Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubelskie gminy nawiązują do swojej historii i kuszą nowymi atrakcjami

Agnieszka Ciekot
W ub. roku 6 gmin leżących na Szlaku Jana III Sobieskiego promowało się  imprezami  historycznymi, w których brał udział sam król i jego żona Marysieńka. Teraz na turystów czekają nowe atrakcje
W ub. roku 6 gmin leżących na Szlaku Jana III Sobieskiego promowało się imprezami historycznymi, w których brał udział sam król i jego żona Marysieńka. Teraz na turystów czekają nowe atrakcje gmina Rybczewice
Jak wykorzystać postać wielkiego króla i zacząć na tym zarabiać? Wiedzą to gminy leżące na Szlaku Jana III Sobieskiego, które przygotowały dla turystów nie lada atrakcje.

Mełgiew, Rybczewice, Piaski, Wólka, Spiczyn i Gorzków postawiły na rozwój turystyki i promowanie się pod szyldem króla Sobieskiego. Pomagają im w tym Szwajcarzy, którzy na zbudowanie marki Szlaku Jana III Sobieskiego przekazali ok. 25 mln zł. Owoce wspólnych działań mogą podziwiać turyści, na których w tym sezonie czekają nowe atrakcje i lokalne produkty.

I tak 5 lutego w Turce przeniesiemy się w czasy króla Sobieskiego i Marysieńki. Wystarczy w tym dniu odwiedzić nowo powstałe Centrum Zabaw, Gier i Integracji "Virtus". Maluchy zamienią się w małych artystów pracujących na królewskim dworze. Czeka na nich sala hetmańska z replikami broni i strojów rycerskich. - Mamy też inne atrakcje, takie jak labirynt laserowy i jedyna na Lubelszczyźnie strzelnica laserowa - zachęca Urszula Bendarczuk, właścicielka Centrum.

Na turystykę postawiło też gospodarstwo ogrodnicze "Szczepanówka" w Kolonii Świdnik Mały. - Przygotowaliśmy grę terenową dla dzieci - mówi Elżbieta Buła. Najmłodsi, którzy zawitają do "Szczepanówki", będą mogli hasać po 1,5-hektarowym sadzie i szukać złotego jabłka. Przy okazji poznają wiele ciekawostek związanych z pobytem króla i jego orszaku w okolicy. Spróbują też lokalnego specjału, czyli świeżo tłoczonego soku z jabłek. Z kolei w "Bukowej Zagrodzie" koło Piask dzieci i dorośli mogą nauczyć się powożenia bryczką.

Niewątpliwie związki lubelskich gmin z królem Sobieskim ułatwiają rozwijanie oferty turystycznej. - Powoli jesteśmy rozpoznawani w Polsce. Ludzie wiedzą, że jest taki szlak na Lubelszczyźnie i że powstają na nim nowe atrakcje. Ale początki nie były łatwe.

Mieszkańcy nie wierzyli, że tworzenie oferty turystycznej na naszym terenie ma sens - przyznaje Sławomir Kuśmicki, koordynator całego programu.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski