Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Akcja "Miasto dla ludzi". Wolontariusze wyśledzą, którędy chodzą lublinianie

Małgorzata Szlachetka
Chodnik wzdłuż Al. Racławickich, jedna z ważnych tras pieszych
Chodnik wzdłuż Al. Racławickich, jedna z ważnych tras pieszych Anna Kurkiewicz
Niecodzienna akcja odbędzie się w pierwszym tygodniu marca. Wtedy na ulicach Lublina spotkamy kilkudziesięciu wolontariuszy projektu "Miasto dla ludzi". Ich zadaniem będzie liczenie pieszych.

- Chcemy się przekonać, jaka jest skala poruszania się pieszo po Lublinie, ale też które miejsca i w jakich godzinach odwiedzamy najczęściej - zapowiada architekt krajobrazu Jan Kamiński, przewodniczący Rady Kultury Przestrzeni przy prezydencie Lublina.

Wolontariusze projektu "Miasto dla ludzi" mają obserwować chodniki i przejścia dla pieszych, od dworca PKS przez Stare Miasto, Krakowskie Przedmieście, Aleje Racławickie do miasteczka akademickiego UMCS. Organizatorzy akcji wybrali tę właśnie trasę nieprzypadkowo, jako główny trakt pieszy Lublina.

- Jeśli chodzimy po deptaku, to w którą stronę najczęściej, podobnie, kiedy najwięcej osób spotkamy na miasteczku akademickim - dodaje Kamiński.

Wolontariusze będą liczyć przechodniów o różnych porach dnia po to, żeby stworzyć bardziej pełny obraz.

Akcja liczenia przechodniów to jeden z etapów prowadzących do celu, jakim jest stworzenie lubelskich standardów infrastruktury pieszej. Wnioski z badań tej kwestii zostaną ostatecznie przekazane przedstawicielom Rady Miasta oraz władzom miasta. - Trzeba zadbać o jakość tras pieszych, na przykład o równe chodniki i bezpieczne przejścia dla pieszych - mówiła na łamach Kuriera Marta Kurowska, prezeska Fundacji Tu Obok i przewodnicząca zarządu dzielnicy Wieniawa.

Lobby, walczące o prawa pieszych, w Lublinie tworzą członkowie kilku środowisk społecznych. Np. przedstawiciele inicjatywy Pieszy Lublin w ostatnim czasie wymogli usunięcie słupków tarasujących wąski chodnik obok dawnego domu dziecka przy ul. Narutowicza i obietnicę niebudowania zatoki autobusowej kosztem chodnika.

Czekamy na Wasze propozycje tras pieszych

W ramach projektu "Miasto dla ludzi" odbywa się plebiscyt na najlepsze oraz najbardziej pożądane trasy piesze. Kurier Lubelski wspiera tę akcję. Swoje propozycje mogą Państwo wysyłać na: [email protected].

Już mamy pierwsze zgłoszenia. Autor jednego z maili zwrócił uwagę na to, że po wybudowaniu, kosztem parku Ludowego, hali Targów Lublin, zniknęła wygodna aleja. - Wiele osób szło tędy od ul. Dworcowej do miasta, obecnie wydeptane są jedynie wąskie, często błotniste ścieżki. Wielokrotnie nie do przejścia! - czytamy. Pan Marek z Tatar zwrócił uwagę na inny problem. - Pozwolę sobie przypomnieć o wąskich gardłach połączeń ścieżki rowerowej nad Bystrzycą z ciągiem pieszym, jakimi są stare i za wąskie kładki przejścia, przejazdu przez Bystrzycę w okolicach ul. Kąpielowej i to samo w okolicy ul. Nadbystrzyckiej i LKJ. Wymijanie się jednocześnie rowerów i przejście pieszych jest (...) niebezpieczne - pisze pan Marek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski