi Łowiszów. Jedna z największych atrakcji po drodze to torfowisko wysokie "Durne Bagno" z wieżą widokową. Dalej ścieżka przebiega przez stawy w Pieszowoli, wzdłuż rzeki Mietiułki i wraca do punktu wyjściowego. Z kolei na Roztoczu jednym z bardziej popularnych szlaków rowerowych jest trasa ze Zwierzyńca przez Floriankę, siedzibę konika polskiego do Górecka Starego, w sumie 13 km.

Na piechotę przez knieje
Od Kraśnika aż po Lwów ciągnie się Roztocze, malownicza kraina lasów i wzgórz. Przez Roztoczański Park Narodowy biegną setki kilometrów szlaków, ścieżki dydaktyczne i łatwe, krótkie trasy spacerowe. Jedną z urokliwych ścieżek jest trasa w rezerwacie Czartowe Pole o długości 1,4 km. To wycieczka doliną rzeki Sopot, spływającą wodospadami, wśród powalonych omszałych drzew. Po drodze mijamy ruiny papierni z połowy XVIII wieku. Według legendy w miejscu tym "czarci hasali". Dojechać można tam drogami z Suśca i Józefowa, albo dojść pieszo czerwonym szlakiem krawędziowym.
Po Roztoczu możemy również wędrować szlakami biegnącymi przez Rezerwat nad#Tanwią w gminie Susiec. Na rzece Tanew w miejscowości Rebizanty na długości 400 m znajdują się 24 progi tzw. szumy, małe wodospady. Do rezerwatu dojdziemy żółtym Szlakiem Południowym lub niebieskim Szlakiem Szumów o długości1 7 km. Szlak zaczyna się w Suścu na stacji PKP i tam się kończy.

Bliżej Lublina znajduje się Poleski Park Narodowy, kraina torfowisk, mokradeł i żółwia błotnego. Przez park biegnie sześć ścieżek: "Perehod", "Spławy" "Obóz Powstańczy", "Dąb Dominik" i dwie dla dzieci, krótsze, z zabawkami edukacyjnymi "Tropem Przyrody", "Żółwik". Wszystkie wyposażone są w tablice informacyjne, mapy, zadaszenia, wieże widokowe, a także drewniane kładki, platformy i mostki.

Ścieżka "Dąb Dominik" ma długość 2,5 km. Zaczyna się we wsi Łomnica. Prowadzi m.in. przez podmokły las olszynowy i bór bagienny do jeziora Moszne.

Liczne i ciekawe ścieżki prowadzą z malowniczego Kazimierza Dolnego nad Wisłą. Z Rynku dostaniemy się do wąwozu Korzeniowy Dół, trasa ma ok. 6km, do Męćmierza - 7,5 km. #8 kilometrów od Kazimierza leży wieś Dobre. Stamtąd dostaniemy się do rezerwatu Skarpa Dobrska, gdzie żyje 1200 gatunków motyli. Ściany tego uskoku sięgają nawet 90 metrów.

W kajaku meandrami rzek
Miłośnicy kajaków mogą pływać po Wiśle, Bugu, Wieprzu, Bystrzycy czy Tanwi.
Jedną z wielu malowniczych tras jest szlak wodny z Kaczórek do Guciowa na Roztoczu, trasa ma 10 km. Pod drodze mogą trafić się drzewa wystające z wody. Powinniśmy być przygotowani na przenoszenie kajaka. Po drodze mijamy dwa młyny. Koniec spływu w Guciowie.

Łatwa i przyjemna trasa wiedzie z Obroczy obok Zwierzyńca do zalewu Rudka, 4 km.
W okolicach Lublina spłyniemy naszą rodzimą Bystrzycą. Popularne trasy to Prawiedniki - zalew Zemborzycki, Osmolice - Zalew Zemborzycki, Osmolice - Prawiedniki, Piotrowice - Zalew Zemborzycki.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski