Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Książki: Kurier poleca nowości z księgarskich półek

LUB
Mamy dziś 10 książek, jeszcze pachnących farbą drukarską, które w ostatnich tygodniach zagościły na księgarskich półkach. Zapraszamy do lektury zapowiedzi, a potem po sięgnięcie po książki. Z pewnością wybierzecie dla siebie coś interesującego.

John Banville "Prawo do światła", Świat Książki
Jeżeli już czytaliście coś Banvilla, z pewnością nie byliście zawiedzeni. Ten irlandzki pisarz ma dobrą markę i - mówiąc wprost - trzyma poziom. Tym razem mamy do czynienia z powieścią - życiowym rozrachunkiem. Kiedy mężczyzna po przejściach, w wieku, powiedzmy, mocno dojrzałym, patrzy wstecz na swoje życie i... No właśnie, i co?

Widzimy Alexandra Cleave'a, aktora u schyłku kariery, wspominającego m.in. swoją pierwszą miłość. On miał piętnaście lat, ona była matką jego najlepszego przyjaciela. Uczucie okazało się dla chłopaka wyniszczające. Prawda, że zapowiada się interesująco? Życzę wielu wrażeń podczas lektury.

Paul Glaser "Tańcząc z wrogiem", Rebis
Historia żydowskiej nauczycielki tańca wplątanej w wojenny koszmar. Gdy do władzy do-szli naziści, przeszła przez kilka obozów koncentracyjnych, ale energia, niewiarygodna zaradność i żywiołowy urok pozwoliły jej przetrwać - lekcje tańca udzielane esesmanom stały się przepustką do życia. Spośród tysiąca dwustu osób, które przybyły jednym transportem wraz z nią do hitlerowskiego obozu w Auschwitz, przeżyło jedynie osiem.

David Nicholls "My", Świat Książki
David Nicholls popisał się humorem i pisarskim wdziękiem już w powieści "Jeden dzień". Teraz możemy się cieszyć długo oczekiwaną tragikomiczną powieścią "My". Kiedy żona głównego bohatera oświadcza, że wkrótce się wyprowadzi, Douglas postanawia zamienić ostatnie rodzinne wakacje w podróż życia. Ma nadzieję, że żona pokocha go na nowo, a syn odzyska do niego szacunek. Czy coś może pójść nie tak? Okazuje się, że bardzo wiele. Smutna, ale i śmieszna opowieść.

Ludwik Stomma "Antropologia wojny", Iskry
Porównując kampanie wojenne Stomma opisuje powstanie swoistej tradycji, wręcz mitologii, prowadzenia wojen, zawiązywania koalicji, zwycza- jów obejmujących samą walkę, konserwatyzm i nowoczesność na polach bitew. Oczami autora widzimy wojny, które niszczą państwa i narody, równocześnie tworząc systemy myślenia o potencjalnych przeciwnikach lub sojusznikach, rozwijają technologię, kreują oceny i wartości obowiązujące przez długie lata.

Graham Masterton "Tengu", Rebis
Masterton jest znanym w Polsce pisarzem, w latach 90. święcił u nas wielkie triumfy. Teraz mamy przed sobą kolejne wznowienie opowieści o demonicznej zemście nuklearnej. W ciele Kappy kryje się straszliwa śmiercionośna moc, która sprawia, że na Kalifornię spadają najokrutniejsze japońskie demony. Będzie to pierwszy krok w kierunku całkowitego zniszczenia Ameryki. Tylko jeden człowiek zna plany Kappy. Czy zdoła go powstrzymać?

Meike Ziervogel "Magda", Wydawnictwo Marginesy
Opowieść o Magdzie Goebbels, żonie ministra propagandy. Gdy dogorywała III Rzesza, otruła szóstkę swoich dzieci. Potem wraz z mężem popełniła samobójstwo. Meike Ziervogel podjęła próbę wyjaśnienia dlaczego. Jak kobieta jest w stanie zamordować własne dzieci? Pokazuje jej zwichrowaną psychikę, okaleczone relacje z matką i dziećmi, fanatyzm w stosunku do III Rzeszy i Hitlera, a w końcu beznadziejność sytuacji, z której nie znalazła wyjścia.

Franz Jalics SJ "W szkole Jezusa. Cztery etapy duchowego rozwoju", WAM
Ojciec Franz Jalics twierdzi, że początkiem drogi jest dekalog, a dalszymi jej etapami: duchowość harmonii, wezwania, ciszy i bycia. Ich charakterystyczne cechy rozpoznajemy w sposobie zachowania oraz w sposobie modlitwy. Te duchowości są jakby kolejnymi etapami powołania, na których wypracowujemy nowe spojrzenie na Boga. Książka ta pozwala zrozumieć istotę kierownictwa duchowego.

Mons Kallentoft "Duchy wiatru", Rebis
Jest koniec lata. Tove, córka komisarz Malin Fors, pracuje jako opiekunka w domu starców. Tam znajduje zwłoki jednego z pensjonariuszy, który powiesił się na kablu od dzwonka. Wszystko wskazuje na samobójstwo, jednak ci, którzy znali zmarłego, twierdzą, że był człowiekiem optymistycznie nastawionym do życia. Sekcja zwłok potwierdza podejrzenia, że Konrad nie odebrał sobie życia. Kto mógłby zyskać na śmierci starego, schorowanego człowieka?

Alina Kietrys "Niespokojni", PWN
Sześć życiorysów ludzi, którzy zderzyli się z historią naszego kraju. Pamięć najbliższych: rodziny, przyjaciół, znajomych, pozwala ujrzeć bohaterów tej książki z innej perspektywy: Lech Bądkowski, Jan Karski, Stefan Kisielewski, Marian Kołodziej, Jacek Kuroń i Kazimierz Moczarski. Życiorysy Niespokojnych prowadzą czytelnika przez labirynt fascynujących zdarzeń, czasami nieprawdopodobnych zbiegów okoliczności, nie do końca wyjaśnionych zagadek.

Susan Gloss "Vintage. Sklep rzeczy zapomnianych", Wydawnictwo Marginesy
Violet, właścicielka sklepu z używanymi rzeczami Vintage, potrafi słuchać. Jej klientki często odkrywają przed nią swoje tajemnice. Porządkując szafy - porządkują swoje życie. I wspomnienia. Nie ma rzeczy bez historii, a losy wielu ich byłych i przyszłych właścicieli niekiedy zaskakująco się ze sobą splatają. Przyjaźń nie zna barier, daje moc. A miłość? Potrafi wybaczać. Ale też zmusza do trudnych wyborów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski