Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inflacja dla bogatych

dr Mariusz Świetlicki
dr Mariusz Świetlicki.
dr Mariusz Świetlicki. archiwum
Pogłoski o mojej śmierci były mocno przesadzone - powiedział swego czasu Mark Twain, czytając swój nekrolog w prasie. Tak samo może powiedzieć teraz Władimir Putin, czytając artykuły o upadku Rosji w zachodniej prasie. Jego Rosja jeszcze nie upadła, jego Rosja realizuje scenariusz, który został jej nakreślony - jesteśmy otoczeni samymi wrogami, musimy się od nich odciąć, nasza duma nam wystarczy, poradzimy sobie bez świata, który powinien się nas bać, bo wtedy będzie nas szanował.

My się ekscytujemy upadkiem rubla, a dla władz Rosji to tylko pomoc w realizacji jej polityki. Rosja jest gospodarką stosunkowo zamkniętą. Import towarów z zagranicy, jeszcze przed wybuchem konfliktu na Ukrainie, stanowił jedynie ok. 15 proc. PKB tego kraju (dla porównania, w Polsce relacja ta wynosi ponad 40%).

Wysoki wzrost cen walut dotknie więc ten rynek tylko w niewielkim stopniu. Rosną głównie ceny towarów luksusowych. Jak narzekał jeden z rosyjskich przedsiębiorców - trudno teraz oficjalnie kupić w Moskwie francuskie sery pleśniowe, a na czarnym rynku ich ceny są astronomiczne. Inflacja dotyka więc głównie bogatych, a większość społeczeństwa i tak żyła skromnie i korzystała z lokalnych produktów. Dla nich wysoki kurs dolara nie przekłada się na problemy życia codziennego.

Przy spadającej cenie ropy na światowych rynkach, spadek kursu rubla z nawiązką rekompensuje władzom Rosji straty ponoszone z tego tytułu. Gdy baryłka ropy kosztowała 110 USD, a dolar 30 rubli, to w walucie rodzimej za baryłkę uzyskiwano 330 rubli. Gdy teraz baryłka kosztuje 60 USD, a kurs dolara wynosi 70 rubli, to ta sama baryłka w rodzimej walucie ma wartość 420 rubli. Jest więc więcej pieniędzy na wypłatę emerytur, zasiłków czy pensji dla żołnierzy.

Skutkiem obecnej sytuacji będzie więc jedynie narastający izolacjonizm Rosji. Jej kontakt ze światem zostanie praktycznie zerwany. Będzie niewielka wymiana handlowa (poza surowcami), brak inwestycji zagranicznych w Rosji, brak dostępu do światowych technologii, brak presji konkurencyjnej na rodzime nieefektywne firmy. Rosja będzie egzystować w swoim własnym świecie. Uboga, zacofana, ale dumna.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski