Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Abonament RTV: Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ostrzega przed oszustami

Ewa Pajuro
Piotr Krzyżanowski
Nie pierwszy raz do abonentów trafiają fałszywe wezwania do zapłaty abonamentu RTV. - Nie istnieje wymieniana w nich "opłata audiowizualna Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji" - przestrzega KRRiT. Pismo jest zwykłą fałszywką. Ktoś, kto je przygotował, liczy, że część odbiorców da się nabrać i wpłaci pieniądze na podane konto bankowe.

Na co zwrócić uwagę? - Na sfałszowanych wezwaniach znajdują się: logo Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, podpis jej przewodniczącego Jana Dworaka, pieczątka Departamentu Kontroli Skarbowej w Ministerstwie Finansów oraz numer konta bankowego, który nie jest numerem faktycznie wskazanym do przesyłania opłaty abonamentowej RTV - opisuje KRRiT w swoim komunikacie.

W fałszywym wezwaniu znajduje się też wyliczenie: za miesiąc mamy zapłacić kilkanaście złotych, za cały rok z góry około 200 zł. Jest też m.in. ostrzeżenie o odsetkach, które mają być naliczane, jeśli nie uiścimy opłaty w terminie. - Pismo jest fałszerstwem - podkreśla KRRiT i apeluje o ostrożność.

Abonament RTV płacimy tylko Poczcie Polskiej - czytaj na następnej stronie

Przyjmowaniem i ewidencjonowaniem opłat za abonament zajmuje się Poczta Polska na mocy umowy podpisanej z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji. Do tych odbiorców, którzy nie płacą abonamentu, poczta wysyła informacje, a potem zawiadomienia.

- Kolejnym krokiem może być upomnienie. W ostateczności sprawa może trafić do urzędu skarbowego, w celu egzekucji zobowiązania - tłumaczy Zbigniew Baranowski, rzecznik Poczty Polskiej.

Urzędy nie kryją, że pracy związanej ze ściąganiem zaległości abonamentowych jest sporo. - Od początku tego roku tylko w Pierwszym Urzędzie Skarbowym w Lublinie zrealizowano 3570 tytułów egzekucyjnych - informuje Marta Szpakowska, rzeczniczka Izby Skarbowej w Lublinie.

Generalna zasada jest taka, że każdy, kto ma odbiornik radiowy lub telewizyjny, powinien płacić abonament.

Istnieje domniemanie, że skoro mamy taki sprzęt, to z niego korzystamy. Z opłat zostało zwolnione jednak spore grono ludzi. Między innymi seniorzy po 75. roku życia i osoby bezrobotne.

Ze zwolnienia może też korzystać niemała rzesza emerytów, bo przysługuje ono tym, którzy ukończyli 60 lat, a ich świadczenie nie przekracza połowy przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Są plany, by opłatę abonamentową zastąpić opłatą audiowizualną. Nowe zasady mają obowiązywać od przyszłego roku. a

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski