Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sosnowiec-Maczki: mieszkańcy uczcili rocznicę wybuchu powstania styczniowego [ZDJĘCIA, WIDEO]

TOS
Rocznica powstania styczniowego Sosnowiec Maczki
Rocznica powstania styczniowego Sosnowiec Maczki Tomasz Szymczyk
Sosnowiecka dzielnica Maczki - dawna Granica - to jedna z najbardziej związanych z powstaniem styczniowym miejscowości w Zagłębiu Dąbrowskim. W lutym 1863 roku ówczesną graniczną stację Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej zdobył oddział powstańczy pod dowództwem Apolinarego Kurowskiego. To stąd do ówczesnych Sosnowic wyruszył pierwszy w świecie pociąg pancerny. W sobotę mieszkańcy Maczek uczcili te wydarzenia.

Uroczystości rozpoczęła msza święta w maczkowskim kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła. Po niej przedstawiciele władz miasta na czele z prezydentem Arkadiuszem Chęcińskim, stowarzyszeń i mieszkańcy Maczek przeszli na tzw. Rynek, gdzie znajduje się kamień upamiętniający powstańców z oddziału Kurowskiego.

- Spotykamy się w tej niezwykłej scenerii w zimowy, styczniowy dzień. Ten nasz maczkowski rynek z elementami mazurskimi (olbrzymia kałuża - red.) i rocznica powstania styczniowego. Powstania, które zaczęło się 22 styczniu 1863, a trwało do połowy 1864 roku. Powstania, które było autentycznie powstaniem narodowym. Uczestniczyli w nim wszyscy: szlachta, ziemianie, rodząca się inteligencja, mieszczanie wspomagający powstańców, postępowe kręgi chłopstwa, młodzież akademicka i przedstawiciele Europy. O powstaniu bardzo pozytywnie wypowiadali się Francesco Nullo, Garibaldi, a nawet Karol Marks. Powstanie upadło, ale powstanie styczniowe zmobilizowało tych, którzy przegrali do dalszej pracy. Rodził się czas polskiego pozytywizmu - mówił podczas uroczystości pochodzący z Maczek Andrzej Król, nauczyciel z I LO im. Słowackiego w Chorzowie.

Podczas uroczystości na rynku - któremu zdecydowanie przydałby się remont - złożono kwiaty pod pamiątkowym kamieniem. Wszyscy śpiewali też popularne pieśni patriotyczne: "Marsz, marsz Polonia", "Wojenko, wojenko" czy "Piechotę". Wcześniej uczczono też minutą ciszy pamięć zmarłego w ubiegłym roku Jana Jelonka, radnego Rady Dzielnicy Maczki i działacza Towarzystwa Miłośników Maczek Granica.

Na zakończenie wszyscy mogli spróbować smacznej grochówki.


*Miss Studniówki 2015 ZDJĘCIA Najpiękniejsze dziewczyny studniówki
*Abonament RTV 2015 droższy! [ILE WYNOSI ABONAMENT + ZWOLNIENIA] Kto nie musi płacić abonamentu?
*Poszukiwani przestępcy z woj. śląskiego. Czy widziałeś te osoby? [TOPLISTA POSZUKIWANYCH]
*Aneta Zając nago w Playboyu [PIKANTNE ZDJĘCIA + WIDEO]
*Strajk w Kopalni Węglowej. Górnicy nie odpuszczają![NAJNOWSZE INFORMACJE]
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!