Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubelskie: Sieć szerokopasmowa na półmetku

Piotr Nowak
archiwum
Mieszkańcy Lubelszczyzny dostaną dostęp do sieci 2908 km światłowodów. Inwestycja jest na półmetku, jednak dopiero teraz pojawiają się pierwsze wątpliwości.

Reprezentanci 70. firm telekomunikacyjnych z województwa poznali dziś warunki współpracy w ramach projektu „Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej”. Na Lubelszczyźnie powstanie 312 węzłów dystrybucyjnych, do których podłączą się lokalne firmy telekomunikacyjne. Ich lokalizacja budzi największe wątpliwości przedsiębiorców, bo niektóre węzły będą otwarte na terenach, gdzie potencjalnych klientów nie ma. – Prowadzę działalność w miejscowości, gdzie jest 50 domów, z tego w 40 mieszkają emeryci, których internet nie interesuje – tłumaczy wiceprezes firmy Telekomunikacja Wschód, Maciej Zamłynny. Przedsiębiorca obawia się, że aby zarobić będzie musiał poprowadzić światłowody na własny koszt do większej miejscowości. Dopiero tam będzie mógł szukać klientów, ale konkurując z dotychczasowym operatorem.

– Gdybym miał dostęp do światłowodu na miejscu, to mógłbym zaproponować klientom niższe ceny – dodaje Maciej Zamłynny. Jednak tego inwestycja nie przewiduje. – Specjalnie budujemy instalację w miejscach, które nie są rentowne, bo to jedyna szansa, żeby dotrzeć do ludzi zagrożonych wykluczeniem cyfrowym – tłumaczy kierownik projektu, Anna Pawlak z Urzędu Marszałkowskiego. Plan zakłada, że pod koniec przyszłego roku, szybki internet obejmie swoim zasięgiem 93 proc. gospodarstw domowych i wszystkie firmy w regionie. Doktor Krzysztof Haller z firmy doradczej InfoStrategia twierdzi, że inwestycja zapewni warunki techniczne do funkcjonowania na najbliższe 20-30 lat. Kooperatorzy już się zgłosili, opracowywane są jeszcze warunki współpracy.

Sieć będzie własnością Urzędu Marszałkowskiego, jednak infrastrukturą zaopiekuje się jedna z czterech wyspecjalizowanych firm, które stanęły do przetargu. Operatora poznamy jeszcze zimą. Za infrastrukturę będzie płacił czynsz województwu, a do niego dołączą się lokalne firmy telekomunikacyjne. W przyszłym roku ruszą też szkolenia z podnoszenia kompetencji cyfrowych dla 1912 mieszkańców Lubelszczyzny. Do końca czerwca 2015 roku potrwają spotkania informacyjne w poszczególnych gminach. Zakończenie projektu planowane jest na sierpień 2015 roku. Jego całkowita wartość to 385 mln zł (w tym ponad 266 mln zł pozyskanych z funduszy unijnych).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski