Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkoły zawodowe w Lublinie: Miliony dotacji dla najlepszych

Ilona Leć
Zdobycie praktycznego doświadczenia jeszcze w trakcie nauki, to największa zaleta szkół zawodowych. Wiele z nich stara się o jak najlepszą współpracę z pracodawcami i organizację staży
Zdobycie praktycznego doświadczenia jeszcze w trakcie nauki, to największa zaleta szkół zawodowych. Wiele z nich stara się o jak najlepszą współpracę z pracodawcami i organizację staży archiwum Zespołu Szkół Budowlanych
Szkoły zawodowe, które współpracują z lokalnym rynkiem, otrzymają wsparcie z unijnych dotacji. Ministerstwo ostrzega: placówki, które nie będą chciały się rozwijać, zostaną zamknięte

120 milionów euro do podziału na najlepsze szkoły zawodowe w Polsce. Placówki będą musiały stoczyć prawdziwy bój, aby dostać dofinansowanie. Pieniądze z nowej perspektywy unijnej na lata 2014-2020 pomogą tym szkołom, które podejmują współpracę z przedsiębiorcami i dostosowują ofertę edukacyjną do potrzeb rynku pracy.

Lubelskie placówki mają duże szanse na unijne wsparcie. W mieście jest 14 zespołów szkół zawodowych, a w nich: 19 techników, 15 zasadniczych szkół zawodowych i dwa centra kształcenia ustawicznego. Większość tych placówek stara się o to, aby ich słuchacze zdobyli odpowiednie doświadczenie, jeszcze podczas nauki.

- Mamy własny warsztat mechaniczno-produkcyjny, w którym pracują uczniowie kierunku mechanik - monter maszyn i urządzeń. Zajmują się m.in. wytwarzaniem prostych narzędzi rolniczych. Dzięki temu mają szansę na wykorzystanie zdobytej wiedzy w praktyce - informuje Edward Wilczopolski, z-ca dyrektora Zakładu Doskonalenia Zawodowego przy ul. Królewskiej.

Zespół Szkół Odzieżowo-Włókienniczych przy ul. Spokojnej współpracuje z prawie 30 zakładami fryzjerskimi w mieście. - Nasi uczniowie biorą udział w szkoleniach organizowanych przez zewnętrzne firmy w naszej placówce oraz odbywają praktyki. Ich umiejętności są bardzo cenione przez pracodawców. Mogę zdradzić, że w Lublinie jest wiele salonów, których obsługę stanowią wyłącznie absolwenci naszego fryzjerstwa - mówi z dumą Halina Rybczyńska, dyrektor ZSOW. O pracę nie muszą martwić się absolwenci kierunku technologia odzieży z projektowaniem ubioru. Cenne doświadczenie zdobywają m.in. w Zakładzie Odzieżowym "Łuksja" w Łukowie, który posiada nowoczesny park maszynowy, a także urządzenia do skanowania sylwetki, które w kilka sekund pobierają wszystkie wymiary potrzebne do uszycia stroju. - Wielu naszych byłych uczniów kontynuuje naukę i wybiera studia z projektowania. Pozostali zakładają własną działalność lub znajdują zatrudnienie w salonach projektujących i szyjących elementy konfekcji damskiej i męskiej - zaznacza Rybczyńska.

Absolwenci, którzy mogą pochwalić się wykształceniem zawodowym lub technicznym, są rozchwytywani. - To ich najbardziej na rynku brakuje. Pracodawcy poszukują m.in. ślusarzy, blacharzy, monterów czy tokarzy - wylicza Przemysław Kraska, kierownik agencji "Manpower" w Lublinie.

Zdarza się, że już po odbyciu szkolnych praktyk, uczeń wpada pracodawcy w oko i ma zapewnioną pracę po skończeniu szkoły. - Od kilku lat współpracujemy z Zespołem Szkół Budowlanych przy ul. Słowiczej. Do tej pory zatrudniłem trzech absolwentów tej placówki - wspomina inż. Mirosław Gieracz, dyrektor generalny w firmie remontowo-budowlanej "Ja-Ho". - Oczywiście takie perełki nie trafiają się często. Zdarza się, że młodzi ludzie nie angażują się w zlecane prace i przyznają otwarcie, że kierunek kształcenia, który wybrali, chyba nie jest do końca tym, co chcą robić w życiu - dodaje nasz rozmówca.

Szkoły zawodowe otrzymują też dofinansowania na projekty podnoszące kompetencje uczniów, m.in. dodatkowe zajęcia z matematyki, doradztwo zawodowe, praktyki w firmach, staże a także pomoc w przygotowaniu biznesplanu i założeniu własnej działalności gospodarczej. Wartość wszystkich projektów realizowanych przez Wydział Oświaty i Wychowania UML oraz szkoły to ponad 11,5 mln zł.

W Lublinie jest 14 zespołów szkół zawodowych. Co oferują?
Zasadnicze szkoły zawodowe kształcą w 20 zawodach, m.in.: fryzjer, stolarz, krawiec, blacharz samochodowy, mechanik pojazdów samochodowych, elektromechanik pojazdów samochodowych, mechanik, monter maszyn i
urządzeń oraz ślusarz.

Specjalne zasadnicze szkoły zawodowe oferują kształcenie w 10 zawodach, m.in. introligator, stolarz, fryzjer, krawiec, cukiernik, piekarz i ogrodnik.

Technika kształcą w 34 zawodach, m.in. ekonomista, handlowiec, logistyk, fototechnik, mechanik, elektryk, geodeta i teleinformatyk.

Specjalne technika kształcą w trzech zawodach: technik informatyk, ochrony środowiska oraz turystyki wiejskiej.

Podczas tegorocznej rekrutacji miasto oferowało:
576 miejsc w 18 oddziałach zasadniczych szkół zawodowych.
2080 miejsc w 65 oddziałach techników.
3504 miejsca w 114 oddziałach liceów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Szkoły zawodowe w Lublinie: Miliony dotacji dla najlepszych - Kurier Lubelski

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski