Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tworzymy listę wielkich lublinian. Mokrski, Singer, a może Wojtyła

Małgorzata Szlachetka
Czerwiec 1967 - Karol Wojtyła w towarzystwie ks. Stanisława Stycznia (z prawej) i ks. Stanisława Guły
Czerwiec 1967 - Karol Wojtyła w towarzystwie ks. Stanisława Stycznia (z prawej) i ks. Stanisława Guły archiwum KUL
Dostajemy kolejne zgłoszenia do listy wielkich lublinian, którą chcemy stworzyć z okazji 540. rocznicy powstania naszego województwa.

Historia pisana jest losami ludzi. Niektórzy z nich byli dla swej epoki niezwykle ważni, ale obecnie zostali zapomniani. Liczymy, że razem z naszymi Czytelnikami stworzymy listę wielkich lublinian. Osób związanych nie tylko z Lublinem, ale i całym regionem. Przyczynkiem do opracowania takiej listy jest przypadająca w tym roku 540. rocznica powstania województwa lubelskiego.

Uczniowie i nauczyciele Gimnazjum nr 11 z Lublina zgłosili patrona swojej szkoły Mariana Tadeusza Mokrskiego. Porucznika marynarki, lublinianina i oficera nawigacyjnego słynnego okrętu ORP "Orzeł". Swój wybór uzasadnili w następujący sposób: "Porucznik Mokrski wsławił się wykonaniem z pamięci mapy dna Bałtyku, co umożliwiło słynną ucieczkę okrętu z internowania w Tallinie. Niezwykłe kompetencje Mokrskiego docenił gen. Sikorski, odznaczając młodego oficera Krzyżem Walecznych. Porucznik poległ śmiercią marynarza 8 czerwca 1940 roku, kiedy to "Orzeł" wypłynął w swój ostatni rejs bitewny. Za swoje dokonanie porucznik Mokrski został pośmiertnie odznaczony Medalem Morskim i najwyższymi brytyjskimi odznaczeniami Atlantic Star Ribbon i Star Ribbon. W 2015 r. przypadnie setna rocznica urodzin bohatera" - przekonywali.

Nasz inny Czytelnik, pan Szczepan, postulował umieszczenie na liście poetów: Józefa Czechowicza, Franciszkę Arnsztajnową, Wincentego Pola oraz Julię Hartwig. Poza tym znanego na świecie wirtuoza skrzypiec Henryka Wieniawskiego i jego braci: prozaika Juliana oraz pianistę Józefa. Nasz Czytelnik uważa także, że na tej liście powinni się też znaleźć autor "Lalki" Bolesław Prus, który uczył się w Lublinie oraz znany w swojej epoce lekarz i filantrop Marek Arnsztajn (prywatnie mąż Franciszki Arnsztajnowej).

Pan Szczepan wśród postaci "związanych z Lubelszczyzną w różnym stopniu" wyliczył również pisarza J.I. Kraszewskiego, wykładowcę KUL i późniejszego papieża Karola Wojtyłę, noblistę i autora "Sztukmistrza z Lublina" Isaaca Singera, a także Emila Mejersona, urodzonego w Lublinie, a zmarłego w Paryżu, filozofa.

Czytelnicy zgłosili także kandydaturę dominikanina ojca prof. Mieczysława Krąpca, Hieronima Łopacińskiego, Edwarda Hartwiga, Tadeusza Kościuszki, Izabeli Czartoryskiej i gen. Mieczysława Smorawińskiego.

Wciąż czekamy na Państwa zgłoszenia pod adresem: [email protected]. W temacie maila prosimy umieścić dopisek "wielcy lublinianie".

"Nasza Historia"

W najnowszym numerze miesięcznika Kuriera "Nasza Historia" znajdą Państwo artykuł poświęcony 540. rocznicy powstania województwa lubelskiego.

Poza tym dowiedzą się Państwo o wizytach Józefa Piłsudskiego w Lublinie. Wiele miejsc, które marszałek odwiedzał, dziś nie istnieje. Piszemy też o świątecznym stole w szlacheckim wydaniu oraz o ludwisarni, która przed wiekami działała na Rynku.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski