Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zegar na Bramie Krakowskiej ma zostać wymieniony na nowy (ZDJĘCIA)

Małgorzata Szlachetka
Fragment zniszczonego w czasie wojny zegara, który do lipca 1944 roku odmierzał czas na Bramie Krakowskiej. Obecnie jest eksponatem muzealnym
Fragment zniszczonego w czasie wojny zegara, który do lipca 1944 roku odmierzał czas na Bramie Krakowskiej. Obecnie jest eksponatem muzealnym Anna Kurkiewicz
Mechanizm zegara na Bramie Krakowskiej w Lublinie ma około 30 lat. Niektóre jego elementy są jednak dużo starsze, pochodzą z XIX wieku.

Obecnie nie poruszają się wskazówki tarczy widocznej od strony ulicy Grodzkiej. Kilka lat temu próbowano naprawić zegar, ale bez skutku.

Opowieść o usterkach zegarów na gotyckiej Bramie Krakowskiej jest dłuższa. W 1843 roku Ludwik Dolecki, ówczesny dozorca zegara miejskiego, w piśmie do magistratu prosił o natychmiastowe zwolnienie z pełnionej funkcji. Dlaczego? Bo od trzynastu miesięcy nie mógł się doczekać naprawy czasomierza i raz po raz musiał się wspinać na wieżę, żeby ręcznie przesuwać wskazówki.

Dolecki żalił się, że policjanci grożą mu aresztem za to, że źle wykonuje swoją pracę. Na koniec swojego listu stwierdził dobitnie, że nie zamierza dozorować zegara nawet dzień dłużej "nie chcąc więcej być aresztowanym niesłusznie, nie chcąc doznawać obelg prawie przez kogokolwiek ani odgróżek, bicia batami przez Harasiewicza (...)".

W Muzeum Historii Miasta Lublina, mieszczącym się w Bramie Krakowskiej, możemy podziwiać niezwykłą pamiątkę - fragment zegara, jaki dla tego miejsca w 1903 roku wykonał znany warszawski zegarmistrz Ferdynand Woroniecki. Ten sam, który w 1886 roku miał uruchomić pierwszy w Warszawie zegar elektryczny.

Lubelski zegar Woronieckiego, tak jak Brama Krakowska, został uszkodzony w lipcu 1944 roku, w czasie walk o miasto.
Tyle historia, a w jakim stanie jest teraz mechanizm zegara z Bramy Krakowskiej? - Sądzimy, że obecny zegar jest już nie do nareperowania. Nie jesteśmy w stanie zrobić z nim nic więcej - przyznaje Grażyna Jakimińska, zastępca dyrektora Muzeum Lubelskiego, która przez wiele lat kierowała Muzeum Historii Miasta Lublina.

Muzeum chciałoby sfinansować zakup nowego urządzenia z unijnego projektu. W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 (o szczegółowych planach inwestycyjnych muzeum z funduszy UE czytaj obok).

- Po szczegółowych badaniach technicznych przekonamy się, które ze starych elementów możemy zachować - precyzuje Ryszard Kuźniar, odpowiadający za remonty zastępca dyrektora Muzeum Lubelskiego.

Na razie jest za wcześnie, aby podać koszt remontu zegara. Jego wymiana jest elementem dawno zapowiadanej nowej stałej wystawy, jaka ma powstać w Bramie Krakowskiej. Ma być nowoczesna i multimedialna. - Część zbiorów zostanie zaprezentowana nie w gablotach, ale za pośrednictwem dotykowych ekranów - dodaje dyrektor Kuźniar.

Inwestycja w lubelską kulturę - czytaj więcej na ten temat na drugiej stronie

Czas pokaże, czy Muzeum Lubelskiemu uda się zdobyć unijne dotacje z Regionalnego Programu Operacyjnego na wszystko, co muzealnicy sobie zamierzyli.
Chodzi o dołożenie do inwestycji, których łączny koszt jest szacowany na około 12 mln zł. Zdradzamy, jakie plany ma muzeum na najbliższe lata. Mogą one częściowo ulec zmianie, po opublikowaniu szczegółowych warunków RPO.

Zamek Lubelski
Wśród ciekawszych jest pomysł zamontowania na okres letni ruchomego zadaszenia nad częścią dziedzińca Zamku Lubelskiego.

- To na razie wstępna koncepcja - zastrzega Ryszard Kuźniar, zastępca dyrektora Muzeum Lubelskiego.

Na Zamku ma też powstać wystawa kamieniarki, która pochodzi m.in. z kamienic na Starym Mieście. Muzeum chce tam także pokazać elementy gotyckiego Zamku, jakie zostały odkryte w czasie wieloletnich remontów.

Lapidarium zostanie utworzone w przyziemiu Kaplicy Trójcy Świętej. Na mieszczącej się tuż pod tarasem widokowym czwartej kondygnacji donżonu ma z kolei powstać nowa wystawa archeologiczna, na której zobaczymy obiekty wydobyte w czasie prac archeologicznych prowadzonych na Zamku, m.in. na terenie dziedzińca.

Metamorfozę przejdzie także sala, w której jest eksponowany obraz "Unia lubelska" Jana Matejki. W tym pomieszczeniu zostanie zamontowany nowy system klimatyzacji oraz przebudowany podwieszany sufit. Zmieni się też oświetlenie sali. Turystów powinny również ucieszyć plany remontu łazienek w holu głównym Zamku Lubelskiego.

Dworek Wincentego Pola na Kalinowszczyźnie
Dzięki unijnemu wsparciu muzeum chce dokończyć wymianę gontu pokrywającego dach zabytkowego dworku. Remont objąłby także wnętrze, m.in. wymianę okien i stolarki drzwiowej. Poza tym na nowo ma zostać zaaranżowane otoczenie dworku: zieleń, układ alejek i ławek.

Muzeum Historii Miasta Lublina w Bramie Krakowskiej
Stworzenie nowej, multimedialnej wystawy stałej będzie połączone z kapitalnym remontem wnętrza zabytku. W planach jest m.in. wymiana wszystkich instalacji, odmalowanie ścian oraz odnowienie zaplecza biurowo-magazynowego.

Muzea Prusa i Żeromskiego w Nałęczowie
W Nałęczowie ma powstać nowy pawilon, który stanie się siedzibą obu nałęczowskich oddziałów ML. Ma mieć ok. 500 mkw. powierzchni. Nie ma jeszcze projektu tego budynku.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski