Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budżetowa wpadka w Dąbrowie Górniczej. Projekt budowy węzła cieplnego w kościele wycofany

Piotr Sobierajski
Projekt budowy węzła cieplnego w kościele św. Marii Magdaleny w dzielnicy Ząbkowice poparło w listopadowym głosowaniu ponad tysiąc mieszkańców. Teraz okazało się, że powinien zostać odrzucony na etapie weryfikacji zgłoszeń do drugiej edycji Dąbrowskiego Budżetu Obywatelskiego, gdzie do podziału było 8 mln złotych.

Inwestycja o wartości ponad 461 tys. zł ostatecznie przepadła, bo miasto nie może wydatkować swoich pieniędzy na finansowanie prac w obiektach sakralnych. Byłoby to możliwe tylko w przypadku, jeśli byłby to zabytek, a ząbkowicka świątynia takim nie jest. Miasto przeprasza mieszkańców za zamieszanie, ale niesmak i żal pozostały. Projekt budowy węzła zgłosił dąbrowski radny Piotr Bobrowski, który w listopadowych wyborach ponownie ubiegał się o wybór z listy SLD Lewicy Razem. Skutecznie, bo radnym został ponownie. Sam projekt spotkał się natomiast ze sporą dozą krytyki ze strony części mieszkańców Ząbkowic, którzy podkreślali, że ich podatki nie powinny być wydatkowane na potrzeby wiernych i parafii. Jak twierdzi Piotr Bobrowski, ta krytyka jest nieuzasadniona.

- Kontrowersje wokół projektu należy traktować dwutorowo. Pierwszy aspekt to urzędnicza pomyłka na etapie opiniowania projektu pod względem możliwości jego realizacji. Jest mi przykro, że tak się stało, ale prawo jest prawem i należy go przestrzegać - mówi Piotr Bobrowski. - Drugi aspekt to brak poszanowania dla tej inicjatywy. To był nie tylko atak na projekt, ale przede wszystkim na Kościół. Osoby, które to robiły, nie przebierały w słowach i podejmowały obrzydliwe działania. Katolik to też człowiek, który płaci podatki i zasługuje na szacunek. Projekt poparło blisko 1050 mieszkańców i to świadczy, że ludzie tego właśnie chcieli. I to właśnie wyrazili w głosowaniu. A przekonując do tego projektu byli często obrażani i znieważani - dodaje.

A jak miasto tłumaczy się z tej ewidentnej wpadki?

- Zabrakło dokładnego sprawdzenia stanu prawnego, który dodatkowo obwarowany był zapisami ustawy o stosunku państwa do Kościoła katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, która nie dopuszcza wspierania przez samorządy obiektów kościelnych niebędących zabytkami. Dlatego też wykonanie tej inwestycji ze środków gminy stanowiłoby naruszenie przepisów ustawy o finansach publicznych - tłumaczy Marcin Bazylak, pełnomocnik prezydenta miasta. - Za zaistniałą sytuację przepraszamy mieszkańców dzielnicy Ząbkowice. Dla nas, jako osób odpowiedzialnych za wdrażanie Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego, jest to wyraźny sygnał, aby jeszcze bardziej dopracować etap weryfikacji projektów złożonych przez mieszkańców - dodaje Piotr Drygała, kierownik Biura Organizacji Pozarządowych i Aktywności Obywatelskiej.

W Ząbkowicach do podziału było ponad 629 tys. zł. W zamian za węzeł zostaną zrealizowane kolejne wybrane projekty, a wśród nich m.in. remont nawierzchni chodników na os. Młodych Hutników (197 tys. 400 zł), budowa systemu oświetlenia ulicznego wzdłuż drogi leśnej na odcinku ul. Nadrzecznej do os. Robotniczego i Armii Krajowej (130 tys. zł) i siłownia plenerowa (69 tys. 200 zł).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!