Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy tata zmienia się w "Złego Pana". Premiera w Teatrze Andersena

Sylwia Hejno
Próba. Na pierwszym planie Mirella Rogoza-Biel (Mama), za nią, z lewej Kacper Kubiec (Boj), i Konrad Biel (Tata).
Próba. Na pierwszym planie Mirella Rogoza-Biel (Mama), za nią, z lewej Kacper Kubiec (Boj), i Konrad Biel (Tata). Przemysław Bator/Materiały Teatru Andersena
Wystarcza byle drobiazg, by dom zamienił się piekło. Pisarka Gro Dahle opowiada dzieciom o przemocy w rodzinie. Historię adaptuje Teatr Andersena.

- "Zły Pan" to nie jest opowieść na dobranoc - przyznaje Gro Dahle. - Książki, które dotykają tematów bolesnych, nie będą lądowały pod świątecznymi choinkami jako prezenty, ale powinny znaleźć się na półkach bibliotek, skąd młody człowiek, czy jego opiekun, może swobodnie je wyciągnąć i "użyć".

Plastyczne opisy dziecięcych emocji porażają, a uzupełniają je ekspresyjne ilustracje Sveina Nyhusa, męża autorki. "Zły Pan" to tzw. picture-book, ale i poruszająca analiza agresji dorosłego widziana z perspektywy dziecka. Ze strachu drży nóżka, mały Boj chowa się w sobie, boli go brzuszek i głowa. "Ugaś pożar tato, ugaś złego pana. Ale nikt nie może tego zrobić. Nikt a nikt. Nikt nie powstrzyma ognia. Nikt nie jest w stanie go powstrzymać. Nikt nie potrafi ugasić Złego Ognia" - czytamy. Schemat jest ten sam: tatuś jest "niegrzeczny", po czym kaja się i przeprasza, wybucha milionem łez" i wszyscy muszą go obejmować, żeby się nie rozpłynął". Zły Pan i tatuś to jakby dwie osoby, pierwszy, niczym diabeł, ma moc opętania tego drugiego.

Spektakl, który powstał m.in. z Biurem Rzecznika Praw Dziecka otwiera teatralny cykl "Trudne sprawy". - Ma wspomóc młodego człowieka w doświadczaniu ich, nieco je "oswoić", i oddziaływać zarówno na młodego widza, jak i na jego opiekuna: rodzica, nauczyciela, pedagoga. Prace podczas tworzenia spektakli oraz szczegółowy program warsztatów prowadzone i przygotowane będą we współpracy z pedagogami i psychologami - zapewniają organizatorzy.

Książki Gro Dahle są wykorzystywane w Norwegii podczas terapii. "Włosy mamy" poruszają problem depresji matki, "Grzeczna" - wygórowanych oczekiwań, które tłamszą osobowość dziecka, a aktualnie powstaje książeczka poświęcona alkoholizmowi w rodzinie. Podobnie jak "Zły Pan" wszystkie są zachętą do tego, aby rodzice i dzieci zaczęli rozmawiać o swoich problemach, ale - jak podkreśla w wywiadach autorka - nie zastępują spotkania z psychoterapeutą.

- Bardzo się cieszę, że "Zły Pan" będzie miał polską premierę w Teatrze Andersena. Moje książki sytuują się na pograniczu literatury i teatru, operują jednocześnie językiem i obrazem - mówi Gro Dahle.

Reżyserii spektaklu podjęła się Simone Thiis, norweska reżyserka zajmująca się trudnymi tematami w dziecięcym teatrze. Jej przedstawienie "Paradise" otrzymało główną nagrodę dla najlepszego spektaklu dla dzieci 2012 roku.

"Zły Pan", Teatr Andersena - premiera 20.09, godz. 17.00
Spektakle: niedziela, godz. 12.00, wtorek, godz. 9.30 i 11.30, bilety 20-25zł

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski