Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal Najstarsze Pieśni Europy 2014 wystartuje 2 października (PROGRAM)

PAF
Ukraiński zespół Drewo dział od 35 lat. Jego wpływ na inne grupy rekonstruujące muzykę tradycyjną jest ogromny.
Ukraiński zespół Drewo dział od 35 lat. Jego wpływ na inne grupy rekonstruujące muzykę tradycyjną jest ogromny. materiały organizatora
Najstarsze Pieśni Europy 2014 (2-4 października) poświęcone będą drobnostce, jaką jest stworzenie całego znanego nam świata.

Co było na początku? Znana to historia: "Bóg stworzył niebo i ziemię. Ziemia zaś była bezładem i pustkowiem", itd. Tyle Księga Rodzaju.

W wierzeniach słowiańskich wersja jest nieco inna. Ziemię stworzyli wspólnie, po wielu sporach, Bóg i Diabeł (a właściwie, dla Słowian: Swaróg i Czarnobóg). Ten ostatni dał zalążki lądowi za sprawą mułu, który wyniósł z dna morza pod szponami. Potem Diabeł próbuje Boga wyrolować (dosłownie, tocząc go po ziemi), by ostatecznie zostać samemu zepchniętym do podziemnej krainy.

Te, i inne wyobrażenia o początku świata znajdują swe odzwierciedlenie w pieśniach tradycyjnych. Festiwal NPE zaprezentuje te "epickie, które powstanie świata opisują wprost, czerpiąc, w zależności od tego, z jakiej strefy kulturowej pochodzą, ze świętych ksiąg związanych z wielkimi religiami (chrześcijaństwo, islam, judaizm), lub z wierzeń pierwotnych (animizm, szamanizm)", oraz te, w których genesis traktowane jest symbolicznie.

Znamienne, że stworzenie świata w wersji biblijnej w pieśniach ludowych niemal nie gości.

- We wczesnym średniowieczu Kościół Katolicki był bardzo restrykcyjny w tych sprawach. Dbano o to, by przekaz biblijny nie został zniekształcony przez wiejskich wykonawców. Być może słusznie, bo mieli oni tendencję, by popuszczać wodze wyobraźni - mówił na czwartkowej konferencji Jan Bernad z Ośrodka Rozdroża, organizującego 15. edycję NPE.

Warstwą muzyczną festiwalu będzie twórczość zespołów z Serbii (Moba), Litwy (Ratilio), Ukrainy (Drewo), Białorusi (Zołotoj Wozrast) i Polski (Dziczka, Kompania Wołoczebna, Warszawa Wschodnia, Krajka i lubelski Zespół Międzynarodowej Szkoły Muzyki Tradycyjnej, działający przy Ośrodku Rozdroża).

Wśród wymienionych szczególne miejsce należy się Drewu, który w muzyce ludowej był odpowiednikiem The Velvet Underground. Podobno, każdy kto usłyszał The Velvet Underground założył zespół rockowy. Podobnie niemal każdy, kto poznał Drewo zajął się rekonstrukcją starych pieśni.

- Dzięki Drewu powstawały zespoły rekonstruujące muzykę tradycyjną od Lublina, przez Warszawę po Wrocław. Dlatego koncert podsumowujący 35. lat działalności formacji będzie naszym podziękowaniem - komentował Jan Bernad.

Zaplecze intelektualne NPE zapewnią prelegenci konferencji poświęconej wspomnianej tematyce, towarzyszącej imprezie. Będzie na niej można wysłuchać m.in. wykładu Iriny Maziuk z Państwowej Białoruskiej Akademii Sztuki, która wyjaśni, jak wygląda stworzenie świata w białoruskiej kolędzie. Tam postaci mitologiczne figurują obok chrześcijańskich świętych. Według tekstów kolęd woda powstawała z łzy ptaka-sokoła, samego Boga, albo świętych - Eliasza i Mikołaja, jak w jednej z pieśni, równie barwnie opisującej "genesis", jak słowiański mit o Twarogu i Czarnobogu: "Święty Ilja siadł do stołu, główkę skłonił, łezkę uronił. Gdzie łezka upadła - tam cerkiew stanęła. Gdzie druga upadła - morze zabłysło."

Program festiwalu Najstarsze Pieśni Europy 2014 znajdziecie na następnej stronie.

Program:

2 października 2014 (czwartek)
KONCERTY / Studio Radia Lublin, ul. Obrońców Pokoju 2
19.00 Polskie pieśni tradycyjne - KOMPANIA WOŁOCZEBNA z Podlasia, Warmii i Małopolski, ZESPÓŁ MIĘDZYNARODOWEJ SZKOŁY MUZYKI TRADYCYJNEJ z Lublina
20.30 Serbskie pieśni tradycyjne - zespół MOBA z Belgradu, Serbia
NOC TAŃCA / Klub Festiwalowy / Oratorium, Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12
22.00 Polskie i serbskie tańce tradycyjne
3 października 2014 (piątek)
KONFERENCJA / Sala Rozdroży 1 / Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12
10.00-14.00 Międzynarodowa konferencja "Ludowa wizja stworzenia świata a pieśni tradycyjne"
KONCERTY / Studio Radia Lublin, ul. Obrońców Pokoju 2
19.00 Białoruskie pieśni tradycyjne - zespół ZOŁOTOJ WOZRAST ze wsi Zołotucha Kalinkowiczskij, Białoruś
20.30 Litewskie pieśni tradycyjne - zespół RATILIO z Wilna, Litwa
NOC TAŃCA / Klub Festiwalowy / Oratorium, Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12
22.00 Białoruskie i litewskie tańce tradycyjne
4 października 2014 (sobota)
KONFERENCJA / Sala Rozdroży 1 / Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12
10.00-14.00 Międzynarodowa konferencja "Ludowa wizja stworzenia świata a pieśni tradycyjne"
KONCERTY / Studio Radia Lublin, ul. Obrońców Pokoju 2
19.00 Ukraińskie pieśni tradycyjne - zespół DREWO z Kijowa, Ukraina.
Benefis 35-lecia istnienia zespołu DREWO z gościnnym udziałem #zespołów: DZICZKA i WARSZAWA WSCHODNIA z Warszawy, zespołu KRAJKA z Przemyśla i ZESPOŁU MIĘDZYNARODOWEJ SZKOŁY MUZYKI TRADYCYJNEJ z Lublina.
NOC TAŃCA / Klub Festiwalowy / Oratorium, Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12
22.00 Polskie i ukraińskie tańce tradycyjne

Wstęp na wszystkie wydarzenia będzie wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski