Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Książki: Kurier poleca nowości z księgarskich półek

LUB
Mamy dla Was sporo ciekawych książek spośród nowości, które możecie znaleźć w lubelskich księgarniach. Jest w czym wybierać. Zapraszamy do lektury naszych krótkich prezentacji, a potem do książek.

Piotr Zychowicz "Opcja niemiecka", Rebis
Kolejna książka Piotra Zychowicza. Ten autor ma już wyrobioną markę wśród amatorów książek poświęconych historii, choć zawodowi historycy - mówiąc delikatnie - krzywią się na widok publicystyki uprawianej przez Zychowicza. Pamiętajmy jednak, że tradycyjny, przeciętny czytelnik z wypiekami na twarzy pochłania hipotezy, nawet najbardziej sensacyjne i nieprawdopodobne, i nie przeszkadza mu "gdybologia" w publikacjach o tematyce historycznej.

Tym razem tematem najnowszej pracy Żychowicza jest współpraca politycznych elit II Rzeczypospolitej z III Rzeszą w okresie tuż przed wybuchem II wojny światowej jak i podczas okupacji. Czyniono wiele prób, jednak nad Wisłą nie powstał twór na podobieństwo rządu Vichy we Francji. Dlaczego? Czy dobrze się stało, czy źle? Zychowicz szeroko rozpisuje się o bohaterach opcji niemieckiej i możliwym kompromisie z okupantem, i jakie były jego granice. Miejscami padają wnioski i hipotezy całkiem zaskakujące. Polecam lekturę.

Peter Hart "I wojna światowa 1914-1918. Historia militarna", Rebis
To świetna monografia z okazji setnej rocznicy I wojny światowej. My, Polacy mimo wszystko bardzo niewiele wiemy o tej wojnie, której najważniejsze bitwy toczyły się na Zachodzie. Hart w swej książce skupia się przede wszystkim na aspekcie strategicznym wojny i rozwoju taktyki wojennej oraz na wprowadzanych nowinkach technicznych, które miały decydujący wpływ na jej wynik.

Toczona w latach 1914-1918 wojna była pierwszym konfliktem prawdziwie globalnym, gruntownie przekształcającym bieg historii. Na skutek tego konfliktu kilka imperiów zostało osłabionych lub się rozpadło, a z ich popiołów powstały nowe państwa. Wojna zrujnowała światową gospodarkę, przynosząc kryzys, który w decydujący sposób wpłynął na losy milionów ludzi. Dogłębne zbadanie przyczyn wybuchu tej wojny oraz przebiegu działań na wszystkich frontach jest niezbędne dla zrozumienia dziejów XX wieku.

Peter Hart analizuje ten konflikt, łącząc wyniki najnowszych badań historycznych z relacjami świadków wydarzeń. Cytowane wypowiedzi generałów i admirałów pozwalają zrozumieć przyczyny podejmowanych przez nich działań, a obrazowe relacje ich podwładnych ukazują straszliwe skutki zaciętych walk.

Marti Perarnau, "Herr Guardiola", Rebis
Autor miał dostęp do legendarnego katalońskiego trenera - a także do szatni i piłkarzy - od chwili ogłoszenia jego transferu, dzięki czemu dostajemy szczegółowe sprawozdanie z pracy Guardioli. To dokładny zapis wszystkiego, co wydarzyło się na zapleczu Bayernu Monachium w trakcie sezonu 2013/14, podczas którego drużyna zdobyła m.in. mistrzostwo Niemiec, Superpuchar Europy i klubowe mistrzostwo świata.

"Księga namiętności. Dzienniki intymne Stefana Żeromskiego" oprac. Józef Bednarowski, Wydawnictwo Poligraf
"Czujesz to cudowne ciało pięknej, ukochanej kobiety, tulące się do ciebie, usta szaleją z rozpaczy, nie wiedząc, gdzie całować, głowa osuwa się na piersi od wybuchów namiętności..." Tak pisał Stefan Żeromski. Ale nie szukajcie tego typu "momentów" w jego powieściach lecz sięgnijcie do dzienników wielkiego pisarza, który - jak się okazuje - był równie wielkim miłośnikiem kobiet. Miłej lektury.

Benjamin R. Barber "Gdyby burmistrzowie rządzili światem", Muza
Narody świata wydają się sparaliżowane wobec największych zagrożeń, niebezpieczeństw i wyzwań naszych czasów. Czy państwo, ongiś największa nadzieja demokracji, okazuje się dzisiaj z jej punktu widzenia dysfunkcjonalne? Przestarzałe? Odpowiedź brzmi "tak", stwierdza Benjamin Barber w swej oryginalnej książce. Miasta i kierujący nimi burmistrzowie potrafią lepiej sobie poradzić, i to robią.

Marek Krajewski "Władca liczb", Znak
Edward Popielski, dawny śledczy z przedwojennego Lwowa, w tej książce gra rolę zmęczonego życiem emeryta, który całkiem nieźle dorabia sobie pracami zleconymi u wziętego adwokata. Ale dostaje sprawę do wyjaśnienia, która przewraca jego życie. Proste śledztwo zamienia się w koszmar. Wątek kryminalny plus ciekawe obserwacje i scenki obyczajowe z lat 50., w których toczy się akcja. Tyle tytułem wprowadzenia czytelnika w fabułę książki. Jeżeli lubicie kryminały, warto poświęcić trochę czasu na lekturę. Miłośników Krajewskiego namawiać nie trzeba. Pewnie już książkę przeczytali.

John Sweeney "Korea Północna. Tajna misja w kraju wielkiego blefu", Muza
Dziennikarz BBC ogląda Koreę Północną, zbiera doświadczenia, rozmawia z uciekinierami, poznaje życie codzienne w tym kraju. Reżim kontroluje przepływ informacji, ze wszechobecnych głośników propaganda zalewa kraj. Wolność słowa jest iluzją: jedno nie tak wypowiedziane słowo może skończyć się wysłaniem do obozu koncentracyjnego. Tak jak każdy przejaw nielojalności i najmniejsze oznaki niezadowolenia.

Iwona Menzel "W poszukiwaniu zapachu snów", Wydawnictwo MG
W Polsce zostaje obalona komuna, w Berlinie pada mur. Między Niemcami i Polską krąży niestrudzenie matka dziesięcioletniego Jana, która od lat wychowuje w Niemczech samotnie syna. Z zapartym tchem obserwuje dramatyczny rozwój wydarzeń i heroiczne wysiłki swojej polskiej rodziny, która chwyta się każdego sposobu, żeby uratować przed ostateczną zagładą podupadły majątek.

Andrzej Maleszka "Magiczne drzewo. Cień smoka", Znak Emotikon
Nieostrożny czar wywołuje z głębin morskiego smoka wraz z armią groźnych stworów. By je pokonać, Kuki musi zdobyć figurkę z Magicznego Drzewa. Przedmiot jest nagrodą w konkursie tańca, ale Kuki nie umie tańczyć. Figurka przeistacza się w żywą istotę obdarzoną niezwykłymi cechami. Dzięki niej Kuki, Gabi i gadający pies zwyciężą przybysza z podwodnego świata.

Przygodowa powieść w tempie gry komputerowej. Na podstawie "Magicznego drzewa" Andrzej Maleszka stworzył znany i nagradzany na całym świecie cykl filmowy.

Bernard Minier "Nie gaś światła", Rebis
W wigilijny wieczór Christine Steinmayer, znana dziennikarka radiowa, wybiera się na pierwsze spotkanie z rodzicami narzeczonego. Przed wyjazdem znajduje w swojej skrzynce na listy osobliwą przesyłkę. To anonim, w którym ktoś informuje ją, że zamierza popełnić samobójstwo. Pomyłka? Niewczesny żart? Wokół kobiety zaczynają się dziać dziwne rzeczy. Ktoś próbuje ją zaszczuć, odizolować od otoczenia, doprowadzić do obłędu. W tym samym czasie policjant Martin Servaz także otrzymuje niezwykłą przesyłkę: magnetyczny klucz do hotelowego pokoju i bilecik z datą i godziną spotkania.

Jose Carlos Somoza "Tetrameron", Muza
Soledad znaczy samotność. To także imię pewnej dorastającej dziewczynki, której wydaje się, że jest niewidzialna dla świata. Podczas szkolnej wycieczki do starej zrujnowanej pustelni odłącza się od grupy, a chcąc odnaleźć koleżanki, trafia na tajemnicze drzwi. Przechodząc przez nie, Soledad trafia do innego, magicznego świata. Cztery siedzące wokół stołu osoby przyglądają się jej badawczo. Dziewczynka nie rozumie, o czym dyskutują dorośli, ale wyczuwa, że z ich strony może spotkać ją coś złego. Ciekawość jednak zwycięża strach. Dziewczynka wchodzi w świat dorosłych.

Krzysztof Feusette "Alfabet Salonu", Fronda
Autor pisze o ludziach, których najwyraźniej nie lubi. Wytyka ich wpadki i niechlubne zachowania z przeszłości, opisuje i krytycznie ocenia publiczną działalność, krytycznie ocenia, często pokpiwa. To znane nazwiska w tzw. Warszawce i w całej Polsce. Dziennikarze, artyści, naukowcy, celebryci. Środowisko m.in. Gazety Wyborczej, TVN i inne, niekochane (lub jak kto woli - znienawidzone) przez prawicę grupy. Ci ludzie, wg autora, tworzą nieformalny Front Jedności Przekazu zwany Salonem. Nie łączy ich tajny kodeks ani rytuał inicjacji. Zasady są niepisane, ale i tak każdy z członków gremium dobrze je zna.

Jean-Philippe Arrou-Vignod "Pepe i spółka ", Znak Emotikon
Kolejna książka z serii przygód Pepe Kulki i całej gromady Jaśków. I tym razem fabuła obfituje w wątki przygodowe, ba, niemalże sensacyjne. Oczywiście na miarę młodego czytelnika. Dla Pepe Kulki nie ma rzeczy niemożliwych. Poszukiwanie złotej salamandry w zamku nad Loarą? Polowanie na potwora z Loch Ness za pomocą podwodnej kobzy? Stworzenie prototypu maszyny latającej Culbertodaktyl? To pestka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski