Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rezerwat Żurawiniec zostanie ocalony! Zadbać o to mają eksperci

Anna Jarmuż
Rezerwat Żurawiniec zostanie ocalony! Zadbać o to mają eksperci
Rezerwat Żurawiniec zostanie ocalony! Zadbać o to mają eksperci Grzegorz Dembinski
Za nami pierwsze spotkanie zespołu, który zajmie się rewitalizacją Żurawińca i Lasku Piątkowskiego. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem prace rozpoczną się już w przyszłym roku. Znacznie dłużej potrwa jednak przywrócenie roślinności, charakterystycznej dla środowiska torfowego. To może zająć nawet kilka lat.

Podczas spotkania omówiono wstępny projekt techniczny. Tereny mają być nawadniane w sposób naturalny, za pomocą deszczówki. Uzgodniono jednak, że nim woda trafi do drenów, które będą rozprowadzać ją wokół rezerwatu, musi zostać wcześniej oczyszczona. Może bowiem zawierać nadmierną ilość metali ciężkich, azotanów i fosforanów, a nawet bakterie E.coli. Te ostatnie znajdują się często w zwierzęcych odchodach.

Czytaj też: Żurawiniec pozostanie rezerwatem? Las piątkowski też wymaga ochrony

- To, że woda zostanie oczyszczona, nie oznacza, że będzie zawierać substancje pożądane dla tego terenu - tłumaczy dr Piotr Hermanowski z Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM, jeden z członków zespołu. - Dreny będą się znajdować pod ziemią. Po rozprowadzaniu wody w ten sposób, jej skład zostanie zbliżony do naturalnego.

Woda będzie filtrowana w specjalnej podoczyszczalni. Instalacja prawdopodobnie też znajdzie się pod ziemią. Szczegółowy projekt zostanie jednak dopiero opracowany. Firma, która się tym zajmie ma czas do końca listopada.

Być może środki na budowę podoczyszczalni oraz późniejsze monitorowanie stanu wody, uda się pozyskać z dofinansowania unijnego. O te, zespół chce wystąpić na początku przyszłego roku.

Sprawdź także: Trzeba ratować Żurawiniec! - uważa Adam Szabelski, szef Rady Osiedla Naramowice

Jak tłumaczy Piotr Herma- nowski, projekt jest interdyscyplinarny, a jego realizacja wymaga wiedzy z różnych dziedzin. Dlatego, pracę nad rewitalizacją rezerwatu i jego sąsiedztwa podjął specjalny zespół, powołany przez prezydenta Poznania. W jego skład weszli naukowcy, przedstawiciele Zakładu Lasów Poznańskich, miejscy i wojewódzcy urzędnicy, członkowie Rady Miasta i Rady Osiedla Naramowice (która już od dawna zabiegała o rewitalizację Żurawińca i jego otoczenia).

- Cieszymy się, że wszyscy zasiedli do wspólnego stołu i rozpoczęli rozmowy nad przyszłością rezerwatu. Jesteśmy pełni optymizmu - mówi Michał Kucharski z Rady Osiedla Naramowice, a zarazem członek zespołu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski