Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Archiwum otrzyma cenne pamiątki dotyczące bohatera

Krzysztof M. Kaźmierczak
W kolekcji są m.in zdjęcia z okresu wojny oraz dokumenty, w tym notarialne potwierdzenie ukończenia szkoły na Wołyniu
W kolekcji są m.in zdjęcia z okresu wojny oraz dokumenty, w tym notarialne potwierdzenie ukończenia szkoły na Wołyniu Fot. Krzysztof M. Kaźmierczak
Nigdy nie publikowane, nieznane historykom dokumenty i zdjęcia bohatera potyczki z Armią Czerwoną, ppor . Jerzego Przerwy (1925-1947) trafią do Archiwum Państwowego w Lesznie.

Podporucznik Jerzy Przerwa był w 1947 roku dowódcą interwencyjnego oddziału garnizonowego w Lesznie. Ze swoimi podwładnymi próbował uwolnić Polkę bezpodstawnie przetrzymywaną przez żołnierzy Armii Czerwonej. Skończył się to potyczką na dworcu kolejowym. Żołnierze Wojska Polskiego ją wygrali, ale zapłacili za to wysoką cenę - trzech z nich, w tym ppor. Przerwę, rozstrzelano.

Wyjaśniając okoliczności potyczki natrafiliśmy na cenne archiwalia dotyczące ppor. Przerwy znajdujące się w zbiorach jednego z kolekcjonerów. Są to jego zdjęcia (niektóre opatrzone zapiskami) i dokumenty na jego temat. Niestety, aby je uzyskać i zagwarantować ich publiczną dostępność konieczny był ich zakup. Sfinansowania nabycia cennego zbioru podjął się zaangażowany od ponad dwóch lat w upamiętnienie bohaterów potyczki poseł Łukasz Borowiak.

- Udało nam się doprowadzić do odsłonięcia tablicy na dworcu, ale trzeba jeszcze zadbać o upowszechnienie wiedzy o tamtych odważnych ludziach. Bardzo przydatne do tego będą zdjęcia i dokumenty dotyczące ppor. Przerwy - uważa poseł Borowiak. Uznał on, że najlepiej, aby zakupiony zbiór trafił do publicznie dostępnego archiwum.

- To bardzo dobra wiadomość. Zadbamy o to, by archiwalia dotyczące ppor. Przerwy posłużyły do poszerzania wiedzy o wydarzeniu na leszczyńskim dworcu i jego bohaterach - powiedziała nam Elżbieta Olender, dyrektor Archiwum Państwowego w Lesznie, która dowiedziała się od nas, że kierowana przez nią placówka otrzyma archiwalia. Zadeklarowała przy tym, że zdjęcia i dokumenty będą dostępne nie tylko dla badaczy historii, ale także dla wszystkich zainteresowanych np. poprzez przygotowanie publicznej wystawy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski