Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Lublinie wzrosła liczba pedagogów, którzy stracili pracę

Ilona Leć
Widmo zwolnień wisi też nad wieloma szkołami w województwie lubelskim
Widmo zwolnień wisi też nad wieloma szkołami w województwie lubelskim Zdjęcie ilustracyjne
Z informacji ujawnionych przez Wydział Oświaty i Wychowania w Lublinie wynika, że w tym roku wypowiedzenia otrzymało 24 nauczycieli. To o pięciu więcej niż przed rokiem.

Dane zebrano z 95 placówek (prócz jednej, która nie potwierdziła jeszcze liczby zwalnianych pedagogów) w całym mieście, m.in.: szkół podstawowych, gimnazjów, liceów, burs oraz domów kultury. Redukcji etatów winne mają być niż demograficzny i limity przyjęć, których w wybranych placówkach nie udało się wypełnić.

Oprócz tych osób, którym wręczono wypowiedzenia, 17 nauczycieli przeszło na emeryturę. Dodatkowo dla 23 pedagogów zabrakło godzin. Mimo to są w o tyle "komfortowej" sytuacji, że mogą przejść na emeryturę. Wszyscy pedagodzy, którzy odeszli ze szkół, otrzymali odprawy.

64 nauczycieli odeszło z lubelskich placówek oświatowych. Część z nich przeszła na emeryturę

Widmo zwolnień wisi też nad wieloma szkołami w województwie lubelskim. - Pracę może stracić ok. 100 osób, a 500 nauczycielom grozi ograniczenie zatrudnienia. W Lublinie zaś zmniejszenie pensum może dotyczyć ok. 95 osób. Te dane są na bieżąco aktualizowane i mogą jeszcze ulec zmianie - podkreśla Janusz Różycki, prezes Okręgu Lubelskiego ZNP w Lublinie.

Ewa Ciemięs przez 29 lat pracowała w Szkole Podstawowej w Zakrzewie. Jej mąż nadal uczy wf. w tej placówce.

- Przez 27 lat zajmowałam się nauczaniem początkowym, a przez dwa lata pracowałam w oddziale przedszkolnym. Przez ostatni rok przebywałam na urlopie dla poratowania zdrowia. Nikt nie uprzedził mnie, że szykują się jakieś zmiany kadrowe - wspomina z żalem pani Ewa. - Niczego się nie spodziewałam.

- Wypowiedzenie przyszło do mnie pocztą... To był szok i wielkie rozczarowanie, z którymi muszę się jakoś zmierzyć. Praca w szkole była moim jedynym źródłem utrzymania. Szukam teraz innego zajęcia, jakiegokolwiek. I nie musi być to nauczanie dzieci - przyznaje Ewa Ciemięs.

100 osób - tylu pedagogom grozi zwolnienie w województwie lubelskim

W wielu przypadkach dramatycznych sytuacji udaje się uniknąć.

- W tym roku na szczęście ominą nas zwolnienia. Jedna z nauczycielek "uratowała" swoje koleżanki, odchodząc na urlop macierzyński. Dzięki temu one będą mogły uczyć jej przedmiotu i nie zostanie im ograniczone pensum - relacjonuje Krzysztof Szulej, dyrektor ZSO nr 4. Placówka zatrudnia w sumie 94 nauczycieli.

Nauczyciele mogą liczyć na wsparcie

Z myślą o pedagogach, którym grozi utrata pracy lub są już bezrobotni, powstał specjalny projekt "Outplacement dla oświaty", realizowany przez Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie. Udział w nim może wziąć 400 osób. Nabór trwa do 31 sierpnia 2015 r.

Rekrutację prowadzą powiatowe urzędy w: Chełmie, Zamościu, Lublinie, Radzyniu i Puławach. Osoby, którym uda się zakwalifikować do programu, mogą liczyć na szkolenia, atrakcyjne staże zawodowe, wsparcie psychologiczne i dotacje na założenie własnej działalności gospodarczej (do 40 tys. zł). Mogą się też zapisać na studia podyplomowe, które pomogą im się przekwalifikować.

Więcej informacji na stronie www.wup.lublin.pl.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski