Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Termy w Celejowie: Woda jest gorąca, ale czy jej wystarczy?

Aleksandra Dunajska
Kompleks termalny w Celejowie
Kompleks termalny w Celejowie hana/archiwum
Odwierty w Celejowie są na finiszu. Miały dać odpowiedź na pytanie, na jakiej głębokości są geotermalne wody i jaką mają temperaturę.

- Prace wiertnicze właściwie się zakończyły. Teraz ich wynikom muszą się przyjrzeć geolodzy - tłumaczy Stanisław Kurek, dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Lublinie, który nadzoruje prace w Celejowie.

Firma realizująca inwestycję dostała pozwolenie na dwa odwierty badawcze. W krótszym, 1200 - metrowym, woda była ale o temperaturze zaledwie 28 stopni Celsjusza (spodziewano się 100 stopni). W drugim, o długości 2,5 kilometra, temperatura skał była taka, jak oczekiwano, czyli 100 stopni. Ale tam z kolei wody nie znaleziono. Specjaliści mają teraz m.in. ocenić skład podziemnych wód a także pomóc inwestorowi, firmie deweloperskiej Mak Dom, oszacować, czy przy danych parametrach opłacalna jest budowa term. Bo nawet jeśli wody o określonej temperaturze pod ziemią nie ma albo jest jej za mało, może się okazać, że da się ją wpompowywać pod ziemię, ogrzewać i wykorzystywać.

- Myślę, że coś jednak powinno z tego być - mówi Stanisław Kurek.

Przedstawiciele firmy Mak Dom do czasu ostatecznego zakończenia wszystkich prac i podsumowania wyników niechętnie mówią o ich efektach i dalszych planach. Nieoficjalnie wiadomo, że termy prawdopodobnie powstaną, ale być może w mniejszym zakresie niż początkowo planowano.

Na to, że budowa kompleksu basenów termalnych będzie mogła ruszyć, liczy nie tylko inwestor.

- Kibicujemy temu projektowi, gmina i mieszkańcy mogliby mieć z niego tylko korzyści - ocenia Krzysztof Wasilewski z Urzędu Gminy Wąwolnica. - Powstałyby nowe miejsca pracy, nie tylko w termach, ale też wokół nich. Może wtedy część z tych mieszkańców gminy, którzy dzisiaj wyjeżdżają w poszukiwaniu zatrudnienia, zechciałaby tu zostać - dodaje.

O planach wykorzystania wód geotermalnych w Celejowie mówi się od dawna. Kilka lat temu na zlecenie samorządu województwa austriaccy eksperci opracowali studium, z którego wynikało, że podziemne ciepłe wody na tym terenie są, a właśnie Celejów jest najlepszym miejscem do budowy term. Potrzebne były jednak bardziej szczegółowe opracowania, żeby ocenić m.in., ile jest wód oraz czy i jakie mają wartości lecznicze. Zadania podjęła się firma Mak Dom.

Odwierty ruszyły z opóźnieniem, bo ze względu na kryzys gospodarczy sprzed kilku lat, spółka nie mogła pozyskać kredytu na inwestycję. Udało się jej jednak dostać unijne dofinansowanie na odwierty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski