Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdziekolwiek się ruszył, szukał kociej duszy. Pożegnanie Andrzeja Kota

Sylwia Hejno
Andrzej Kot
Andrzej Kot wikipedia
17 lutego zmarł Andrzej Kot, mistrz małych form graficznych, lublinianin. Miał 69 lat. Jego pogrzeb odbędzie się w najbliższy poniedziałek.

Andrzej Kot Psot z Lublina to takie zwierzę, żyje na Grodzkiej, a mnoży się na papierze - to jedna z fraszek Andrzeja Kota, który gry słowne, szczególnie z kocim motywem, uwielbiał.

Urodził się w Lublinie 1946 roku, mieszkał na Starym Mieście, przy ul. Grodzkiej. Przez trzy lata chodził Liceum Plastycznego, ale go nie skończył. Nie potrzebował - jego prace trafiły do renomowanych muzeów i na łamy światowych czasopism. Zamiłowanie do sztuki było u niego rodzinne, pradziadek był rzeźbiarzem, strugał zabawki i ludowe świątki.

"Wnika w struktury liter, poznaje tajemnice czcionek, znaków drukarskich. Doświadcza radości z powstawania pierwszych druków. Łączy po mistrzowsku literę z rysunkiem" - pisał o nieżyjącym już artyście Przemysław Świątek. Andrzej Kot swoją twórczość określał jako bałagan graficzny bez ograniczeń w połączeniu z tekstem literackim. Ten tekst kipiał inteligencją i humorem ("To się pieści, co szeleści", "Luty z nosa gluty", "Co macie to dacie, nawet stare gacie po tacie sarmacie", "Ciemna głupota, nie wyciągniesz z błota"). Graficzna forma była prosta, lekka, oryginalna i rozpoznawalna od pierwszego spojrzenia. Bawił się obiema tymi rzeczami - i tekstem, i formą.

Exlibrisy i rysunki Kota zrobiły światową karierę. Stworzył kaligraficzną oprawę "Trenów" Jana Kochanowskiego i "Traktatów moralnych" Czesława Miłosza. Stworzył nawet kilka swoich autorskich alfabetów, które ponazywał Ot-Kot, Lot-Kot, Iza i Kozina.

"Uśmiech towarzyszy grafikowi znad Bystrzycy od początku jego twórczości. Rubaszny niekiedy, wręcz ludyczny, jak ludycznymi są postacie, zaludniające Koci świat." - pisał Lech L. Przychodzki w książeczce "Gdzie się człek nie ruszy szuka kociej duszy".

Pogrzeb Andrzeja Kota odbędzie się w poniedziałek, 23 lutego, o godz. 14.00 na cmentarzu na Majdanku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski