Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rodzice nie chcą posyłać 6-latków do szkoły

Ilona Leć
Inicjatorzy akcji "Rodzice chcą mieć wybór" zebrali pod swoją inicjatywą prawie 300 tysięcy podpisów. Wszystkie, wraz z projektem obywatelskim, zostały złożone w Sejmie 17 grudnia
Inicjatorzy akcji "Rodzice chcą mieć wybór" zebrali pod swoją inicjatywą prawie 300 tysięcy podpisów. Wszystkie, wraz z projektem obywatelskim, zostały złożone w Sejmie 17 grudnia Pawel Relikowski / Gazeta Wroclawska
Zdesperowani rodzice szturmują poradnie psychologiczno-pedagogiczne. Robią wszystko, by nie posłać swoich 6-letnich dzieci do szkoły.

- Wprawdzie jeszcze nie ruszył nabór do podstawówek, ale rodzice już zasypują nas mailami i telefonami z prośbą ocenę gotowości szkolnej ich dzieci - relacjonuje Agata Matuszewska, dyrektor Niepublicznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej "Trampolina", przy ul. Krasińskiego 19.

Niektórzy potrafią być bardzo bezpośredni i nie ukrywają, że zależy im na zatrzymaniu dziecka w przedszkolu. Do "Trampoliny" trafiają maile, w których rodzice pytają wprost: "Zależy mi na odroczeniu. Czy placówka wyda odpowiednie zaświadczenie?".

- Rodzicom wydaje się, że skoro jesteśmy prywatną poradnią i za badania się płaci, to wypiszemy wszystko, co tylko rodzic chce. Ale to tak nie wygląda. Podchodzimy do naszej pracy profesjonalnie i nie wystawiamy zaświadczeń ot tak. Najważniejsze jest dobro dziecka - uprzedza Agata Matuszewska.

W pierwszej kolejności w poradniach badaniu będą poddawane dzieci m.in. z bardzo dużymi zaburzeniami komunikacyjnymi czy dysfunkcjami mowy.

- Od początku stycznia rodzice mogą składać wnioski o wyznaczenie terminu badań specjalistycznych. Pierwsze diagnozy będą przeprowadzane w lutym - informuje Anna Rogowska-Dyrda z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 1, ul. Pogodna 54. Dopiero po ich zakończeniu okaże się, które dziecko otrzyma zaświadczenie o ewentualnym odroczeniu obowiązku szkolnego. - W ciągu zaledwie kilkunastu dni rodzice złożyli aż 30 wniosków z prośbą o przeprowadzenie badań. To naprawdę dużo - przyznaje Rogowska-Dyrda.

300 tysięcy podpisów
Panika, która wybuchła wśród rodziców, wynika ze zmian w prawie oświatowym. Zgodnie z nimi, dzieci urodzone w drugiej połowie 2008 r. obowiązkowo muszą iść do szkół we wrześniu 2015 roku.

Wielu rodziców chce tego uniknąć. 17 grudnia inicjatorzy ogólnopolskiej akcji "Rodzice chcą mieć wybór" złożyli w Sejmie prawie 300 tysięcy podpisów pod projektem obywatelskim ustawy o systemie oświaty. Jego głównym postulatem jest zniesienie obowiązku szkolnego 6-latków. O losie inicjatywy posłowie mogą zadecydować w marcu, podczas pierwszego czytania projektu.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski