Asseco Gdynia przerwało serię Energi Czarnych Słupsk w derbach Pomorza! [ZDJĘCIA]

Paweł Durkiewicz
Koszykarze Asseco Gdynia pokonali w derbach Pomorza zespół Energi Czarnych i tym samym przerwali serię trzech zwycięstw z rzędu zespołu ze Słupska. O losach tego pojedynku zadecydować musiała jednak dogrywka.

Trójmiejscy kibice w hali Gdynia Arena ostrzyli sobie zęby na pojedynek dwóch amerykańskich ulubieńców - obecnego i tego z nieodległej przeszłości. Rozgrywający Jerel Blassingame rozegrał w Gdyni półtora sezonu, a w czerwcu 2012 poprowadził ówczesny Asseco Prokom do mistrzostwa Polski. Obecnie jego rolę pełni w gdyńskim zespole A.J. Walton, który ma spory potencjał i ambicję, by osiągnąć podobne sukcesy.

W środowy wieczór Walton pokazał, że już teraz wcale nie ustępuje swojemu poprzednikowi. Już po kilku minutach zarysowała się przewaga Asseco, a główną jej przyczyną była właśnie postawa liderów obu ekip. Wyraźnie zmotywowany playmaker miejscowych grał niezwykle skutecznie, podczas gdy "J-Blass" częściej wdawał się... w pyskówki.

Tym sposobem Walton już do przerwy miał 16 zdobytych punktów i 6 asyst, podczas gdy Blassingame - zaledwie 2 punkty i asystę przy aż czterech stratach. Nie dziwi, że pod koniec pierwszej połowy miejscowi byli lepsi aż o 17 punktów.

Dopiero w ostatniej kwarcie słupszczanie pokusili się o zryw, który w ciągu kilku minut pozwolił im zniwelować stratę z 12 (66:54) do punktu (70:69) na 10 sekund przed końcową syreną. Gospodarze mieli przerwę na żądanie, a do wygranej wystarczyło im tylko postawić kropkę nad "i". Nie udało się - faulowany Walton trafił tylko jeden rzut wolny, a w odpowiedzi rzut ostatniej szansy na dogrywkę trafił Kyle Shiloh z Czarnych.

W doliczonym czasie gracze Asseco szybko otrząsnęli się po szoku, jakim była dla nich desperacka seria Czarnych, i zasłużenie sięgnęli po zwycięstwo. Kluczowe okazały się dwie "trójki" Przemysława Frasunkiewicza.

Asseco Gdynia - Energa Czarni Słupsk 84:79 (19:13, 24:16, 18:19, 10:23, dogrywka 13:8)

Asseco: Walton 28, Galdikas 19, Frasunkiewicz 15 (4), Matczak 10 (1), Parzeński 7, Szczotka 5, Kowalczyk 0, Żołnierewicz 0, Radosavljević 0

Energa Czarni: Shiloh 19 (2), Gruszecki 17 (2), Eziukwu 17, Pasalić 8 (2), Mokros 6 (2), Cesnauskis 6 (1), Blassingame 4, Nowakowski 2, Seweryn 0