Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

UMCS w Lublinie: Naukowcy tworzą asfalt przyszłości. Nie ma mowy o koleinach

Aleksandra Dunajska
Prof. Barbara Gawdzik, kierownik Zakładu Chemii Polimerów UMCS, ze współpracownikami: dr. hab. Tadeuszem Matynią i dr. Andrzejem Bartnickim
Prof. Barbara Gawdzik, kierownik Zakładu Chemii Polimerów UMCS, ze współpracownikami: dr. hab. Tadeuszem Matynią i dr. Andrzejem Bartnickim Małgorzata Genca
Przedsiębiorcy we współpracy z naukowcami z UMCS chcą produkować i wykorzystywać nowoczesny asfalt. Będzie odporny na tworzenie się kolein i zmiany temperatur.

Zaczęło się od wynalazku naukowców z Zakładu Chemii Polimerów UMCS, którzy opracowali nowatorską metodę modyfikacji asfaltów.

- Chodzi o modyfikację polimerami, które są wprowadzane do mieszanki bitumicznej w podwyższonej temperaturze, bez użycia skomplikowanej aparatury - tłumaczy prof. Barbara Gawdzik, kierownik Zakładu Chemii Polimerów UMCS. - Uzyskany w ten sposób asfalt jest bardziej odporny np. na koleinowanie, bo po nacisku wraca do poprzedniego kształtu. Nie jest też tak wrażliwy na zmiany temperatur jak asfalty niemodyfikowane.

Wynalazek, zgłoszony już do Urzędu Patentowego, chcą wykorzystać przedsiębiorcy z klastru zrzeszającego lubelskie firmy z branży drogowej. Współpraca między UMCS a firmami zakłada wykorzystanie w praktyce tego, co stworzyli naukowcy. - Planujemy budowę wytwórni asfaltu, a także laboratorium - zapowiada Zdzisław Jakimiak z Przedsiębiorstwa Robót Drogowych Lubartów, które było inicjatorem powołania klastra.

Na inwestycję potrzeba jednak pieniędzy.

- Będziemy się starali pozyskać unijne fundusze z perspektywy 2014-2020. Potrzebujemy około 3 milionów złotych dofinansowania - mówi Jakimiak.

Co prawda, asfalty modyfikowane polimerami są już stosowane przy budowie dróg na świecie, np. w Stanach Zjednoczonych. W Polsce takie mieszanki, według własnych technologii, oferują dwa duże koncerny paliwowe. Jednak technologia stworzona przez lubelskich chemików jest dużo prostsza i tańsza, bo nie wymaga stosowania skomplikowanej aparatury.

- Produkując mieszankę według własnego rozwiązania, bylibyśmy jedynym takim wytwórcą w kraju. Stosowałyby ją przedsiębiorstwa zrzeszone w klastrze, ale wytwórnia mogłaby ją także sprzedawać innym firmom - wyjaśnia prof. Barbara Gawdzik.

Zdaniem Zdzisława Jakimiaka, możliwość stosowania tego rozwiązania pozwoliłaby zwiększyć konkurencyjność lubelskich firm.
- Używanie w budowie dróg asfaltów modyfikowanych polimerami, ze względu na ich właściwości, mogłoby się stać naszym atutem w przetargach ogłaszanych np. przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad - dodaje Jakimiak.

Naukowcy z Zakładu Chemii Polimerów UMCS zgłosili do Urzędu Patentowego jeszcze jeden wynalazek. On również dotyczy modyfikacji asfaltu, ale tym razem gumą pozyskaną z recyklingu opon.

- Ta mieszanka ma nieco inne właściwości, ale jej dodatkowym plusem jest aspekt ekologiczny, polegający na możliwości wykorzystywania odpadów - tłumaczy prof. Barbara Gawdzik.

Przedsiębiorcy z klastra są zainteresowani wdrażaniem także tego wynalazku.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski