Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Lublinie węgiel ma wzięcie. Króluje ten rosyjski

Ewa Pajuro
Skład opału przy ul. Nowy Świat w Lublinie. Większość sprzedawanego w nim węgla stanowi surowiec z Rosji
Skład opału przy ul. Nowy Świat w Lublinie. Większość sprzedawanego w nim węgla stanowi surowiec z Rosji Małgorzata Genca
Składy węgla w Lublinie przyznają, że ruch w interesie jest większy. Po pierwsze: zbliża się sezon. Po drugie: klienci kupują węgiel na wszelki wypadek.

- Nigdy nie odkładam zakupu węgla na ostatnią chwilę, bo wiem, że może podrożeć - mówi Mieczysław Janik z Lublina, który zapas opału na zbliżającą się zimę zgromadził już miesiąc temu.

W składach nie ma kolejek. Ich właściciele przyznają jednak, że ruch w interesie jest spory. - Ludzie boją się, że węgla zabraknie, albo że cena pójdzie mocno w górę - tłumaczy Jacek Krzyżanowski, współwłaściciel składu przy ul. Nowy Świat w Lublinie.

- Poszła plotka, że opał może być bardzo drogi, więc ludzie wykupują węgiel jak kiedyś cukier - opisuje Artur, pracownik składu przy ul. Inżynierskiej w Lublinie. - W telewizji widać protestujących górników, więc ludzie tworzą teorie spiskowe. Moim zdaniem, ceny jednak nie pójdą w górę z jednego, prostego powodu: idą wybory i to by się wyborcom nie spodobało - prognozuje.

Są także składy, których pracownicy nie odnotowali większej liczby klientów.

- Ostatnia zima była bardzo łagodna i ludzie mają zapasy z zeszłego roku - tłumaczy pracownik składu przy ul. Kasprowicza w Lublinie.

200 złotych - tyle może wynosić różnica między ceną węgla polskiego a rosyjskiego

Handlujący zwykle oferują kilka rodzajów węgla z różnych kopalni. Nie kryją, że rosyjski surowiec jest zdecydowanie tańszy od polskiego. - Różnica to około 200 zł na każdej tonie - przyznają. Skąd taka różnica? Eksperci tłumaczą, że rosyjskie kopalnie fedrują tanią metodą odkrywkową, a państwo dopłaca im do transportu kolejowego. Często jakość węgla jest też zaniżana, by zmniejszyć opłaty na granicy.

Politycy pod naciskiem górniczego lobby szukają obecnie rozwiązań, które ograniczą lub nawet zablokują import surowca ze Wschodu. Sprzedawcy nie kryją, że mogą mieć wtedy poważne problemy z zaopatrzeniem. - Gdyby nie rosyjski węgiel, ten plac byłby dziś pusty - mówi Krzyżanowski, wskazując na wypełniony węglem skład. - Niby na hałdach w śląskich kopalniach leżą tony węgla, ale na rynku brakuje surowca, na który jest popyt. Chodzi o węgiel dobrej jakości, taki, którym można palić np. w domu jednorodzinnym - tłumaczy.

Dodaje, że w Lublinie zapotrzebowanie na węgiel jest wciąż duże. - Kupują go mieszkańcy kamienic w rejonie ul. Lubartowskiej, Niecałej, Kunickiego i Łęczyńskiej, a także właściciele domków jednorodzinnych m.in. na Sławinku, Kośminku, Węglinie i Ponikwodzie - wymienia.

Rekordowe wydobycie w Bogdance

Działająca pod Łęczną kopalnia Bogdanka to ewenement na górniczej mapie Polski. Gdy inne spółki próbują odsunąć od siebie widmo upadłości, kopalnia z Lubelszczyzny informuje o rekordowym wydobyciu i kolejnych inwestycjach.

W trzecim kwartale tego roku Lubelski Węgiel zwiększył wydobycie o ponad 10 proc. w porównaniu do tego samego okresu 2013 r. W lipcu, sierpniu i we wrześniu produkcja węgla handlowego wyniosła 2,38 mln ton (dla porównania rok wcześniej: 2,16 mln ton).

Rekordowe wydobycie to efekt m.in. uruchomienia we wrześniu tego roku nowego Zakładu Przeróbki Mechanicznej Węgla. - Był to bardzo ważny, jeden z ostatnich, etap wdrażania naszego obecnego programu inwestycyjnego - tłumaczy Zbigniew Stopa, prezes zarządu Lubelskiego Węgla Bogdanka. - W nowym zakładzie we wrześniu wyprodukowaliśmy już około 140 tys. ton węgla netto - dodaje.

Bogdanka to najnowocześniejsza i najbardziej efektywna polska kopalnia. Sprzedawany przez nią węgiel stosowany jest przede wszystkim do produkcji energii elektrycznej i cieplnej oraz cementu. Klientami Bogdanki są głównie firmy prowadzące działalność w branży elektroenergetycznej.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski