Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa kolekcja „Kuriera”: Unikatowe mapy historyczne województwa lubelskiego

MS
Już 7 listopada do „Kuriera” dołączymy wyjątkową mapę historyczną Lubelszczyzny. Kolejne znajdą Państwo w wydaniach wtorkowych, środowych i czwartkowych. Zapraszamy do kompletowania kolekcji!

Dziesięć unikatowych map prowadzi nas przez skomplikowaną historię regionu – od utworzenia województwa lubelskiego w 1474 roku, po lata 80. XX wieku. Drukowanym w kolorze kartom towarzyszy krótkie wprowadzenie historyczne.

Przeszłość można analizować w różnych aspektach i rozkładać na czynniki pierwsze. Kolekcja „Kuriera” jest gratką dla każdego miłośnika historii Lublina. Mapy mogą być także istotną pomocą w czasie lekcji i prezentacji na temat historii.

- Wszystkie mapy są przygotowane współcześnie, ale na bazie historycznych materiałów. Na przykład na podział administracyjny z 1975 roku została nałożona lokalizacja zakładów strajkujących w czasie Lubelskiego Lipca oraz miejsca internowania opozycjonistów w stanie wojennym – wyjaśnia dr Marek Gędek, autor kolekcji.

Dzięki innej karcie możemy prześledzić losy dwóch powstań narodowych: listopadowego i styczniowego. Na mapie zostały oznaczone miejsce bitew.

Uważni Czytelnicy na pewno zwrócą uwagę na takie ciekawostki jak trasy planowanych autostrad na mapie z okresu dwudziestolecia międzywojennego, albo lokalizacja odbywania sejmików w okresie staropolskim.

Nowa kolekcja Kuriera startuje 7 listopada – zaczynamy od mapy „Granice utworzonego w 1474 roku województwa lubelskiego”. Kolejne ukażą się 12 i 13 listopada, a następne w każdy wtorek, środę i czwartek. Ostatnią z dziesięciu kart opublikujemy 2 grudnia.

SPIS MAP, JAKIE UKAŻĄ SIĘ W KOLEKCJI

1. Granice utworzonego w 1474 roku województwa lubelskiego (granice i obszar, miejscowości oraz miasta posiadające prawa miejskie w XIII, XIV i XV wieku).

2. Najazdy tatarskie (podziały ziem między Wisłą a Bugiem, szlaki najazdów tatarskich, miejscowości). Unia lubelska (miejsca odbywania sejmików, podziały administracyjne na województwa, ziemie i powiaty, miejscowości).

3. Ziemie między Wisłą a Bugiem po pierwszym rozbiorze(pierwszy rozbiór, zmiany granic województwa lubelskiego, powstanie województwa chełmskiego, nowe podziały administracyjne, miejscowości). Lubelszczyzna po 3 rozbiorze(trzeci rozbiór, przynależność Lubelszczyzny do poszczególnych zaborców, miejscowości, współczesne granice).

4. Powstanie listopadowe(działania wojsk rosyjskich, polskich, bitwy, miejscowości, podziały administracyjne). Powstanie styczniowe(manifestacje patriotyczne, wystąpienie powstańcze, bitwy i potyczki, granice guberni i powiatów).

5. Gubernia chełmska i lubelska(podziały administracyjne z różnych lat, miejscowości). Podziały z lata 1915-1918(austriackie i niemieckie podziały administracyjne z czasów pierwszej wojny światowej, oddanie części terenów Ukrainie, miejscowości).

6. Lubelszczyzna w latach 1919-1939(podziały administracyjne województwa i powiaty, miejscowości). Gospodarka do 1939(rozmieszczenie przemysłu, COP, drogi i koleje, planowane koleje i autorstrady).

7. Wojna na Lubelszczyźnie do 17 września 1939(działania wojenne Niemców i Polaków do 17 wrzęsnia 1939). Wojna po 17 września (działania wojenne Niemców, Polaków i Sowietów po 17 września 1939, granice podziałów niemiecko-sowieckich).

8. Męczeństwo drugiej wojny światowej(miejsca męczeństwa na Lubelszczyźnie, obozy zagłady, koncentracyjne, przejściowe, jenieckie, obozy pracy, miejsca straceń itp.). Podziały administracyjne po II wojnie światowej(różne podziały administracyjne Lubelszczyzny po drugiej wojnie światowej).

9. Oddziały partyzanckie w walce z komunistami(liczba oddziałów partyzanckich w powiecie, miejsca starć i potyczek w latach 1944-1956, ostatnie starcia partyzantów z lat sześćdziesiątych, ważniejsze akcje Sowieckie na Lubelszczyźnie, pogromy).

10. Podział administracyjny z 1975(podział na małe województwa lubelskie, chełmskie, bialskopodlaskie i zamojskie oraz gminy, miejscowości z 1975 roku). Małe lubelskie(szczegółowy wygląd małego województwa lubelskiego z lat 1975-1999 gminy wiejskie i miasta).

INFORMACJE O AUTORZE

MAREK GĘDEK
Adiunkt w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Wydziału Nauk Społecznych KUL Jana Pawła II. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego i Wyższej Szkoły Zarządzania i Marketingu w Warszawie.

Autor i współautor wielu książek, m.in.: Pierwsze cztery lata… Z doświadczeń samorządu terytorialnego na Lubelszczyźnie 1990-1994 (1996), Najdawniejsze dzieje ziemi hrubieszowskiej - do XV wieku (1996), Stowarzyszenie Humanitarne “Schlaraffia” w Krakowie 1909-1938 (1996). Autor atlasów historycznych: Historyczny atlas Europy (2003), Polska w Europie. Atlas historyczny (2004), Atlas historyczny wojen polskich (2009), Wielki atlas historii Polski (2013). Autor wielu map (w tym serii map ściennych), m.in.: Poznański Czerwiec 1956 (1996), Księstwo czerwieńskie w XIII wieku (1996), Najstarsze cywilizacje świata (2005), Bliski Wschód w starożytności (2005), Grecja w okresie wojny peloponeskiej (2005), Starożytny Rzym (2005), Polska pierwszych Piastów (2005), Polska Piastów (2005).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski