Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubelskie kuratorium dało zielone światło do likwidacji kilkunastu szkół

Gabriela Bogaczyk
Jacek Babicz/Archiwum
Lubelskie kuratorium oświaty zgodziło się na likwidację 16 szkół w naszym województwie. Czterech placówek nie chce zamykać. Ostateczna decyzja należy teraz do samorządów. Chodzi głównie o szkoły ponadgimnazjalne w powiecie biłgorajskim, zamojskim i chełmskim. - To zawodówki i licea profilowane. Liceów ogólnokształcących nie zamykamy - precyzuje Krzysztof Babisz, lubelski kurator oświaty.

Do końca lutego samorządy z województwa lubelskiego miały czas na składanie wniosków do kuratora oświaty w sprawie likwidacji, przekształceń bądź przekazania szkół. Złożono 39 takich dokumentów. W Lublinie do likwidacji planowane jest XVI Liceum Profilowane dla Uczniów Niesłyszących i Słabo Słyszących, Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 14 dla Uczniów Niewidomych i Słabo Widzących, a także Technikum Uzupełniające dla Dorosłych Nr 3 w Zespole Szkół Budowlanych. W pozostałej części województwa lubelskiego do likwidacji przygotowuje się szkoła podstawowa w Siedliszczu oraz liceum ogólnokształcące w Karczmiskach.

- Organy prowadzące szkoły muszą zgłaszać do kuratorium chęć zmiany w sieci szkolnej, polegającej na likwidacji tych szkół. Taki proces wymaga opiniowania – mówi Jolanta Misiak, p.o. dyrektora Wydziału Wspierania Rozwoju Edukacji.

W bieżącym roku wnioski składano głównie w odniesieniu do placówek oświatowych, które już wcześniej zakończyły działalność i nie funkcjonują od kilku lat, a formalnie jednak istniały. Dla samorządu ważnym czynnikiem decydującym jest ekonomia. Z kolei kuratorium oświaty bada pod innym aspektem przydatność placówki.

- Kuratorium bierze pod uwagę inne przesłanki. Przede wszystkim jakość edukacji, procesy dydaktyczne, zapewnienie dojazdu do szkół czy opieki w świetlicy. Chcemy poznać opinie środowiska lokalnego, zdanie rady pedagogicznej, rady rodziców czy związków zawodowych – zaznacza Krzysztof Babisz.

- Dyskutujemy tak, by te planowane zmiany jak najmniej odbijały się na dzieciach i młodzieży. Staramy się wysłuchać, pomóc i wskazać drogę, by jak najmniej ucierpiały dzieci i młodzież – dodaje Anna Szczepińska, lubelski wicedyrektor oświaty.

W województwie lubelskim ponad 300 szkół to placówki małe, które posiadają do 70 uczniów i to ich dotyczą głównie wnioski. – Jest to duża ilość w całej skali. Dlatego zdecydowano zwiększyć roczną subwencję na jednego ucznia o 1100 złotych. Teraz na ucznia, który uczęszcza do tzw. małej szkoły przeznaczone jest rocznie 5400 złotych – dodaje – lubelski kurator oświaty.

Można mówić o zmniejszającej się skali likwidacji, bo w poprzednich latach były one nawet kilka razy większe. – Ta zmiana jest jednak w dużej mierze spowodowana faktem zakończenia procesu zmian w strukturze szkolnictwa zawodowego wynikających z niej likwidacji tych placówek, które w systemie już nie mogą funkcjonować – zauważa Jolanta Misiak.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski