Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Książki: Kurier poleca nowości z księgarskich półek

LUB
Ta trzynastka nie jest pechowa, jest szalenie interesująca, zwłaszcza dla tych naszych czytelników, którzy lubią książki. Oto nowości, które polecamy waszej uwadze. Z pewnością znajdziecie tu co najmniej kilka książek, które warto mieć i przeczytać. Miłej lektury!

John Toland "Hitler. Reportaż biograficzny", Albatros
Przeczytałem co najmniej kilka biografii Adolfa Hitlera i wydawało mi się, że trudno będzie w nowy sposób opowiedzieć historię życia Führera i jego III Rzeszy. Johnowi Tolandowi udało się napisać książkę, którą czyta się lekko, która pozwala zrozumieć fenomen Hitlera i faszyzmu jako takiego. Wolna jest od nużących analiz historycznych, a jednocześnie oparta na dokumentach źródłowych, nieopublikowanych wspomnieniach i wywiadach z wieloma osobami, w tym z ludźmi z najbliższego otoczenia Führera.

Książkę mogę śmiało polecić czytelnikowi w każdym wieku, który interesuje się historią najnowszą i II wojny światowej. Będzie przystępną lekturą dla i ucznia, i interesującym uzupełnieniem dla znawcy tematu. Niech was nie przeraża jej pokaźna objętość. Przemkniecie przez kilkaset stron tekstu niczym przez powieść przygodową. Bo - jakby to nie zabrzmiało - Adolf Hitler jest ciekawym tematem.

Sławomir Cenckiewicz "Atomowy szpieg. Ryszard Kukliński i wojna wywiadów", Zysk i S-ka
Ryszard Kukliński i wojna wywiadów nie jest kolejnym głosem w trwającej bez końca dyskusji pod hasłem „bohater czy zdrajca”. Książka jest przede wszystkim próbą rzetelnego przybliżenia szpiegowskiego rzemiosła, jakim posługiwał się Kukliński - zapowiada autor i wydawca, i tak jest rzeczywiście. To rzetelna analiza, a nie praca publicystyczna, a tym bardziej książka przygodowa. W oparciu o niepublikowane dokumenty z archiwów tajnych służb PRL oraz bogatej literatury z Rosji i Stanów Zjednoczonych, Sławomir Cenckiewicz opisuje szpiegowską działalność Kuklińskiego w szerszej, nigdy nie opisanej perspektywie wojny wywiadów pomiędzy KGB i GRU a CIA.

Dlaczego warto ją przeczytać? Choćby po to, by wyrobić sobie swój pogląd na tzw. sprawę Kuklińskiego albo go zweryfikować. Przyznam się, że ja osobiście w ciągu ostatnich dwudziestu paru lat zmieniałem swe poglądy na ten temat. Wstyd przyznać, jak bardzo...

Cenckiewicz stawia w swej książce wiele ważnych i interesujących pytań: Czy „Jack Strong” był rzeczywiście wyjątkowym i cennych agentem CIA? Co wiedział? Dlaczego cieszył się tak wielkim zaufaniem Jaruzelskiego, Kiszczaka i „towarzyszy radzieckich”? W jaki sposób ograł stąpającą mu po piętach WSW? I jak zdołał uciec z Polski? O tej niesamowitej historii przeczytacie w tej książce.

Tomasz Sekielski "Sejf 3. Gniazdo Kruka", Rebis
Kontynuacja dwóch poprzednich książek Sekielskiego, których akcja dzieje się na szczytach władzy w Polsce, a okraszona jest wątkami sensacyjno--szpiegowskimi, z odniesieniami do wydarzeń, które co bardziej pamiętliwy czytelnik może skojarzyć z dawnymi newsami z serwisów informacyjnych. Nie ma tu dobra przeciwstawiającego sie złu. Jest samo zło: odwróceni agenci, hakerzy, zeszmaceni politycy, biznesmeni i dziennikarze, duże pieniądze i seks.

Krystyna Bartłomiejczyk "Zacznij od nowa, Zuzanno", Wydawnictwo Prozami
Porzucona przez męża Zuzanna nie traci nadziei, że małżonek odzyska rozum i wróci na łono rodziny. W nowej sytuacji trzeba się jednak odnaleźć, co nie jest łatwe, bo w kierunku kochanki odpłynęły z mężem także i pieniądze. Zuzanna nie ma zatem wyjścia - wciska się w elegancki żakiet i rusza na podbój świata biurowego, aplikując na najniższy szczebel. Kiedy udaje jej się stanąć na nogi, pojawia się skruszony mąż.

Brandon Mull "Łupieżcy niebios. Pięć królestw", Egmont
Cole chciał się tylko dobrze bawić z kolegami w Halloween. Wycieczka do nawiedzonego domu okazuje się jednak początkiem szalonej przygody. Chłopiec wraz z przyjaciółmi trafia na tajemnicze Obrzeża. A temu miejscu, które rządzi się swoimi magicznymi prawami, grozi wielkie niebezpieczeństwo! Cole chce wrócić do domu, ale najpierw będzie musiał… uratować Pięć Królestw.

"Blaski i nędze życia w PRL", Biały Kruk
Rzeczywistość PRL – czasem zabawna, częściej gorzka i groteskowa – na niepowtarzalnych fotografiach Wacława Klaga. Zapewne znajdą się tacy, którzy powiedzą, że przecież w PRL-u toczyło się też inne życie, były i radosne momenty – ano czasem były, ale jakoś się nie utrwaliły. Wbrew potężnej propagandzie ogólny obraz jest właśnie taki, jak na tych blisko 300 zdjęciach, opatrzonych obszernymi podpisami, które starszym przypomną owe czasy, a młodszym wytłumaczą rzeczywistość, której na szczęście już nie muszą poznawać na własnej skórze.

Autor, Wacław Klag ponad pół wieku pracował jako fotoreporter prasowy. Jest człowiekiem wrażliwym, świetnym obserwatorem, artystą (absolwent ASP, także malarz), co dostrzec można na każdym jego zdjęciu. Zgromadzone przez niego przez te lata kapitalne archiwum prezentuje niniejsza właśnie książka.

David Morrel "Morderstwo jako dzieło sztuki", Albatros
Wiktoriański skandalista, Kuba Rozpruwacz nie był pierwszym seryjnym mordercą, który prze-raził Londyn. Thomas De Quincey wydaje w 1854 roku esej "Morderstwo jako jedna ze sztuk pięknych". Wkrótce potem w Londynie dochodzi do serii zabójstw odpowiadających opisom De Quinceya. Autor zostaje o nie oskarżony i osadzony w więzieniu, tymczasem prawdziwy zabójca przygotowuje swoją największą zbrodnię. De Quincey musi go powstrzymać...

Viveca Sten "Na spokojnych wodach", Czarna Owca
Ciało mężczyzny oplątane w rybacką sieć wypływa na brzegu wyspy Archipelagu Sztokholmskiego. Tydzień później na wybrzeżu zostaje znalezione zmasakrowane ciało kobiety. Co łączy tych dwoje? I jakie sekrety skrywa mała społeczność? Czy policjant dręczony cierpieniem po stracie nowo narodzonego dziecka i rozpadzie małżeństwa podoła trudnej sprawie? Nieoczekiwanie z pomocą przychodzi mu przyjaciółka z dzieciństwa.

Michael Cunningham "Królowa śniegu", Rebis
To wzruszająca momentami książka, dla polskiego czytelnika w odbiorze obyczajowym bardzo amerykańska. Przeczytajcie ją choćby z samej ciekawości świata, środowiska i uczuć, które opisuje.

Barrett Meek przechodzi przez Central Park, gdy nagle coś każe mu spojrzeć w niebo, na którym widzi, mgliste światło niczym przyglądające mu się boskie oko. Chociaż Barrett nie wierzy w wizje - ani w Boga - nie może zaprzeczyć temu, co widział.
Barrett nieoczekiwanie zwraca się ku religii.

Jego brat Tyler nabiera przekonania, że jedynie narkotyki będą w stanie wyzwolić jego najgłębsze moce twórcze. Jego żona Beth próbuje znaleźć w sobie odwagę, by stawić czoło śmiertelności i niespodziewanie. Znajduje wsparcie w przyjaciółce Liz, cynicznej, lecz przewrotnie opiekuńczej starszej kobiecie.

Magdalena Zimniak "Białe róże dla Matyldy", Wydawnictwo Prozami
Po nagłej śmierci rodziców Beata próbuje odzyskać spokój. Nie jest to łatwe, ponieważ krótko po pogrzebie pojawiają się śledczy, podając w wątpliwość tezę o wypadku. Z każdym dniem w głowie Beaty wykluwa się więcej pytań, a znalezione przez nią pamiętniki ciotki Matyldy rzucają nowe światło na przeszłość całej rodziny. Odkrywane tajemnice zachwieją życiem kobiety. Żadna wartość nie pozostanie pewnikiem.

Rusłan Mielnikow "Mrówańcza", Insignis
Wrak milionowego miasta na Kaukazie, a pod nim nieukończone metro z nielicznymi mieszkańcami, którzy mieli szczęście przetrwać. Szczęście? Ze zmiennym powodzeniem bronią swoich podziemnych enklaw przed agresją nowych gospodarzy zniszczonego świata. Ale oto nadciąga zagrożenie, które zmusza do ucieczki panoszące się na powierzchni stwory, a mieszkańców metra sama jego nazwa przyprawia o dreszcze i rodzi nocne koszmary.

Marc Hyman "Koniec z cukrzycą i otyłością. Książka kucharska", Nowa Proza
Okazja do zapowiedzenia tej książki jest znakomita, bo był Światowy Dzień Cukrzycy. Marc Hyman przygotował 175 przepisów dla ogólnego zdrowia i utraty wagi. Książka jest przeznaczona do indywidualnego użytku, i jeśli będzie się przestrzegało zaleceń programu i stosowało zawarte tu przepisy, to można się spodziewać pozytywnych rezultatów. Warto też zajrzeć na stronę internetową www.bloodsugarsolution.com

Christophe Mauri "Matt Hidalf i Błyskawica", Znak Emotikon
Obok Matta Hidalfa nie można przejść obojętnie. Ożenił króla z bezzębną wiedźmą, postanowił oszukać nieomylne biuro wykrywania oszustw, bo marzył o tym, żeby wstąpić do Akademii Elity, a do tego bardzo często gości na pierwszej stronie "Proroka Królewskiego". Jedni nazywają go osobistym wrogiem (król), drudzy leniwym i zarozumiałym pierwszoroczniakiem (dyrektorka Akademii), a jeszcze inni rozwydrzonym śpiochem (dyspozytorka łóżek).


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski