Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Masz problem ze słuchem? Przeczytaj... [PORADNIK]

Dorota Domienik
Problem niedosłuchu staje się coraz bardziej powszechny wśród osób po 50. roku życia. Według najnowszego raportu TNS Polska „Słuch polskich seniorów 2014”, przeprowadzonego na zlecenie portalu razemdlasluchu.pl, aż 77 proc. osób powyżej 60. roku życia twierdzi, że ma problem ze słuchem.

Najbardziej powszechną przyczyną utraty słuchu jest wiek. Starzenie się to naturalny proces, podczas którego sprawność naszego ucha ulega stopniowemu osłabieniu. Drugą ważną przyczyną powstawania wad słuchu jest codzienne przebywanie w hałasie, który nas otacza. Dodatkowo, w przypadku niektórych osób, permanentny szum towarzyszy aktywności zawodowej.

Do czynników przyśpieszających procesy degeneracyjne i starzenie się narządu słuchu, a w konsekwencji głuchotę starczą, zalicza się także coraz szybsze tempo życia, a co za tym idzie ciągły stres.

Pojawienie się problemu ze słuchem zwykle ma duży wpływ na życie codzienne i kontakty z innymi osobami.

– Niedosłuch powoduje ograniczenia w szeroko rozumianej komunikacji społecznej, czasem też sytuacje wstydliwe i kłopotliwe. Jest to pierwszy krok do zamykania się w domu, w świecie destruktywnej ciszy, do wykluczenia z czynnego życia, a w końcu nawet do ciężkiej depresji. Niedosłuch może być także przyczyną konfliktów rodzinnych oraz obniżonego poczucia bezpieczeństwa, także w fizycznym znaczeniu – mówi Dorota Krzywicka, psycholog.

Pacjent z głębokim niedosłuchem czuje się odizolowany z życia społecznego, nie uczestniczy w rozmowach podczas spotkań rodzinnych, musi dopytywać się, prosić urzędnika w banku, na poczcie czy sprzedawczynię w sklepie o powtórzenie wypowiadanych słów. Wszystko to powoduje, że często czuje się niepewnie i w efekcie unika kontaktów z ludźmi.

Po ukończeniu 50. roku życia, słuch należy badać regularnie, co sześć miesięcy. Im wcześniej zostanie wykryta wada słuchu, tym szybciej można podjąć leczenie.

Wagę badań profilaktycznych słuchu dostrzegają chirurdzy laryngolodzy pracujący w największych klinikach.

– Proces leczenia wygląda następująco: pacjent zostaje skierowany na badania specjalistyczne i szczegółowy wywiad medyczny. W zależności od diagnozy i po określeniu typu niedosłuchu, dobiera się najlepsze urządzenie lub podejmuje decyzję o zabiegu i rehabilitacji. Takie postępowanie zapobiega trwałej reorganizacji i osłabieniu struktur nerwowych odpowiedzialnych za słuch – mówi prof. dr hab. n. med. Witold Szyfter, kierownik Kliniki Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej UM w Poznaniu.

Doświadczenia prof. dra hab. Kazimierza Niemczyka, kierownika Katedry i Kliniki Otolaryngologii SPCSK w Warszawie wskazują, że w przypadku głębokich niedosłuchów, tam, gdzie inne metody leczenia (np. farmakologia, aparaty słuchowe) nie przynoszą już korzyści, słuch skutecznie przywracają implanty słuchowe – jedyna powszechnie stosowana na świecie elektroniczna proteza zmysłu. Słuch jest jedynym zmysłem, który dzisiaj w większości przypadków można przywrócić dzięki połączeniu współczesnej wiedzy medycznej i nowoczesnej technologii.

Większość seniorów nie posiada jednak podstawowych informacji na ten temat. Jedną z nich jest całkowita refundacja zabiegu wszczepienia implantu przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Podobnie jak badania kwalifikacyjne, zakup systemu implantu, opieka szpitalna i rehabilitacja.

U dzieci po implantacji rehabilitacja jest standardem. Pozwala na naturalną integrację różnych komponentów komunikacji: słuchania, mowy, czytania i myślenia. Korzyści z takiej rehabilitacji mogą jednak czerpać także dorośli – pozwala im uzyskać większą kontrolę nad procesem komunikacji. Rehabilitacją zaimplantowanego pacjenta zajmuje się logopeda.

Logopeda, mgr Joanna Hima, w rozmowie dla pisma „Cochlear News” tak wyjaśnia przebieg pracy z pacjentem: „Zajęcia rozpoczynają się od ćwiczenia sprawności słuchowych – słuchowego różnicowania dźwięków mowy i identyfikacji odgłosów otoczenia, koncentracji i pamięci słuchowej, rozpoznawania linii intonacyjnych (pytania, stwierdzenia, zdziwienia, rozkazu, ironii itp.). Następnie specjalista przeprowadza rozmowę tematyczną (np. u lekarza). Na zakończenie odbywa się swobodna rozmowa na dowolne tematy. W zajęcia wplecione są ćwiczenia z dykcji i emisji głosu.”

Rehabilitacja umożliwia rozwijanie słownictwa, nawiązywanie i odnajdywanie się w relacjach międzyludzkich, daje też poczucie niezależności.

Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki