Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Górnicy z Bogdanki świętują Barbórkę. Wśród gości minister Piechociński (ZDJĘCIA)

Dorota Krupińska
Barbórka w Bogdance
Barbórka w Bogdance Ewelina Lachowska
Galowe mundury, pióropusze, przemówienia i wręczanie odznaczeń dla najbardziej zasłużonych - tak Bogdanka świętuje Barbórkę. Pracujący tam górnicy, prawdopodobnie, jako jedyni w Polsce mają powody do radości.

Uroczystości barbórkowe rozpoczęły się tradycyjnie mszą świętą w kościele pw. św. Marii Magdaleny w Łęcznej. Następnie górnicy zebrali się w cechowni, miejscu dla nich szczególnym. Gromadzą się tam zawsze w ważnych chwilach i sytuacjach dla spółki. Akademię barbórkową oficjalnie rozpoczął Zbigniew Stopa, prezes LW Bogdanka, który podziękował wszystkim za ciężką i sumienną pracę. - 4 grudnia to czas nagradzania tych, którzy wyróżnili się w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy. Jest to pora, by spojrzeć w przyszłość. Bogdanka na tle branży ma bardzo dobre wyniki. To wynika z realizacji strategii, którą wprowadziliśmy w 2013 roku i ciężkiej pracy ludzi - mówił prezes spółki.

Za pracę, trud i dobre wyniki dziękowali górnikom zaproszeni na Barbórkę goście, m.in. minister gospodarki Janusz Piechociński, władze Lublina i Łęcznej. Padały słowa uznania i komplementy. Minister nazwał kopalnię perłą Lubelszczyzny i ambasadorem województwa.

Zobacz, jak powstawała kopalnia Bogdanka

(wystarczy kliknąć w zdjęcie, by przejść do galerii)

W czasie uroczystości uhonorowano najbardziej zasłużonych pracowników spółki. Otrzymali oni odznaczenia państwowe, złote medale za wzorową i sumienną pracę oraz srebrne i brązowe za długoletnią służbę. Przyznano również odznaki honorowe Zasłużony dla Górnictwa. Nagrodzeni zostali także ratownicy. Pracownikom spółki wręczono również honorowe kordziki i kordy górnicze.

Akademię barbórkową zakończył obiad w stołówce górniczej. Ale to nie koniec obchodów barbórkowych. W piątek wieczorem w hali Targów Lublin ciąg dalszy obchodów święta górniczego. Podczas części oficjalnej najbardziej zasłużeni górnicy za wybitne osiągnięcia i długoletnią pracę w kopalni otrzymają szpady. W programie bankiet i występ Kabaretu Ani Mru- Mru.

Tradycja Barbórki jest starannie kultywowana we wszystkich ośrodkach górniczych w całej Polsce. Zabawy górnicze, skoki przez skórę, pochody lisów czy karczma piwna są stałymi jej elementami.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski