Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zdjęcia i spacer śladami powstańców

Małgorzata Mrowiec
Historia. Od jutra na dziedzińcu Muzeum Armii Krajowej będzie można oglądać Warszawę sfotografowaną przez Sylwestra „Krisa” Brauna w czasie powstania w 1944 r. Muzeum zaprasza też na kolejną edycję spaceru śladami powstańców warszawskich po Krakowie. Zapisy już dziś.

Wystawa pt. „Było miasto. Jest miasto” w Muzeum AK (ul. Wita Stwosza 12) będzie prezentować 60 wybranych fotografii, w tym część wielkoformato­wych. Autor zdjęć, Sylwester Braun ps. „Kris”, z wykształcenia geodeta, działał podczas powstania jako polowy sprawozdawca wojskowy. Wykonał wtedy ok. 3 tysięcy fotografii, zachowała się połowa z nich.

Dzięki jego zdjęciom teraz przeniesiemy się do Warszawy sprzed 70 lat. Na wystawie nie zabraknie jednego z najbardziej znanych ujęć, ukazujących ciemną chmurę wokół trafionego pociskiem Prudentialu – najwyższego budynku międzywojennej stolicy. Obejrzeć będzie można też płonący kościół św. Krzyża, barykady na Nowym Świecie, harcerzy obsługujących powstańczą pocztę polową, mieszkańców ewakuujących się z miasta...

Wystawa zostanie otwarta jutro o godz. 17 (na otwarcie wstęp wolny). Potrwa do 30 listopada.

Z kolei w sobotę i niedzielę (4 i 5 października) o godz. 15 można wziąć udział w spacerze śladami powstańców warszawskich po Krakowie. Przypomnijmy: pod Wawelem pojawiło się – od jesieni 1944 do stycznia 1945 – kilkadziesiąt tysięcy powstańców i ucho­dź­ców ze zrujnowanej stolicy. Część z tych osób została tu już na zawsze.

– Rozpoczniemy podróż na ul. Batorego 3, obok dawnego schroniska Ubezpieczeń Społecznych, jednego z miejsc, gdzie w Krakowie znaleźli schronienie mieszkańcy stolicy, zmuszeni przez Niemców do jej opuszczenia – mówi Artur Jachna z Muzeum AK, pomysłodawca spaceru, który będzie też przewodnikiem na tej trasie.

Podczas trwającego trzy godziny spaceru uczestnicy udadzą się też m.in. na ul. Krowo­derską 5, gdzie była siedziba Rady Głównej Opiekuńczej w Krakowie, prawdopodobnie pier­wsze miejsce schronienia dla uchodźców z Warszawy w Krakowie. RGO przyjmowała na parterze dary od społeczeństwa dla uchodźców warszawskich. Uruchomiono tu też Centralę Adresową dla Uchodźców z Warszawy, do której mogli zgłaszać się wszyscy chcący odszukać członków rodzin czy znajomych z terenu Warszawy.

Trasa spaceru powiedzie też do Muzeum AK, gdzie będzie można obejrzeć przedmioty należące wcześniej do powstańców warszawskich, jak i wystawę zdjęć Sylwestra Brauna.

Ostatnim punktem programu będzie Odwiedzenie – na cmentarzu Rakowickim – mogił powstańców warszawskich, którzy zamieszkali w Krakowie. Wizyta ta będzie połączona ze wspomnieniami biograficznymi.

Udział w spacerze jest bezpłatny, ale ze względu na ograniczoną liczbę miejsc trzeba się wcześniej zapisać. Zgłoszenia przyjmowane są dzisiaj w godz. 13–15 pod adresem: [email protected] lub telefonicznie: (12) 41-00-770.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski