Przedwyborcza wojna i brudne chwyty kandydatów z...

Przedwyborcza wojna i brudne chwyty kandydatów z Lubelskiego, czyli jak zdobywa się głosy

Artur Jurkowski, Sandra Michalewska, AC

Kurier Lubelski

Aktualizacja:

Kurier Lubelski

W Poniatowej kandydatka na burmistrza nie mogła powiesić baneru. Zgodę bez problemów otrzymała urzędująca burmistrz.
1/2
przejdź do galerii

W Poniatowej kandydatka na burmistrza nie mogła powiesić baneru. Zgodę bez problemów otrzymała urzędująca burmistrz. ©Agnieszka Ciekot

Każdy sposób jest dobry, aby przekonać wyborców do głosowania na swojego kandydata i jednocześnie zniechęcić ich do głosowania na konkurenta. Przykłady? W Słodkowie właściciel myjni samochodowej oferuje zniżki klientom, którzy nie zagłosują na Jarosława Czerwa, kandydata na burmistrza Kraśnika.
W gminie Milejów kandydat na wójta Krzysztof Niewiadomski zarzuca obecnemu włodarzowi Tomaszowi Surysiowi (walczącemu o reelekcję), że usuwa jego plakaty wyborcze. Według Niewiadomskiego, robią to urzędnicy w godzinach pracy. Ma dowód: zrobił im zdjęcie telefonem komórkowym.

Do lubelskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego zgłoszono do tej pory kilka przypadków "brudnej kampanii" wyborczej.

- Nie jest ich zbyt dużo. Przy czym skala takich zdarzeń może wzrosnąć, bo wchodzimy w decydującą fazę kampanii. Sami nie zajmujemy się tymi przypadkami, o ewentualnym złamaniu prawa decyduje sąd w procesach w trybie wyborczym - stwierdza Teresa Bichta, dyrektor KBW.

Brudne oblicza kampanii


Na ostatniej prostej kampanii nasila się brudna, wyborcza gra. Efekty czarnego piaru i politycznych wojenek można mnożyć, a do wymiaru sprawiedliwości wpływa coraz więcej donosów od kandydatów i ich sztabów wyborczych.

W podkraśnickim Słodkowie właściciel myjni samochodowej oferuje zniżki dla klientów, którzy w jesiennych wyborach nie zagłosują na Jarosława Czerwa, kandydata na burmistrza Kraśnika, który obecnie jest wicestarostą kraśnickim.

"20% rabatu na wszystkie usługi dla wszystkich, którzy: zrobią zdjęcie swojego dowodu i karty do głosowania na burmistrza z zaznaczonym kimkolwiek OPRÓCZ CZERWA, pokażą to zdjęcie u nas przy składaniu zlecenia. Oferta ważna aż do wakacji!!! Szczegółowy regulamin promocji dostępny jest w siedzibie firmy" - zachęca na Facebooku biznesmen (pisownia oryginalna).

Zaniepokojony Czerw powiadomił o sprawie policję. Wg jego sztabu wyborczego, mogło dojść do przestępstwa namawiania do głosowania w określony sposób w zamian za osiągnięcie korzyści majątkowej i naruszenia zasady tajności wyborów.

Pomysłodawca nie obawia się konsekwencji.

- Czuję się prawie jak SA Wardęga (właściciel najpopularniejszego kanału na polskim YouTubie - red.) - skomentował na Facebooku medialny szum wokół sprawy.

O czarnym PR i brudnej kampanii mówi Michał Mulawa, kandydat do sejmiku wojewódzkiego, rzecznik prasowy kraśnickiego magistratu i pełnomocnik burmistrza. Do niedawna pełnił też obowiązki dyrektora domu kultury. Do sieci wyciekło nagranie z jednego ze spotkań w biłgorajskiej restauracji. Według autora nagrania, słychać na nim jak Mulawa w mocno nieparlamentarnych słowach wypowiada się o działaczach partyjnych. Pada m.in. "(nazwisko) to czerwona ku**a, normalna czerwona ku**a".

- To nie mój głos. Nie przypominam sobie takiej sytuacji - stwierdza Michał Mulawa, który o sprawie poinformował biłgorajską prokuraturę. - Nagranie zostało zmanipulowane. To działanie przestępcze prowadzone wobec mojej osoby - twierdzi.

- Zaczynam niepokoić się o swoje życie - to już słowa radnej Marzeny Knyś, która w emocjonalnym wystąpieniu na ostatniej sesji Rady Miasta w Kraśniku opowiedziała o szkalujących ją banerach wywieszonych w mieście. Ich autorzy zarzucali radnej kłamstwo. O wyborczej antyrekla-mie Knyś powiadomiła policję.

Wojenka polityczna nie ominęła także gminy Milejów, gdzie o funkcję wójta walczy dwóch kandydatów: Tomasz Suryś (obecny wójt) i Krzysztof Niewiadomski.

- Widziałem, jak sekretarka i kierowca wójta w godzinach pracy zrywali mój plakat z tablicy, którą Urząd Gminy wyznaczył jako miejsce dla komitetów wyborczych. Afisz schowali do służbowego auta. Zrobiłem im zdjęcie komórką, a sprawę zgłosiłem na policję - opowiada Niewiadomski.

- To nieprawda. Plakat został zdjęty z tablicy gminnej, która jest przeznaczona wyłącznie do wieszania urzędowych obwieszczeń wyborczych - tłumaczy Tomasz Suryś, wójt Milejowa. I podkreśla: - To nie jest tablica wyborcza, ale osoba z wykształceniem zasadniczym jak widać tego nie zrozumiała.

Z kolei do Poniatowej dotarła wojna "banerowa", gdzie Izabela Walczak, kandydatka na burmistrza, nie może zawiesić swojej wyborczej reklamy na ścianie jednego z bloków. Natomiast mogła to zrobić obecnie urzędująca burmistrz.

- To jest mój blok i ja o nim decyduję - mówi Alina Malaca, szefowa wspólnoty mieszkaniowej przy ul. Nałęczowskiej, która jako powód nieudostępnienia miejsca reklamowego podała... niewłaściwe zachowanie męża Izabeli Walczak.

Komentarze (24)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
wójt wykształciuch

barakuda (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

Szanowny Panie wójcie gminy Milejów,
choć sam mam (więcej niż) wyższe wykształcenie - znam wielu ludzi bez matury od, których ja i Pan moglibyśmy się jeszcze dużo nauczyć: pokory, szacunku dla...rozwiń całość

Szanowny Panie wójcie gminy Milejów,
choć sam mam (więcej niż) wyższe wykształcenie - znam wielu ludzi bez matury od, których ja i Pan moglibyśmy się jeszcze dużo nauczyć: pokory, szacunku dla innych, patriotyzmu i wielu innych przymiotów, których Panu brakuje. Wykształcenie, oprócz określonej wiedzy, powinno rozwijać wymienione wyżej cechy każdego przyzwoitego człowieka. Niestety Panu ukończone szkoły w tej kwestii niewiele dały. Jeśli tak Pan traktuje swoich "poddanych" jak kontrkandydata w wyborach to nie chciałbym nigdy mieszkać w takiej gminie! Kiedy będzie Pan w Gdańsku, proszę pójść na lotnisko im.
Lecha Wałęsy - elektryka z wykształceniem zasadniczym, który mimo braku szkół, wiedział jak zmienić bieg historii połowy Europy. Dzięki też Jemu był Pan demokratycznie wybranym wójtem, a nie I sekretarzem Komitetu Gminnego, przywiezionym w teczce z KW lub KC PZPR.
Wykształciuch pozdrawia wykształciucha.
barakuda

zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Czy był Pan w gminie Milejów?

sąsiadka (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Szanowny Panie mieszkam w sąsiedniej gminie i akurat jestem dobrze zorientowana co obecny wójt gminy Milejów zrobił dla gminy a co obiecuje kontrkandydat a trzeba przyzna że sporo zrobił podczas...rozwiń całość

Szanowny Panie mieszkam w sąsiedniej gminie i akurat jestem dobrze zorientowana co obecny wójt gminy Milejów zrobił dla gminy a co obiecuje kontrkandydat a trzeba przyzna że sporo zrobił podczas swojego urzędowania poczynając od wodociągów, kanalizacji, boisk przy szkołach, placów zabaw dla dzieci,ośrodka dla niepełnosprawnych, remontów remiz, przedszkola i dróg. To cześć która jest widoczna a jest jeszcze to czego ja nie widzę a co jest robione a po za tym gdzie miano powiesić inne ogłoszenia skoro kontrkandydat zakleił całe tablice ogłoszeniowe swoimi plakatami wyborczymi.
pozdrawiam zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Partie i środowiska rządzące ograniczają informacje "planktonu" iwpływy na osłupiane elektoraty

Andrzej Tym (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Nie wolno wieszać plakatów,manifestować można przed niewielkimi grupkami przypadkowych przechodniów, internet jest zaszumiony kołtuneria polityczną i inną, lokale dostępne dla dysponujacych...rozwiń całość

Nie wolno wieszać plakatów,manifestować można przed niewielkimi grupkami przypadkowych przechodniów, internet jest zaszumiony kołtuneria polityczną i inną, lokale dostępne dla dysponujacych funduszami, elity partyjne i stowarzyszeń dominowane przez pasozytniczych kabotynów i agentów wpływu innych opcji możliwości pracy i etaty w gestii politycznych układów
Ratunek w głosowaniu dlo Sejmiku na LPR lista 10 poz 3zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Nawijka bez cenzury

Płynę werbalny korsarz (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

dla wielu dzieciaków latarnia morska
dziś serce odpoczywa chrapie
tej bomby zegarowej nie rozbroi żaden saper

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
http://www.youtube.com/watch?v=jwDsNR_bf1k

http://www.youtube.com/watch?v=jwDsNR_bf1k (gość)

Zgłoś naruszenie treści

to politykom trza zrobić;ld

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Zmęczony wyborami

Kanizares (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3

I dobrze niech wszyscy wyciągają sobie własne brudy :) przynajmniej będzie widać kto co ma na sumieniu. Poznamy prawdziwe oblicza kandydatów a nie tylko słodkie gadki czego nie zrobią po wyborach


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
prawda o kandydatach

bbc (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

Ława pisu jest naprawdę krótka, bo jest tam wiele miernot.
Np. Bielak - mierność, Suchanowska - bezrobotna kłótliwa kucharka (co 4 lata regularnie to samo zdjęcie, na którym wygląda na 35 lat, a...rozwiń całość

Ława pisu jest naprawdę krótka, bo jest tam wiele miernot.
Np. Bielak - mierność, Suchanowska - bezrobotna kłótliwa kucharka (co 4 lata regularnie to samo zdjęcie, na którym wygląda na 35 lat, a ma chyba ponad 50), Tułajew - kolejny bezrobotny.
Czy dla wyborcy jest wiarygodny ktoś kto pisze o nowych miejscach pracy, a sam nie może nigdzie miejsca pracy znaleźć?
Ja też bym takich miernot w firmie nie chciał.
Najgorszy jest fakt, że takie miernoty będą rządzić miastem, bo to rada miasta ustala strategie, zatwierdza budżet. Prezydent jest tylko wykonawcą. Zatem Żuk po 16-tym, będzie zmuszony wykonywać wizję miasta pisu !!zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Plakaty na przystankach?!

Plakaty na przystankach (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

A co z naklejaniem plakatów na przystankach w Lublinie? Całe przystanki obklejone. KW mają jakieś specjalne prawa? Bo przecież naklejanie ogłoszeń na przystankach jest niezgodne z prawem, a KW...rozwiń całość

A co z naklejaniem plakatów na przystankach w Lublinie? Całe przystanki obklejone. KW mają jakieś specjalne prawa? Bo przecież naklejanie ogłoszeń na przystankach jest niezgodne z prawem, a KW chyba nikt nie ściga bo co wybory to samo.zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
przystanki

blb (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

na przystankach w Lublinie można wieszać plakaty, ale:
- wyłącznie na starych przystankach (lista w rozporządzeniu prezydenta miasta)
- nie wolno naklejać na bocznych ściankach, tak by nie...rozwiń całość

na przystankach w Lublinie można wieszać plakaty, ale:
- wyłącznie na starych przystankach (lista w rozporządzeniu prezydenta miasta)
- nie wolno naklejać na bocznych ściankach, tak by nie zasłaniały widoku autobusu !! ale pisiarnia o tym nie pamięta i wisi nagminniezwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Mogą.

Paweł (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

Przed każdymi wyborami przystanki są udostępniane do klejenia plakatów przez KW.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Ech...

Marek (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Poniatowa...

Zdjęcie autora komentarza
amateurs

Szeptun Puntur

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

Narybek chce zgrywać grube ryby. Afery plakatowe, podsłuchowe - wszystko, oby tylko mówili.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
JAK WAM SIĘ PODOBA TEN SPOT? MI BARDZO....

dr Marco (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

http://wiadomosci.dziennik.pl/wybory-samorzadowe/artykuly/474205,pornografia-w-spolecznym-spocie-wyborczym-tvp-i-polskie-radio-nie-chca-pokazac-spotu-z-julia-kaminska.html

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Wszechobecna władza korytkowa

wyborca z przymusu (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 11 / 5

To jest mój blok i ja o nim decyduję - mówi Alina Malaca, szefowa wspólnoty

Alinko to ile zapłaciłaś za ten blok że jest twój????
druga sprawa to Stefankowa już przesadziła z bilbordami, jestem...rozwiń całość

To jest mój blok i ja o nim decyduję - mówi Alina Malaca, szefowa wspólnoty

Alinko to ile zapłaciłaś za ten blok że jest twój????
druga sprawa to Stefankowa już przesadziła z bilbordami, jestem szczęśliwy gdy wyjeżdżam po za granice gminy Poniatowa bo gdzie nie spojrzę tam Lilla, na każdym płocie na każdej tablicy, pod kościołem wisi Lilla, zamykam oczy a tu Lilla, już nawet zaczynam bać się wejść do WC bo jak tam też Lilla będzie to chyba w gacie popuszcze!!!!!zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
lilla

ość (gość)

Zgłoś naruszenie treści

mam nadzieję.że więcej tej piękności nie będziemy w poniatowej widzieć

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

O tym się mówi

Wideo