Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W ratuszowym BOMie ruszył punkt informacyjny z obsługą po angielsku i ukraińsku

Artur Jurkowski
Punkt informacyjny dla cudzoziemców działa w biurowcu przy  ul. Wieniawskiej 14. To wspólny projekt Lublina, Łucka i Iwano-Frankiwska
Punkt informacyjny dla cudzoziemców działa w biurowcu przy ul. Wieniawskiej 14. To wspólny projekt Lublina, Łucka i Iwano-Frankiwska Anna Kurkiewicz
- Cudzoziemcy w jednym miejscu będą mogli uzyskać wszystkie informacje niezbędne im do życia w Lublinie. Dotychczas w tej sferze był pewien niedosyt. Tymczasem obcokrajowcy korzystają z takich uprawnień i mają takie same obowiązki jak pozostali mieszkańcy miasta - podkreślał Andrzej Wojewódzki, sekretarz Lublina.

W piątek oficjalnie ruszył ratuszowy punkt informacji dla cudzoziemców. Mieści się w Biurze Obsługi Mieszkańców przy ul. Wieniawskiej 14. Otwarcie placówki to element transgranicznego projektu realizowanego przez Lublin, Łuck, Iwano-Frankiwsk.

- Taka placówka to mały ale istotny punkt na naszej drodze do Unii Europejskiej - mówił Yurii Verbych, z-ca prezydenta Łucka.
Jakie sprawy będzie można załatwić w nowej placówce? - W jednym miejscu gromadzimy wszystkie informacje, które mogą być przydatne obcokrajowcom. M.in. dane teleadresowe instytucji, w których muszą załatwić swoje sprawy ale też np. gdzie mogą za darmo wziąć udział w kursie języka polskiego czy skorzystać, również za darmo, z porady prawnej. Kolejna sfera to załatwianie wszystkich spraw administracyjnych leżących w kompetencjach ratusza - wyliczała Monika Artymiak, kierownik Biura Obsługi Mieszkańców UM Lublin.

Chodzi m.in. o sprawy meldunkowe, wydawanie praw jazdy, zasiłki mieszkaniowe. - Ale też rejestrację działalności gospodarczej - uzupełniał Wojewódzki.

W punkcie informacyjnym pracują trzy osoby. Można się z nimi porozumieć, poza polskim, również w języku angielskim i ukraińskim. - Na pewno liczba języków się zwiększy. Język anielski, choć najbardziej uniwersalny, nie jest znany przez wszystkich. Myślimy o wprowadzeniu do obsługi też języka francuskiego oraz angielskiego - zapowiedział Wojewódzki.

Nie wiadomo ilu obcokrajowców będzie korzystało z usług placówki. Bo też nie wiadomo ile cudzoziemców przebywa w Lublinie. - Nie prowadzimy takich statystyk ani dotyczących miasta ani regionu - poinformowała Małgorzata Tatara, z biura prasowego Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.

- Ale te liczba jest pokaźna. Na lubelskich uczelniach kształci się ok. trzech tysięcy cudzoziemców. Kolejne ok. 200 osób to uczniowie uczęszczający do lubelskich szkół - oceniał Wojewódzki.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski