Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od dziś otwarte wszystkie przychodnie na Lubelszczyźnie. Koniec protestu lekarzy [WIDEO]

Dorota Krupińska
Dziś wszystkie gabinety lekarzy rodzinnych w województwie lubelskim zostaną już otwarte. W Warszawie zawarto ugodę między Ministerstwem Zdrowia a Porozumieniem Zielonogórskim.

Jak się dowiedzieliśmy w lubelskim NFZ, urzędnicy mieli pojedyncze sygnały, że nie wszystkie przychodnie w naszym województwie po godzinie 8 rano były otwarte, ale jak nas zapewniono, ta sytuacja będzie się poprawiać z każdą godziną i w ciągu dzisiejszego dnia wszystkie placówki powinny już przyjmować pacjentów.

Po 15 godzinach negocjacji w Warszawie zawarto kompromis między resortem zdrowia a lekarzami. W rozmowach tych brali udział m.in przedstawiciele Lubelskiego Związku Lekarzy Rodzinnych Pracodawców, eksperci Marek Sobolewski, Tomasz Zieliński i prezes związku Teresa Dobrzańska - Pielichowska.

- Pojechaliśmy tam z założeniem, że nie wyjdziemy póki nie będzie porozumienia - mówi Tomasz Zieliński. - Jest kompromis. Zrobiliśmy to dla naszych pacjentów i dla nas - dodaje.

Lekarze przyznają jednak, że negocjacje były bardzo trudne. Były momenty mocno napięte, choć postawa ministra znacznie się różniła od tej jaką prezentował na konferencjach prasowych, był bardziej otwarty. - Rozmowy trwały na okrągło całą noc, jeżeli były jakieś przerwy, to wynikały one z tego, że musieliśmy się naradzić - tłumaczy Zieliński.

Po godzinie 22 do rozmów dołączyła m.in. prezes Lubelskiego Związku Lekarzy Rodzinnych Pracodawców Teresa Dobrzańska-Pielichowska. - Negocjacje przeciągały się, zadzwoniliśmy więc po kolegów, by nas wsparli - wyjaśnia Zieliński.

Co udało się wywalczyć lekarzom?
Zmienił się zapis niekorzystnej dla medyków umowy. Teraz NFZ nie będzie mógł zmienić aneksu bez zgody lekarzy. Ponadto ministerstwo podwyższyło stawkę kapitacyjną, która wynosi 140 zł rocznie na każdego pacjenta. Nie udało się zachować potrójnej stawki dla cukrzyków i osób z chorobami układu krążenia. - Uznaliśmy, że odstąpimy od tego, by nie dopuścić do zerwania rozmów. Uznajemy, że brak tej stawki to duży błąd - mówi Zieliński.

Obie strony ustaliły, że w najbliższym czasie powstanie zespół, który monitorować będzie wdrażanie pakietu onkologicznego. W jego składzie będą m.in. przedstawiciele Porozumienia Zielonogórskiego, resortu zdrowia, NFZ.

Czytaj także:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski