Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dla naszych Czytelników sianko na wigilijny stół razem z dzisiejszym Kurierem

Agnieszka Kasperska
Kiedyś całe stoły słano sianem, dopiero na nie kładło się obrus
Kiedyś całe stoły słano sianem, dopiero na nie kładło się obrus 123rf
Sianko warto podłożyć pod wigilijny obrus lub serwetkę, na której kładzie się śnieżnobiały opłatek. To wielowiekowa tradycja. Dziś dostaniecie je wraz z papierowym wydaniem Kuriera.

Słoma i siano towarzyszą polskim wigiliom od wieków. - W zależności od czasów i regionu kraju, tradycja ta wyglądała bardzo różnie - mówi ks. Bogdan Zagórski, były proboszcz parafii na Czwartku, któremu powierzono teraz tworzenie nowej parafii w rejonie ulicy Gęsiej. - Kiedyś całe stoły słano sianem. Dopiero na nie kładło się biały obrus.

W niektórych domach, nie tylko wiejskich chatach, ale i szlacheckich dworkach, w rogu najważniejszego pokoju stawiano cały snopek zbóż. Na Lubelszczyźnie praktykowano także pokrywanie słomą całej podłogi.

- Pamiątką po tych czasach jest dzisiejsza odrobina sianka pod obrusem lub pod serwetką, na której leży opłatek. To tradycja, którą warto kontynuować - podkreśla ks. Zagórski. - Sianko ma też wielką symbolikę. Kładąc je pod obrus wspominamy to, że Maryja po urodzeniu owinęła Jezusa Chrystusa w pieluszki i położyła w żłobie wymoszczonym sianem.

Siano jest więc materialnym przejawem naszej wiary w to, że Bóg stał się człowiekiem.

- Urodził się dla nas wszystkich, bez względu na nasz status urodzenia czy sytuację materialną - przypomina ks. Bogdan Zagórski. - Stało się tak, jak śpiewamy to w kolędzie "narodził się w stajni, ubóstwie i chłodzie".

W ludowej tradycji sianko kładzione pod obrus służy bożonarodzeniowym wróżbom młodych panien czekających na zamążpójście. Po uroczystej kolacji wigilijnej i powrocie z pasterki panny wyciągały spod obrusa jedno źdźbło. Zielone oznaczało szybki ślub, w ciągu najbliższego roku. Panny, które wyciągnęły sianko zwiędłe, powinny się przyszykować na dłuższe oczekiwanie. Źdźbło żółte natomiast wieszczyło staropanieństwo.

Czytaj nasz serwis: Idą święta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski